Zaloguj
Wydarzenia> 2016> Wystawa siarkowa
Wystawa „SIARKA - Z PIEKŁA RODEM”

12 maja 2016 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Siarka - z piekła rodem" w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Wystawa prezentuje różne formy występowania siarki rodzimej oraz jej związków – siarczków i siarczanów.

Siarce rodzimej poświęcono najwięcej miejsca. Prezentowane są piękne okazy siarki o barwie cytrynowej i miodowej, o dużych, dobrze wykształconych kryształach, jak również siarki pylastej przesycające skały wapienne. Oprócz form naturalnych na wystawie znalazła się także siarka przetworzona – w postaci medalu okolicznościowego.

Wśród siarczanów zaprezentowano anhydryt i jego uwodniony odpowiednik, czyli gips w jego licznych, bardzo ozdobnych formach takich jak róża pustyni czy „jaskółczy ogon”. Siarczany strontu i baru – celestyn i baryt – rozświetliły wystawę pięknie wykształconymi kryształami od bezbarwnych do ciemnomiodowych.

Wystawę minerałów uzupełniają siarczki, a więc pięknie prezentujące się okazy o metalicznym połysku od złotawego pirytu i chalkopirytu po ciemnoołowianoszarą galenę.

Na wystawie zaprezentowane zostały również informacje jak powstają złoża siarki, w jaki sposób są one eksploatowane i do czego współcześnie jest ona używana. W dawnych czasach siarka kojarzona była z piekłem i złymi mocami. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie również znajdą Państwo na wystawie!

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-17.00 (ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem Muzeum). Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu pod numerem telefonu 784-377-444.

Dojazd do Muzeum Górnictwa Kruszcowego: aby dojechać do muzeum należy kierować się drogą z Chęcin na Zajączków. We wsi Miedzianka odchodzi w prawo droga do muzeum (na skrzyżowaniu znajduje się tablica informacyjna). Można także dojechać drogą wiodącą z Piekoszowa przez Rykoszyn do Miedzianki.
Serdecznie zapraszamy!