Zaloguj
Wydarzenia> 2017> Dzień Bioróznorodności w Kamieniołomie Lipówka

DZIEŃ BIORÓŻNORODNOŚCI W LIPÓWCE

3 czerwca 2017 r., podobnie jak rok wcześniej, Muzeum Geologiczne PIG-PIB wzięło udział w „Dniu Bio Różnorodności" odbywającym się w kamieniołomie Lipówka pod Częstochową. Impreza miała charakter pikniku naukowego, podczas którego na miłośników przyrody i aktywnego spędzania czasu czekały m.in. warsztaty przyrodnicze, w tym geologiczne i paleontologiczne, ciekawe doświadczenia chemiczne, a na profesjonalnych symulatorach prowadzone były szkolenia pierwszej pomocy. Na licznych stoiskach obejrzeć można było eksponaty biologiczne i geologicznych oraz skamieniałości sprzed milionów lat. Pasję poznawczą wśród zwiedzających napędzały organizowane konkursy przyrodnicze, w których można było wygrać np. minerały, skamieniałości, sadzonki roślin lub uzyskać specjalny certyfikat wiedzy i umiejętności możliwy do zdobycia po przejściu ścieżki wiodącej przez stoiska kolejnych dziedzin nauki. Podczas pikniku można było również udać się na spacer po kamieniołomie w towarzystwie przewodników - botaników, zoologów i geologów.

Ponadto, dla najmłodszych przygotowano dmuchaną zjeżdżalnię, dla trochę starszych – zabawę w rowerowym FunParku, chętni mogli zwiedzić cementownię Rudniki, należącą do firmy Cemex Polska– właściciela kamieniołomu Lipówka. Organizatorzy nie zapomnieli o zarezerwowaniu wspaniałej słonecznej i ciepłej pogody. Jedną z większych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych była deszczownia zapewniona przez straż pożarną.

Piknik, podobnie jak stworzone w kamieniołomie ścieżki przyrodnicze, ma za zadanie popularyzować naukę, upowszechniać wiedzę na temat przyrody, w tym przyrody nieożywionej, budować społeczną akceptację dla ochrony lokalnych wartości przyrodniczych, m.in. geostanowisk i w oparciu o nie zwiększać możliwości edukacji przyrodniczej oraz rozwoju poznawczego dzieci i młodzieży. Kamieniołom Lipówka zachęca do aktywnego wypoczynku i jest obiektem wpływającym na wzrost walorów rekreacyjnych i potencjału turystycznego regionu.

Wszystkie atrakcje przygotowane zostały przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Warszawie, działaczy Ligi Ochrony Przyrody, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Muzeum Częstochowskiego. Wszystkim stoiskom pomocy udzielali wolontariusze ze szkół z gmin Mstów i Rędziny oraz grupa wolontariuszy z Ukrainy. Organizatorami pikniku byli: wspomniana firma Cemex Polska, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, stowarzyszenie „Przytulia" oraz gmina Rędziny.

Zapraszamy w przyszłym roku!

tekst: Monika Krzeczyńska
zdjęcia: Cemex Polska, Instytut Chemii, Ochrony Środowiska i Biotechnologii AJD w Częstochowie, Renata Musielinska