Zaloguj
Regulamin

Regulamin korzystania z zasobów SOPO

(udostępnianych w aplikacji SOPO i na stronie internetowej „Osuwiska”)

Korzystanie z zasobów SOPO oznacza akceptację bez żadnych ograniczeń i zastrzeżeń niniejszego regulaminu.

  1. Definicje

    1. Projekt SOPO: System Osłony Przeciwosuwiskowej – projekt, którego głównym celem jest stworzenie systemu skutecznego zarządzania zagrożeniami osuwiskowymi, a w rezultacie – wdrożenie strategii redukcji ryzyka osuwiskowego w Polsce.
    2. Zasoby SOPO: informacje i dane zbierane w ramach realizacji projektu SOPO lub przekazane przez inne podmioty:
      1. dane osuwiskowe: wykonane zgodnie z Instrukcją opracowania Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10 000, a następnie zweryfikowane przez PIG-PIB: mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi, karty rejestracyjne osuwisk, karty rejestracyjne terenów, na których występują ruchy masowe, karty rejestracyjne terenów zagrożonych, teksty objaśniające dla gmin oraz powiatów, dokumentacje geologiczne z prac monitoringowych, raporty z prac monitoringowych
      2. materiały informacyjne: artykuły, dokumenty, zdjęcia, filmy.
        Usługodawca oświadcza, że posiada prawo do dysponowania zasobami SOPO w zakresie ich przetwarzania i udostępniania.
    3. Aplikacja SOPO: aplikacja internetowa służąca do prezentacji danych osuwiskowych.
    4. Karta rejestracyjna osuwiska: zbiór informacji i danych opisujących osuwisko, zestawiony zgodnie ze wzorem wynikającym z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi (Dz. U. z 2007 roku, nr 121, poz. 840) – dla kart sporządzonych przed 18 lutego 2021 roku.
    5. Karta rejestracyjna terenu, na którym występują ruchy masowe: zbiór informacji i danych opisujących osuwisko, zestawiony zgodnie ze wzorem wynikającym z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 4 grudnia 2020 roku w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi (Dz. U. z 2020 roku, poz. 2270) – dla kart wykonanych po 18 lutego 2021 roku.
    6. Karta rejestracyjna terenu zagrożonego ruchami masowymi ziemi: zbiór informacji i danych opisujących teren zagrożony ruchami masowymi ziemi, zestawiony zgodnie ze wzorem wynikającym z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi (Dz. U. z 2007 roku, nr 121, poz. 840) – dla kart sporządzonych przed 18 lutego 2021 roku lub zgodnie ze wzorem wynikającym z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 4 grudnia 2020 roku w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi (Dz. U. z 2020 roku, poz. 2270) – dla kart wykonanych po 18 lutego 2021 roku.
    7. Mapa osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1 :10 000: mapa zawierająca informacje na temat położenia, zasięgów i stopnia aktywności osuwisk, form wewnątrzosuwiskowych oraz terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi, przedstawionych na tle podkładów topograficznych w skali 1:10 000, wykonana zgodnie z jednolitymi zasadami opisanymi w Instrukcji opracowania Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10 000.
    8. Zasoby zewnętrzne: dane przekazane przez inne podmioty, w tym m.in. dane wektorowe i rastrowe pochodzące z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    9. Rejestr terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy (także: rejestr terenów zagrożonych ruchami masowymi): zbiór informacji dotyczących terenów objętych ruchami masowymi ziemi oraz terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi, prowadzony przez starostów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 4 grudnia 2020 roku w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi (Dz. U. z 2020 roku, poz. 2270).
    10. Usługodawca: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, wykonujący zadania państwowej służby geologicznej, realizujący projekt SOPO.
    11. Usługobiorca: podmiot zainteresowany dostępem do zasobów SOPO.
    12. Organ administracji publicznej (podmiot sektora publicznego): organ administracji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego.

  2. Informacje ogólne
  3. Cel funkcjonowania aplikacji SOPO oraz strony internetowej „Osuwiska”:

    1. Udostępnianie danych o osuwiskach i terenach zagrożonych ruchami masowymi ziemi.
    2. Ograniczanie ryzyka osuwiskowego poprzez wsparcie organów administracji publicznej w realizacji zadań związanych z prowadzeniem rejestrów terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy.
    3. Zwiększanie świadomości społecznej w zakresie występowania osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi w Polsce.
    4. Popularyzacja wiedzy na temat zjawisk osuwiskowych w Polsce i na świecie.

  4. Zakres udostępnianych danych
  5. Zasoby SOPO udostępniane są przez Usługodawcę w następujący sposób:

    1. Poprzez stronę internetową „Osuwiska” (http://osuwiska.pgi.gov.pl):
      1. Artykuły umieszczone w sekcji „Aktualności”
      2. Artykuły umieszczone w sekcji „Baza wiedzy”
      3. Dokumenty (instrukcje, wytyczne, akty prawne) umieszczone w sekcji „Dokumenty”
      4. Zdjęcia umieszczone w sekcji „Zdjęcia” oraz w artykułach z pozostałych sekcji
      5. Filmy umieszczone w sekcji „Filmy” oraz w artykułach z pozostałych sekcji.
    2. Poprzez aplikację SOPO (http://mapa.osuwiska.pgi.gov.pl):
      1. Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w postaci rastrowej wyświetlane w oknie głównym aplikacji
      2. Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w postaci rastrowej generowane na żądanie, możliwe do pobrania w postaci pliku (format PDF)
      3. Karty rejestracyjne osuwisk wyświetlane w oknie głównym aplikacji i możliwe do pobrania w postaci pliku (format PDF)
      4. Karty rejestracyjne terenów, na których występują ruchy masowe ziemi wyświetlane w oknie głównym aplikacji i możliwe do pobrania w postaci pliku (format PDF)
      5. Karty rejestracyjne terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi wyświetlane w oknie głównym aplikacji i możliwe do pobrania w postaci pliku (format PDF)
      6. Informacje uzupełniające:
        • teksty objaśniające dla gmin oraz powiatów możliwe do pobrania w postaci pliku (format PDF)
        • dokumentacje geologiczne z prac monitoringowych możliwe do pobrania w postaci pliku (format PDF)
        • raporty z prac monitoringowych możliwe do pobrania w postaci pliku (format PDF).
    3. Poprzez usługę sieciową WMS:
      1. Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w postaci rastrowej, wyświetlanie do skali 1:25 000 (usługa ogólnodostępna)
      2. Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w postaci rastrowej, wyświetlanie do skali 1:10 000 (usługa zabezpieczona hasłem).
    4. Na wniosek:
      1. Mapy osuwisk i terenów zagrożonych w postaci wektorowej (formaty Esri: GDB, MDB, SHP)
      2. Karty rejestracyjne osuwisk (format PDF)
      3. Karty rejestracyjne terenów, na których występują ruchy masowe ziemi (format PDF)
      4. Karty rejestracyjne terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi (format PDF)
      5. Zestawienia danych atrybutowych pochodzących z kart rejestracyjnych (format XLS).

  6. Rodzaje i zakres świadczonych usług
  7. Usługodawca, realizując cele funkcjonowania aplikacji SOPO oraz strony internetowej „Osuwiska”, umożliwia korzystanie z danych w następujący sposób:

    1. Poprzez stronę internetową „Osuwiska” (http://osuwiska.pgi.gov.pl):
      1. Dostęp do materiałów umieszczonych na stronie.
    2. Poprzez aplikację SOPO (http://mapa.osuwiska.pgi.gov.pl):
      1. Wyszukiwanie osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi
      2. Przeglądanie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi
      3. Pobieranie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi (mapa dla osuwiska / mapa arkuszowa)
      4. Przeglądanie kart rejestracyjnych osuwisk, kart rejestracyjnych terenów, na których występują ruchy masowe ziemi oraz kart rejestracyjnych terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi
      5. Pobieranie kart rejestracyjnych osuwisk, kart rejestracyjnych terenów, na których występują ruchy masowe ziemi oraz kart rejestracyjnych terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi
      6. Pobieranie informacji uzupełniających.
    3. Poprzez usługę sieciową WMS:
      1. Wyświetlanie mapy osuwisk i terenów zagrożonych w oprogramowaniu GIS lub internetowych aplikacjach mapowych wraz z możliwością sprawdzenia wartości wybranych atrybutów (usługa ogólnodostępna)
      2. Wyświetlanie mapy osuwisk i terenów zagrożonych w oprogramowaniu GIS lub internetowych aplikacjach mapowych wraz z możliwością sprawdzenia wartości wybranych atrybutów (usługa zabezpieczona hasłem).
    4. Poprzez udostępnienie danych na podstawie wniosku.

  8. Warunki korzystania z zasobów SOPO.

    1. Dane osuwiskowe mogą być wykorzystywane wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem opisanym w dokumencie Charakterystyka danych SOPO 10k.
    2. Korzystanie z zasobów SOPO nie stanowi o nabyciu przez Usługobiorcę tytułu prawnego do korzystania z zasobów i rozporządzania nimi w sposób odmienny niż uregulowany w niniejszym regulaminie.
    3. Korzystanie z zasobów SOPO możliwe jest jedynie z zachowaniem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, każdorazowo z podaniem źródła. Sposób cytowania danych osuwiskowych opisany jest na stronie internetowej „Osuwiska” w sekcji „Sposób cytowania”.
    4. Organy administracji publicznej posiadają nieodpłatny dostęp do wszystkich świadczonych usług. Dalsze udostępnianie danych innym podmiotom wymaga poinformowania Usługodawcy o usługobiorcy, któremu przekazano dane. Informację tę należy przekazać za pomocą formularza. Organ administracji publicznej zobowiązany jest do poinformowania tego usługobiorcy o warunkach wykorzystania zasobów SOPO opisanych w niniejszym regulaminie. Usługobiorca, który otrzymał dane zobowiązany jest do przestrzegania zapisów niniejszego regulaminu.
    5. Pozostali Usługobiorcy posiadają nieodpłatny dostęp do wszystkich świadczonych usług z wyłączeniem punktów 4.b.4., 4.b.5., 4.c.2. W przypadku wykonywania zadań publicznych na zlecenie organu administracji publicznej, Usługobiorca może otrzymać dostęp nieodpłatny do wybranych usług, jednakże z zastrzeżeniem, iż dostęp ten przyznany jest na czas realizacji przedmiotowego zadania.
    6. Przy korzystaniu z zasobów SOPO zabronione jest wykorzystywanie wirusów bądź innych skryptów lub programów, które przerywają, niszczą lub ograniczają działanie zasobu lub infrastruktury technicznej z nią związanej albo w inny sposób umożliwiają nieuprawnione korzystanie lub dostęp do infrastruktury technicznej.
    7. Przy korzystaniu z zasobów SOPO zabronione jest wykorzystanie skryptów lub programów automatyzujących pobieranie informacji i danych w jakiejkolwiek formie.

  9. Informacje końcowe

    1. Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia wejścia w życie (12 sierpnia 2021 roku) do czasu ogłoszenia kolejnej jego wersji lub do czasu jego odwołania.
    2. Usługodawca zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu w dowolnym momencie i bez podania przyczyny.
    3. Usługodawca zastrzega sobie możliwość zawieszenia dostępu do zasobów SOPO z powodów technicznych, organizacyjnych lub innych. W przypadku zawieszenia dostępu, usługodawca poda orientacyjny czas jego przywrócenia.
    4. Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z zasobów SOPO, zwłaszcza za wykorzystanie danych osuwiskowych niezgodne ze wskazanym w dokumencie Charakterystyka danych SOPO 10k.
    5. Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za jakość techniczną i merytoryczną zasobów zewnętrznych (udostępnianych wraz z danymi osuwiskowymi), wykorzystywanych jako podkład topograficzny.

wersja: 2021.08.12