Zaloguj
Wydarzenia> 2016> Warsztaty geologiczne
WARSZTATY GEOLOGICZNE W SZKOŁACH W MSTOWIE, KŁOMNICACH i RUDNIKACH

W dniach 17-19 października 2016 r. pracownicy Muzeum Geologicznego i Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB przeprowadzili cykl zajęć geologicznych i paleontologicznych w Zespole Szkół w Mstowie, Zespole Szkół w Kłomnicach oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach.

Trzy klasy na poziomie szkół podstawowych wzięły udział w zajęciach warsztatowych pt. „Dzieje życia na Ziemi”, podczas których z pomocą pracowników Muzeum uczniowie konstruowali ilustrowaną rysunkami zwierząt i roślin własną tabelę stratygraficzną. Podczas zajęć uczniowie poznali główne kierunki i przełomy ewolucji organizmów żywych oraz najważniejsze wydarzenia w historii naszej planety.

W warsztatach „Rozpoznawanie skał” uczestniczyło pięć klas gimnazjalnych. Posługując się okazami z kolekcji dydaktycznej skał prowadzący tłumaczyli różnice pomiędzy skałami osadowymi, wulkanicznymi i metamorficznymi, podział skał ze względu na ich genezę i środowiska powstawania oraz zróżnicowanie w obrębie poszczególnych rodzajów skał. Pod okiem prowadzącego uczestnicy samodzielnie zauważali różnice uziarnienia, twardości i struktury okazów.

Trzeci rodzaj przeprowadzonych warsztatów to „Skamieniały świat – bioróżnorodność wymarłych organizmów”, na które zgłosiły się cztery klasy gimnazjalne. Podczas tych warsztatów uczniowie poznali najważniejsze rodzaje skamieniałości, sposób ich powstawania, warunki środowiskowe sprzyjające ich zachowaniu oraz środowisko życia organizmów, które je pozostawiły. Przedstawiony został zarys ewolucji życia na Ziemi od śladów najprostszych form do skamieniałości organizmów wielokomórkowych ze szczególnym uwzględnieniem skamieniałości przewodnich i ich znaczenia dla poznania dziejów naszej planety.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w warsztatach mieli okazję również wysłuchać brawurowo wygłoszonej i wzbogaconej efektami dźwiękowymi prelekcji pt. „Poczet polskich dinozaurów”. W sumie w ciągu trzech dni przeprowadzono 12 zajęć warsztatowych i 3 prelekcje dla około 250 uczniów.

18 października zorganizowana została również wycieczka szkoleniowa dla nauczycieli po opracowanej przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB ścieżce geoturystyczej w kamieniołomie Lipówka. Wycieczka poprzedzona była prelekcją prof. dr hab. Andrzeja Wierzbowskiego, współautora ścieżki, wprowadzającą w tajniki budowy i historii geologicznej najbliższej okolicy oraz całego regionu północnej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Korzystając z wiedzy pozyskanej podczas tego szkolenia nauczyciele z okolicznych szkół będą mogli samodzielnie prowadzić lekcje terenowe w kamieniołomie.