Zaloguj
Geolinki
Muzea w Polsce
Inne
University of Wisconsin - Madison - Geology Museum

2/3 zbiorów placówki stanowią skamieniałości. Strona zawiera obszerny opis okazów skamieniałości uporządkowanych tematycznie (bezkręgowców, kręgowców, roślin). Dużo miejsca poświęcono dinozaurom. Najciekawsze znaleziska dokładnie opisane i zilustrowane zdjęciami. Osobny rozdział poświęcono minerałom.


Państwowe Muzeum Historii Ziemi im. Wiernadskiego w Moskwie

działające przy Rosyjskiej Akademii Nauk centralne rosyjskie muzeum geologiczne o bardzo bogatych zbiorach. Strony internetowe w języku rosyjskim (różne standardy kodowania cyrylicy) i angielskim omawiają zbiory muzeum oraz wybrane zagadnienia nauk o Ziemi.


Muzeum Mineralogiczne Rosyjskiej Akademii Nauk im. Fersmana

jest kontynuacją carskiego Gabinetu Mineralogicznego. Historyczny budynek mieści bogate zbiory cennych i efektownych minerałów z całego dawnego Imperium i z darów zagranicznych. W internecie angielsko- i rosyjskojęzyczna historia muzeum, plan ekspozycji, galeria fotograficzna ciekawszych eksponatów i inne informacje.


Duńskie Muzeum Geologiczne

stanowiące część Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze obok wirtualnego zwiedzania ekspozycji stałej (interaktywny plan i zdjęcia z poszczególnych sal) udostępnia na swych stronach opisy i ilustracje wybranych okazów z kolekcji minerałów, meteorytów i skamieniałości, w tym rzadkich znalezisk z Grenlandii. Ciekawy element serwisu internetowego stanowi lista (częściowo ilustrowana) zebranych w ostatnich latach cennych okazów geologicznych i paleontologicznych, które na mocy prawa trafiły do zbiorów państwowych.


Muzeum Krateru Ries w Nördlingen (Rieskrater-Museum Nördlingen)

ciekawe muzeum poświęcone głównie problematyce impaktów pozaziemskich, ich znaczeniu dla geologii i paleontologii (wielkie wymierania), zlokalizowane w jednym z najsłynniejszych kraterów uderzeniowych.


Muzeum Geologiczne w Clausthal

Ciekawa strona dla niemieckojęzycznych internautów z dużą ilością zdjęć minerałów i skamieniałości, tłumacząca procesy geologiczne.


Kantonalne Muzeum Geologiczne w Lozannie

od 1818 roku zgromadziło ok. 450 000 okazów. Większość stron na witrynie WWW w języku francuskim, ale jest też omówienie angielskie. Przykładowe zdjęcia okazów ilustrują wystawy mineralogiczną, paleontologiczną i geologii regionalnej oraz wystawy czasowe.


Museo Geominero

z Madrytu na swej witrynie omawia (po hiszpańsku) podstawowe zagadnienia teoretyczne (m. in. przepisy prawne) dotyczące minerałów i skamieniałości, a także pozwala zapoznać się ze zdjęciami poszczególnych fragmentów ekspozycji - tradycyjne gabloty mieszczą bogate zbiory regionalne, związane z przeszłością geologiczną Półwyspu Pirenejskiego.


Royal Tyrrell Museum

Otwarte w 1985 roku kanadyjskie muzeum w stanie Alberta. Nazwa pochodzi od Josepha Burr Tyrrella - geologa służby geologicznej Kanady. Muzeum jest jednym z największych muzeów paleontologicznych na świecie. Przechowuje ponad 100000 okazów. W 1990 Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł królewski. Strona WWW starannie opracowana graficznie, zawiera wszelkie informacje potrzebne przyszłym zwiedzającym. Uwagę zwraca duża kolekcja skamieniałości dinozaurów oraz wycieczka on-line po muzeum. Dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy pokaźna liczba "linków" paleontologicznych.


UC Museum of Paleontology

Museum ma swoją siedzibę na terenie campusa Uniwersytetu Kaliforni w Berkeley. Zajmuje czwarte miejsce w Ameryce pod względem wielkości kolekcji paleontologicznej. Strona WWW zawiera tematyczny katalog okazów przetrzymywanych w zbiorach muzeum. Chyba najlepszy obecnie przewodnik po skamieniałościach w internecie.


American Museum of Natural History

Muzeum znajduje się w Nowym Jorku. Zgromadziło kolekcję 30 mln. okazów, począwszy od skamieniałości dinozaurów, indiańskich czułen długości 63 stóp, skamieniałych pni sekwoi a skończywszy na kostiumie afrykańskiego "spirit dancer". Strony zawierają przewodnik po zbiorach muzeum oraz pełny dostep do katalogu biblioteki muzeum.


The Field Museum of Natural History

Chicagowskie Muzeum Historii Naturalnej. Na stronach WWW ciekawy przewodnik "Życie przed dinozaurami" ilustrowany zdjęciami z wystawy muzealnej. Jest również osobny przewodnik "Dinozaury". Jako ciekawostka służy jedna z najładniejszych i najstarszych kolekcji masek jawajskich (Indonezja) w USA.


The Natural History Museum - London

Na stronie możemy zapoznać się z planem sytuacyjnym muzeum z opisem poszczególnych kolekcji. Bogata kolekcja minerałów, okazy meteorytów. Duży zestaw adresów internetowych o podobnej do zawartości strony tematyce. Muzeum bierze udział w projekcie SICMA (Scaleable Interactive Continuous Media server design and Application) finansowanym przez Komisję Europejską. Rolą Muzeum jest opracowanie wystawy w rzeczywistości wirtualnej, dostępną również innym muzeom. Przykładowy plik VRML (Virtual Reality Modelling Language) można zciągnąć z muzealnego serwera i zapoznać się z efektami dotychczasowej pracy nad tym projektem.