Zaloguj
Wydarzenia> 2017> Publikacje
TRZY NOWE PUBLIKACJE MUZEUM GEOLOGICZNEGO

Lista publikacji Muzeum Geologicznego wzbogaciła się aż o trzy nowe pozycje.

Pierwsza z nich to przewodnik pt. „Nie tylko dinozaury” autorstwa prof. Włodzimierza Mizerskiego, Izabeli Olczak-Dusseldorp i Katarzyny Skurczyńskiej-Garwolińskiej. Jest to popularnonaukowe opracowanie skierowane do poszukiwaczy i kolekcjonerów śladów życia na Ziemi, w którym zawarte są ważne informacje o powstawaniu i zachowaniu skamieniałości, ich rodzajach oraz zasadach prowadzenia prac poszukiwawczych. Główną częścią jest obszerny przewodnik po najciekawszych stanowiskach w Polsce zawierający lokalizację, opis dojazdu, mapki, wiek oraz informacje o znajdujących się tam skamieniałościach (wraz ze zdjęciami i ilustracjami). Na końcu publikacji znajduje się wykaz placówek, do których można się udać po pomoc w identyfikacji znalezisk.

Przewodnik „Nie tylko dinozaury” dostępny jest online na stronie PIG-PIB (tutaj).

Drugą publikacją jest książka „Oblicza Ziemi”. Jest to praca zbiorowa, autorami tekstów są, oprócz pracowników Muzeum Geologicznego, także pracownicy innych jednostek PIG-PIB. Jak sami autorzy zaznaczają we wstępie, jest to zbiór krótkich odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez gości Muzeum w Warszawie oraz jego stoisk podczas imprez popularno-naukowych. Książka podzielona jest na dwa duże działy: Procesy geologiczne (zarówno endo- jak i egzogeniczne) oraz Dzieje Ziemi, w której omówiony został czas geologiczny oraz najciekawsze wydarzenia oraz grupy zwierząt i roślin w przeszłości. Całość napisana została prostym językiem, przystępnym nawet dla najmłodszego odbiorcy. Każde z omawianych zagadnień ilustrowane jest pracami dzieci, nadesłanymi na kilkanaście edycji konkursu „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze, wczoraj, dziś i jutro”.

Ostatnią z pozycji jest seria zeszytów pod wspólnym tytułem „Historia Ziemi”, z których każdy poświęcony jest innemu okresowi w dziejach naszej planety. Autorem serii jest Marlena Świło. W 2016 r. wydane zostały zeszyty obejmujące prekambr oraz wszystkie okresy paleozoiku. Jest to swego rodzaju geologia historyczna w pigułce: w każdym z zeszytów znalazło się miejsce na informacje o paleogeografii, ruchach górotwórczych, zmianach klimatu, atmosfery i hydrosfery oraz ewolucji życia na Ziemi. W osobnym rozdziale omówione jest występowanie skał poszczególnych okresów w Polsce i na świecie. Publikacja ilustrowana jest zdjęciami, rysunkami, mapami i wykresami.