Zaloguj
Wydarzenia> 2014> lapidarium

LAPIDARIUM TATRZAŃSKIE

W poniedziałek 30 czerwca 2014 w Zakopanem odbyło się uroczyste otwarcie Tatrzańskiego Lapidarium. Jest to projekt zrealizowany przez Tatrzański Park Narodowy, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Państwowy Instytut Geologiczny wspierał to przedsięwzięcie merytorycznie. Mimo niesprzyjającej aury w czasie otwarcia atmosfera była gorącą. W imprezie wzięli również udział przedstawiciele TANAPu (odpowiednik TPN po słowackiej stronie). Otwarcie uświetnił występ grupy teatralnej A2.

Lapidarium Tatrzańskie jest nietypowe w skali naszego kraju, ponieważ skały w nim ułożone obrazują budowę geologiczną oraz geomorfologiczną Tatr w formie przestrzennej mapy (7 x 21 m). Ideą przedsięwzięcia było przybliżenie zwykłemu odbiorcy przyrody nieożywionej i występującej tam roślinności. Tablice edukacyjne poszerzające wiedzę, objaśniają następujące zagadnienia dotyczące Tatr:

  1. Położenie geograficzne i ogólna budowa;
  2. Ślady zlodowaceń;
  3. Rzeźba;
  4. Procesy krasowe;
  5. Ewolucja tektoniczna;
  6. Tatrzańskie skały osadowe;
  7. Krystalinik Tatrzański;
  8. Skarby Tatr;
  9. Wpływ budowy geologicznej na szatę roślinną;
  10. Tatrzańskie skamieniałości.

Tablice wykonane są w językach: polskim, słowackim, angielskim i Braille’a. Dodatkowo obiekt zawiera wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą skorzystać ze ścieżki poprowadzonej dookoła LAPIDARIUM. Na potrzeby osób niewidomych i niedowidzących przygotowano mapę plastyczną Tatr z opisem alfabetem Braille’a oraz próbki skał do oglądania dłońmi. Tatrzańskie Lapidarium jest unikatowym obiektem na skalę naszego kraju i będąc w Zakopanym warto je odwiedzić.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Iwańczuk