Zaloguj
O konkursie

KILKA SŁÓW O KONKURSIE

Konkurs został zainicjowany i przez kilka lat organizowany był przez Oddział Górnośląski PIG w Sosnowcu i obejmował swoim zasięgiem obszar województwa śląskiego. Z roku na rok w konkursie udział brało coraz więcej szkół oraz rozszerzał się jego zasięg terytorialny. Liczba uczestników konkursu od pierwszej edycji przeprowadzonej w Oddziale Górnośląskim PIG w 2000 r. (290 uczniów z 17 szkół sosnowieckich) stale wzrasta. W roku 2004 konkurs został zorganizowany przez oddziały: Górnośląski, Dolnośląski, Świętokrzyski i Karpacki Państwowego Instytutu Geologicznego; nadesłano ponad 2000 prac uczniów z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Część plastyczna VI edycji - konkursu (2005 r.), pt.: Katastrofy przyrodnicze – objęła zasięgiem cały kraj (7 regionów pozostających pod konkursową opieką poszczególnych oddziałów regionalnych PIG); wzięło w niej udział około 3000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. VII edycja konkursu (W głębinach dawnych mórz) odbyła się w pełnej formie (część plastyczna i teoretyczna) w całej Polsce i nadesłano na nią ponad 5500 prac, w tym ok. 4500 plastycznych. Warto dodać, że w konkursie uczestniczyli też uczniowie kilku szkół polskich na Litwie i na Ukrainie.

Kolejne edycje konkursu (Czas Mamuta – 2007 r.; Skarby Ziemi – 2008 r.; Ziemia Gigantów – 2009 r.; Rzeźbiarze powierzchni Ziemi – 2010 r.; Kamienne archiwum Ziemi - 2011 r.; Przez ocean czasu - 2012 r.; Drapieżne oblicza Ziemi - 2013 r.) – dzięki porozumieniu pomiędzy służbami geologicznymi polską i litewską, odbyły się również na Litwie (część plastyczna). W finałach polsko-litewskich (przeprowadzanych na zmianę w Warszawie i w Wilnie) brały udział po 3 najlepsze prace z Polski i z Litwy.

Obecnie konkurs jest rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych – dla szkół podstawowych – jako konkurs plastyczny i dla szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych – jako konkurs wiedzy geologiczno-środowiskowej. Przeprowadzany jest dwuetapowo: etap półfinałowy organizowany jest przez ośrodki regionalne i Muzeum Geologiczne PIG-PIB i obejmuje zasięgiem obszar całego kraju podzielonego na 7 regionów. Zwycięzcy półfinałów w każdej kategorii wiekowej z poszczególnych regionów przechodzą do finałów ogólnopolskich odbywających się co roku w okolicach Dnia Dziecka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Udział w finałach połączony jest z wycieczką do Warszawy.

Prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w konkursie były prezentowane na wystawach m. in.: Wizje zaginionych światów, Katastrofy przyrodnicze oraz Nasza Ziemia (wystawa plenerowa wielkoformatowych fotogramów prac plastycznych). Zamieszczane były również w kalendarzach, na pocztówkach i zakładkach do książek wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB.

Od kilku lat konkurs jest obejmowany patronatem przez Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Zarząd Główny ZPAP i Zarząd Główny PTG. Patronat nad konkursem obejmują też między innymi liczne kuratoria oświaty. Od roku 2006 z jedną roczną przerwą konkurs jest dofinansowywany przez NFOŚiGW.

Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs, który wbudował się już na stałe w kalendarz imprez popularyzujących wiedzę, nie tylko utrzyma dotychczasowy poziom i rangę, lecz również rozwijał będzie swoją działalność popularyzując nauki o Ziemi wśród coraz szerszych kręgów odbiorców.