Zaloguj
Wydarzenia> Archiwum
  
    2015     
    2014     
    2013     
2012
2011
2010
Wystawa "Amonity z kolekcji Adriana Kina"

10 grudnia w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego uroczyście otwarto wystawę „Amonity z kolekcji Adriana Kina”.

Ekspozycja poświęcona jest pamięci Adriana Kina i jego wspaniałej liczącej około 45 000 okazów kolekcji. W jej skład wchodzą unikalne skamieniałości różnych grup zwierząt i roślin. Bogato reprezentowane są koralowce, ramienionogi, małże, ślimaki, liliowce, graptolity oraz ichnoskamieniałości między innymi tropy dinozaurów. W zbiorach dominują amonity i dlatego wystawa poświęcona jest właśnie tej grupie mięczaków - dalekich krewnych kałamarnic i łodzików.

Czytaj więcej...

I FESTIWAL GEOLOGII w Wieluniu

W dniach 27-28 września 2013 r. odbył się w Wieluniu I Festiwal Geologiczny organizowany przez Urząd Miasta Wieluń i Państwowy Instytut Geologiczny - PIB. W bogatym programie festiwalu każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Podczas tych dwóch dni odbyły się: konferencja naukowa „Jura na bursztynowym szlaku – geoturystyczne wykorzystanie Wyżyny Wieluńskiej”, dotycząca geologii i różnorodności geologicznej regionu, wystawy, prelekcje i wykłady popularnonaukowe, projekcja filmu przyrodniczego Taki pejzaż i spotkanie z jego autorami, warsztaty geologiczne oraz GIS - Co skrywa – odkrywa mapa, zdjęcie, GIS, poprowadzone przez firmę ESRI Polska, a także liczne atrakcje na stoiskach pikniku towarzyszącego festiwalowi. Festiwal odbył się będzie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz na terenach z nim sąsiadujących.

Relacja z festiwalu

FESTIWAL NAUKI

Jakie atrakcje czekają Cię w Muzeum Geologicznym PIG-PIB podczas XVII Festiwalu Nauki? Oto nasze propozycje:

lekcje (obowiązują zapisy):
Jak wyglądało życie sprzed milionów lat - T.Woroncowa - Marcinowska - 23.09.2013 r. - poniedziałek
Historia życia na Ziemi - M.Świło, M.Krzeczyńska - 24.09.2013 r. - wtorek
Spirala dziejów Ziemi - J.Smoleń, J.Iwańczuk - 25.09.2013 r. - środa
Historia bursztynu bałtyckiego - L.Adach - 26.09.2013 r. - czwartek
Zanim powstał węgiel - I.Olczak-Dusseldorp - 26.09.2013 r. - czwartek
Surowce mineralne Polski - K.Skurczyńska-Garwolińska - 27.09.2013 r. - piątek

kluby młodzieżowe (wstęp wolny):
Piękno w kwarcu zaklęte - 26.09 (czwartek) godzina 15.30 – K.Wołkowicz
Promieniotwórczość naturalna i sztuczna w środowisku człowieka - 25.09 (środa) godzina 17.30 – S.Wołkowicz
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie wczoraj i dziś - 27.09 (piątek) godzina 15.30 – U.Hara

Wszystkie zajęcia festiwalowe odbywają się w siedzibie Muzeum Geologicznego PIG-PIB przy ul. Rakowieckiej 4 (wejście od ul. Wiśniowej), budynek im. Morozewicza, sala nr 16

Fotorelacja z festiwalu

PIKNIK NAUKOWY

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB wzięło udział w organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio 17 Pikniku Naukowym. W tym roku Piknik zorganizowany został w niecodziennej lokalizacji - dookoła Stadionu Narodowego, co stanowiło dodatkowa atrakcję.

Dnia 15 czerwca między godzina 11 a 20 w ramach 17 Pikniku naukowego zaprezentowały się różnorodne instytucje, między innymi nasze Muzeum. Ponieważ hasłem przewodnim tegorocznego Pikniku było „życie” postanowiliśmy na tę okazję przygotować specjalna atrakcję!



czytaj więcej…

Noc Muzeów

W ramach Nocy Muzeów 18 maja ponad 200 instytucji otworzyło bezpłatnie swoje podwoje dla zwiedzających. Każda z nich, w tym także Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB, przygotowało w ten wyjątkowy wieczór różnorodne atrakcje.



czytaj więcej…

OTWARCIE WYSTAWY "ISLANDIA - WYSPA CZTERECH ŻYWIOŁÓW"

14 maja br. o godzinie 12.00 w Państwowym Instytucie Geologicznym – PIB w budynku Muzeum Geologicznego otwarto nową ekspozycję okresową zatytułowaną „Islandia – wyspa czterech żywiołów”. Na wystawę składają się fotografie wykonane przez geologów - członków wyprawy na Islandię 2011 oraz okazy skał i minerałów z tej niezwykłej wyspy.

czytaj więcej…

DZIEŃ ZIEMI 2013

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990.
28 kwietnia, tradycyjny już festyn finałowy na Polu Mokotowskim w Warszawie, zgromadził tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Jego hasło"Elektroodpady – proste zasady" nawiązywało do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko serdecznie dziękujemy!

czytaj relację...

Otwarcie wystawy meteorytowej w Muzeum Geologicznym PIG-PIB

Muzeum Geologiczne posiada w swoich zbiorach liczne meteoryty z różnych rejonów świata, w tym również z Polski. Już niedługo będzie można zobaczyć je na specjalnie przygotowanej wystawie, której otwarcie nastąpi w niedzielę 7 kwietnia 2013r. Z tej okazji chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich pasjonatów meteorytów na kolejne spotkanie w naszym Muzeum.
Będzie to jedna z niewielu okazji zobaczenia przepięknego, orientowanego meteorytu Baszkówka.

czytaj więcej…

POWRÓT "DYZIA"!

W niedzielę 24 lutego 2013 po raz pierwszy można było zobaczyć rekonstrukcję opierzonego dilofozaura („Dyzia”) po renowacji. Z tej okazji zorganizowaliśmy w Muzeum spotkanie z jego twórcami.

czytaj więcej…

RUSZYŁA TEGOROCZNA EDYCJA KONKURSU
NASZA ZIEMIA - ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

Po raz kolejny ruszył konkurs geologiczny - w tym roku pod hasłem: Drapieżne oblicza Ziemi. Jak zwykle zapraszamy młodzież z całej Polski do udziału w części plastycznej (kl. IV-VI szkoły podstawowej) oraz teoretycznej (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Prace należy nadsyłać do odpowiednich ośrodków Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB do dnia 29 marca 2013 r.