Zaloguj
Wydarzenia> 2017> geocaching
GEOCACHING PARTY

9 września w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie po raz kolejny odbył się Geocaching Party, czyli spotkanie osób biorących udział w międzynarodowej grze terenowej Geocaching. Przybyło ponad 500 graczy z całej Europy. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Geocaching Małopolska, które na tę okazję przygotowało dla uczestników mnóstwo atrakcji.

Do współpracy przy organizacji imprezy, podobnie jak w ubiegłych latach, zostało zaproszone Muzeum Geologiczne PIG-PIB, partner stowarzyszenia. Podczas imprezy pracownicy Instytutu wygłosili referaty: "Krótka historia Ziemi" "Geologiczna opowieść o smoku i nosorożcu włochatym", „Nasze pierwsze kroki”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców, czego świadectwem była wypełniona po brzegi sala i liczne dyskusje. Dużą popularność zyskały prowadzone na stoisku warsztaty z rozpoznawania skał i skamieniałości. Dzięki praktycznym zajęciom można było sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę o skałach i minerałach a także dowiedzieć się czegoś o skamieniałościach powszechnie znajdowanych w różnych rejonach naszego kraju. Na uczestników spotkania czekały liczne konkursy z nagrodami.

GEOCACHING to międzynarodowa gra terenowa, polegającej na odnajdywaniu za pomocą urządzenia GPS lub smartfona ukrytych wcześniej skrytek. Geocache nazywany też skrytką lub keszem to ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Każda skrytka posiada swój opis w serwisie internetowym geocaching.com. - podaje się współrzędne geograficzne, dodaje opis, czasem zdjęcia lub zagadkę, ceniona jest ciekawa historia bądź lokalizacja.

Niektóre skrytki tzw. EarthCache polegają na odwiedzeniu wskazanego przez współrzędne miejsca i udzieleniu odpowiedzi na pytania z zakresu szeroko pojętych nauk o Ziemi – najczęściej z geologii. Od 2014 roku powstało ok. 20 tysięcy skrytek EarthCache na całym świecie.