Zaloguj
Wydarzenia> Archiwum
  
    2015     
    2014     
    2013     
2011
2010
MUZEUM GEOLOGICZNE ZAISTNIAŁO NA FACEBOOKU

Muzeum Geologiczne postanowiło iść z duchem czasu i od 26 listopada posiada swoją stronę na portalu Facebook - będziemy tam zamieszczać informacje o nadchodzących wydarzeniach, nowinki z naukowego świata oraz codziennego życia Muzeum. Mamy nadzieje, że polubicie naszą stronę. Zachęcamy do bacznego obserwowania. Warto!

do profilu Muzeum...

WYSTAWA MALARSTWA AGATY OLSZYŃSKIEJ

16 października o godzinie 14:00 w Muzeum Geologicznym PIG-PIB otwarta została wystawa malarstwa Agaty Olszyńskiej. Ekspozycja obejmująca 18 obrazów olejnych, przedstawiających polskie pejzaże górskie oraz ciekawe formy skalne, prezentowana będzie w sali im. Jana Czarnockiego (I piętro budynku Muzeum) do dnia 30 listopada 2012.
Serdecznie zapraszamy

więcej o wystawie...

XV FESTIWAL NAUKI

W dniach 21-30 września 2012 r. odbył się w Warszawie XVI Festiwal Nauki, organizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głównym celem Festiwalu jest upowszechnianie różnych dziedzin nauki, głównie wśród dzieci i młodzieży.
Jak co roku, jednym z wielu współorganizatorów festiwalu jest Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB. Pracownicy Muzeum przygotowali ciekawe imprezy, głównie w postaci warsztatów i lekcji pokazowych.

relacja z festiwalu

IV JURAJSKI PIKNIK GEOLOGICZNY w Olsztynie

W dniach 23 i 24 czerwca br. odbył się w Olsztynie koło Częstochowy IV Jurajski Piknik Geologiczny. Popularnonaukowa formuła imprezy przyciągała wszystkich ciekawych świata, zainteresowanych naukami o Ziemi, ale również środowiskiem, kulturą i historią regionu. We wspaniałej krainie białych skał, jaskiń i ruin zamkowych poznać można było przede wszystkim najstarszą historię Jury Krakowsko-Częstochowskiej - tę sprzed 150 mln lat!...

relacja z IV edycji pikniku
relacja z III pikniku…
relacja z II pikniku…

LETNIA SZKOŁA GEOLOGII 2012

W ślad za IV Jurajskim Piknikiem Geologicznym dniach 25 - 29 czerwca odbyły się w Olsztynie koło Częstochowy zajęcia Letniej Szkoły Geologii, na których dowiedzieć się można było jak wiele informacji ukrytych jest w jaskiniach i jak je odnaleźć, co skrywa mapa i jak należy ją czytać, poznać dzieje życia na Ziemi, usłyszeć opowieść o smoku, geologii i nosorożcu włochatym, a także odkryć tajemnice narodzin skał magmowych!
Zajęcia miały częściowo charakter warsztatów ukierunkowanych na interaktywność – współdziałanie z odbiorcą – uczestnikiem zajęć.

czytaj relację...

DZIEŃ ZIEMI 2012

24 czerwca 2012 roku, na Polach Mokotowskich
w Warszawie odbył się festyn zamykający obchody Dni Ziemi w Polsce. W imprezie udział wzięły m.in. instytucje państwowe, parki narodowe, instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea, w tym Muzeum Geologiczne i Zakład Publikacji PIG-PIB. Piękna pogoda sprzyjała dobrej zabawie i poznawaniu geologii.

Wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko serdecznie dziękujemy!

czytaj relację...

NOC MUZEÓW W MUZEUM GEOLOGICZNYM PIG-PIB

19 maja, po raz kolejny mieliśmy przyjemność zaprosić Państwa do zwiedzenia naszego muzeum w niecodziennej, nocnej scenerii. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego jak co roku wzięło udział w Nocy Muzeów. Była to już dziewiąta edycja.

Dziękujemy za przybycie i zapraszamy w przyszłym roku!

relacja z Nocy Muzeów 2012...
relacja z roku 2011

XVI PIKNIK NAUKOWY Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

12 maja 2012 r. w sobotę, w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat w Warszawie odbył się XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego była Energia.
W gronie 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy, promujących naukę, znalazł się także Państwowy Instytut Geologiczny, reprezentowany przez Muzeum Geologiczne.

relacja z pikniku…

SEZAM POLSKI - W POSZUKIWANIU PODZIEMNYCH SKARBÓW
Książka Sezam polski

Prawdziwe skarby ukryte są pod naszymi stopami. Surowce mineralne kryjące się w polskiej ziemi nie mają blasku diamentów, lecz są równie cenne i pożądane.
Książka pod tytułem „Sezam polski. W poszukiwaniu podziemnych skarbów” jest prawdopodobnie pierwszym wydawnictwem tego typu w Polsce, a na pewno pierwszym w dziejach Państwowego Instytutu Geologicznego. Jej autor, geolog i rzecznik prasowy Instytutu, Mirosław Rutkowski pisze o złożach węgla kamiennego i brunatnego, rudach miedzi i srebra, cynku i ołowiu, zasobach ropy naftowej i gazu ziemnego w złożach konwencjonalnych i tak głośnych ostatnio nagromadzeniach niekonwencjonalnych.

czytaj więcej…

WYSTAWA PODZIEMNE KRAJOBRAZY W MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH W WIELICZCE

Od 30 marca do 30 czerwca 2012 r. w podziemnej części ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich po raz kolejny oglądać można plenerową wystawę zdjęć z Międzynarodowego Konkursu Fotografii Jaskiniowej. Wystawa ta, przygotowana przez Speleoklub Warszawski i Muzeum Geologiczne PIG-PIB cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Eksponowana była już kilkakrotnie m. in. przy siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach, na rynku w Olsztynie k. Częstochowy - z inicjatywy Urzędu Gminy, przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach i w siedzibie Najwyższej Izbie Kontroli.
Na 38 zdjęciach w formie wielkoformatowych fotogramów uwiecznione zostały potęga i groza podziemnych otchłani, malownicze wnętrza sal, korytarzy i studni jaskiniowych oraz zdobne detale - różnorodność i piękno szaty naciekowej.

relacja z otwarcia w Wieliczce.
czytaj więcej o wystawie…

Ruszyła XIII edycja konkursu geologiczno-środowiskowego
Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro
Konkurs - Rzeźbiarze powierzchni Ziemi

Rozpoczęła się kolejna edycja naszego konkursu - w tym roku pod hasłem Przez ocean czasu. Gorąco zapraszamy uczniów klas IV-VI szkół podstawowych do udziału w części plastycznej, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do sprawdzenia swojej wiedzy, a wszystkich - do przeżycia geologicznej przygody!

więcej informacji o XIII edycji konkursu…

WARSZAWSKIE KRÓLESTWO GEOLOGII

Pierwszego stycznia 2012 roku Muzeum Geologiczne PIG-PIB staraniem Pana Leo A. Walotek-Scheideggera włączyło się w międzynarodową zabawę użytkowników GPS - Geocaching. Gra ta jest połączeniem biegu na orientację i współczesnego poszukiwania skarbów. Przy pomocy odbiornika GPS - lub smartfonu - pod podanymi koordynatami szuka się skrzynki-skarbu, którą pozostawił inny użytkownik. Taki "skarb" to odpowiednio zabezpieczony pojemnik zawierający drobne upominki i dziennik z historią "odkryć". W ramach gry istnieją również skrzynki wirtualne, których zaliczenie polega na rozwiązaniu zagadki. Wśród tych keszy specjałem są tzw. earthcache (erfkesze) - promujące... geologię!
Wymieniony kesz, noszący nazwę "Warszawskie Królestwo Geologii", jest pierwszym earthcachem Warszawy a jednocześnie prowadzi graczy na teren naszego muzeum.
Opis i współrzędne erfkesza są dostępne na tej stronie.

Serdecznie zapraszamy!