Zaloguj
Wydarzenia> 2016> Festiwal Nauki 2016
XX FESTIWAL NAUKI W MUZEUM GEOLOGICZNYM

Dobiegła końca kolejna edycja Festiwalu Nauki w Warszawie. Edycja wyjątkowa, bo jubileuszowa: w 2016 roku Festiwal odbył się po raz dwudziesty. Podobnie jak w latach ubiegłych, pracownicy Muzeum Geologicznego wzięli aktywny udział w imprezie, przygotowując lekcje dla zorganizowanych grup szkolnych oraz popołudniowe spotkania klubowe.

W ramach Festiwalu odbyły się cztery lekcje festiwalowe, w tym trzy dla pierwszych klas szkół podstawowych. W warsztatach „Historii życia na Ziemi” najmłodsi przenieśli się w czasie, odwiedzając po kolei wszystkie okresy geologiczne i poznając najważniejsze wydarzenia w przeszłości oraz prehistoryczne zwierzęta i rośliny. Dzięki warsztatom „Paleontologia w małym palcu” dowiedziały się nie tylko jak wyglądały zwierzęta z dawnych epok, ale również jak wygląda praca paleontologów oraz gdzie w Polsce znajdują się najważniejsze stanowiska paleontologiczne. Z kolei na zajęciach „Paleontologia a archeologia w praktyce – podobieństwa i różnice” dowiedziały się jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma, z pozoru podobnymi, dziedzinami nauki.

Młodzież gimnazjalna wzięła udział w warsztatach „Różnorodny świat zwierząt morskich na terenie Polski sprzed milionów lat”, podczas których poznała i nauczyła się rozpoznawać zwierzęta zamieszkujące zbiorniki wodne na terenach Polski w przeszłości geologicznej.

W ramach festiwalu odbyły się również dwa spotkania klubowe. W środę dwie grupy miały okazję poznać Muzeum od kuchni: dowiedzieć się jak wygląda działalność archiwizacyjna Muzeum Geologicznego oraz zwiedzić Magazyn Zbiorów i zobaczyć najcenniejsze i najciekawsze skarby tam przechowywane. Z kolei w piątek odbył się wykład pt. „Śladami dinozaurów od Tatr do Bałtyku”, który zabrał słuchaczy w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując, że Polska nie jest taką białą plamą na mapie badań nad dinozaurami, jak do niedawna sądzono.

Zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu Nauki był niedzielny piknik geologiczny zorganizowany przez Wydział Geologii UW, na którym Muzeum również miało swoje stoisko. Tematem przewodnim pikniku były wulkany. Oprócz zdobycia wiedzy goście mogli również wziąć udział w licznych konkursach m.in. rozpoznawania skał i skamieniałości czy też znajomości procesów kształtujących krajobraz. Do wygrania były cenne nagrody: okazy geologiczne i materiały popularno-naukowe. Oprócz materiałów edukacyjnych w postaci folderów i broszur dużym zainteresowaniem cieszyły się większe publikacje Muzeum: konspekt lekcyjno-ćwiczeniowy wraz z przewodnikiem „Zrozumieć Ziemię” oraz katalogi zbiorów Muzeum.

Imprezy w ramach Festiwalu Nauki 2016

w środę, 2016-09-28 o godz. 17:00 i 18:00 (dwa terminy)
Zwiedzanie Magazynu Zbiorów Muzeum Geologicznego PIG-PIB
Zwiedzanie obejmuje krótki wykład o działalności archiwizacyjnej Muzeum Geologicznego PIG-PIB oraz wejście do Magazynu Zbiorów w podziemiach Instytutu.
Liczba miejsc ograniczona. Wymagane zapisy: mswi@pgi.gov.pl
Oprowadzać będą: Izabela Olczak-Dusseldorp oraz Marlena Świło

w piątek, 2016-09-30 o godz. 17:00
Śladami dinozaurów od Tatr do Bałtyku
Jest to opowieść o dinozaurach i ich świecie zapisana skamieniałymi śladami stóp znalezionymi w skałach triasowych, jurajskich i kredowych na obszarze od słowackich Tatr po środek Morza Bałtyckiego.
Wykład poprowadzi Gerard Gierliński

Dla szkół przygotowaliśmy zajęcia:

w poniedziałek, 2016-09-26 o godz. 11:00
Różnorodny świat zwierząt morskich na terenie Polski sprzed milionów lat.
Warsztaty przybliżające zagadnienia związane z powstaniem skamieniałości i pokazujące bogactwo świata bezkręgowców, zamieszkałych zbiorniki wodne na terenach Polski w przeszłości geologicznej.
Warsztaty, gimnazjum, klasa I - III
Zajęcia poprowadzi Tatiana Woroncowa-Marcinowska

we wtorek, 2016-09-27 o godz. 10:00
Historia życia na Ziemi
W trakcie warsztatów dzieci zapoznają się z najważniejszymi wydarzeniami w geologicznej historii naszej planety oraz zwierzętami i roślinami, które żyły przed milionami lat.
Warsztaty, szkoła podstawowa, klasa III - VI
Zajęcia poprowadzą Monika Krzeczyńska, Marlena Świło

we czwartek, 2016-09-29 o godz. 10:00
Paleontologia w małym palcu.
Jest to vademecum paleontologii - od poznania pracy paleontologa, poprzez przegląd prehistorycznych zwierząt po poznanie miejsc polskich i niemieckich wykopalisk paleontologicznych.
Warsztaty, szkoła podstawowa, klasa I - III
Zajęcia poprowadzi Maria Andruszkiewicz-Gorzelak

w piątek, 2016-09-30 o godz. 10:00
Paleontologia a archeologia w praktyce – podobieństwa i różnice
Zapoznanie z podstawowymi typami skamieniałości i artefaktami poprzez pracę z okazami paleontologicznymi i przedmiotami archeologicznymi. Zaznajomienie z warunkami pracy paleontologa i archeologa.
Warsztaty, szkoła podstawowa, klasa II - III
Zajęcia poprowadzi Michalina Ścibisz-Kosanowska