2.1.3.8 Opłaty eksploatacyjne |
Top Previous Next |
Okno umożliwia dodawanie nowych oraz edycję istniejących opłat eksploatacyjnych. Przedstawione zostało na rysunku 65.
Tryb dodawania Po przejściu do okna poprzez naciśnięcie przycisku Dodaj opłatę z okna zbiorczej listy opłat eksploatacyjnych, stan okna przedstawia się następująco: - pola informacyjne znajdujące się z góry okna (nad tabelą koncesjobiorców) są wypełnione danymi o aktualnie wybranej koncesji; elementy Korekta, Data korekty i przycisk Twórz korektę są nieaktywne (ponieważ nie zostały jeszcze dodane żadne opłaty), - na liście koncesjobiorców wyświetlani są koncesjobiorcy aktualnej koncesji, - wszystkie pola poniżej tabeli koncesjobiorców są niewypełnione, oprócz pola Złoże (Składowisko lub Magazyn), które wyświetla nazwę wybranego złoża (składowiska lub magazynu).
Jak dodać opłatę?
W celu dodania opłaty należy:
1. określić okres - elementy listy pobierane są ze słownika okresów (wszystkie wpisy mieszczące się w czasie trwania koncesji o danym rodzaju działalności); jeżeli lista jest pusta oznacza to, że należy najpierw zdefiniować dany wpis w słowniku,
2. wybrać kopalinę oraz typ kopaliny - w tym momencie zostaną automatycznie wypełnione pola
stawki, jednostki i terminu płatności znajdujące się w sekcji o nazwie Ogółem (wartości te pobierane są ze słownika stawek i słownika okresów); na liście opłat (poniżej sekcji Ogółem) wyświetlone zostaną rekordy dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska + po jednym rekordzie dla każdej gminy zdefiniowanej dla danej koncesji,
3. określić wartość wydobycia - po wpisaniu wartości w pole Wydobycie (2) (w sekcji Ogółem) i zejściu z tego pola, następuje automatyczne wypełnienie pola Wydobycie dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (oraz dla gminy, jeśli zdefiniowana jest tylko jedna, powiatu i województwa),
4. wyliczyć opłatę - po naciśnięciu przycisku Wylicz opłatę (2) (w sekcji Ogółem), następuje wyliczenie i wypełnienie pola Opłata (w sekcji Ogółem) na podstawie odpowiedniej stawki i wydobycia.
W sekcji Ogółem można również opcjonalnie:
5. określić wpłacającego, jeśli jest inny od koncesjobiorcy - w tym celu należy nacisnąć przycisk
Wyszukaj, co spowoduje przejście do okienka wyboru użytkownika (opis w 2.2.1 Wybór użytkownika : dokumentacja systemu MIDAS 2016r),
6. określić datę dokonania wpłaty - jeśli na liście opłat wszystkie pola daty dokonania wpłaty są puste to zostaną one automatycznie wypełnione wartością z sekcji Ogółem.
Po wykonaniu powyższych kroków należy nacisnąć przycisk Wylicz opłatę (3) nastąpi
wypełnienie pól w kolumnie Opłata dla wszystkich wierzycieli. Tak zdefiniowane opłaty można zapisać naciskając przycisk Zapisz (8).
Dokonywanie wpłaty
Dla każdej opłaty można dokonać wpłatę. Pola Data dokonanej wpłaty oraz Kwota wpłaty są
odblokowywane w momencie wyliczenia opłaty dla danego płatnika. Należy wybrać z kalendarza datę oraz wpisać kwotę wpłaty. Dane zostaną zapisane po naciśnięciu przycisku Zapisz (8).
Dopisywanie gminy do wierzycieli
W celu dodania gminy do listy wierzycieli należy nacisnąć przycisk Dopisz gminę do wierzycieli
(6). Nastąpi przejście do okna wyszukiwania gminy - po dokonaniu wyboru dodany zostanie nowy
rekord do listy opłat (wybrana gmina musi posiadać urząd gminy lub urząd miasta, w przeciwnym razie rekord nie zostaje dodany). Dla takiego rekordu można również określać wydobycie, wyliczać opłatę, dodawać wpłatę.
Dodawanie opłaty dodatkowej
Istnieje możliwość dodania opłaty dodatkowej - po naciśnięciu przycisku Wprowadź opłatę
dodatkową (7) następuje dodanie do listy opłat nowego rekordu z etykietą Opłata dodatkowa, dla której można zdefiniować datę i kwotę dokonanej wpłaty. Faktyczne dodanie opłaty nastąpi dopiero po naciśnięciu przycisku Zapisz (8).
Usuwanie opłat
Możliwe jest usunięcie opłaty (za wyjątkiem opłaty dla NFOŚ). Należy nacisnąć przycisk Usuń
opłatę (4) dla rekordu, który ma zostać usunięty. Faktyczne usunięcie opłaty w bazie nastąpi dopiero po naciśnięciu przycisku Zapisz.
Tworzenie korekty
Korektę można tworzyć, gdy na zdefiniowane są opłaty (wtedy odblokowany zostaje przycisk
Twórz korektę). Po naciśnięciu Twórz korektę następuje zaznaczenie pola wyboru Korekta i
wypełnienie pola Data korekty aktualną datą (może zostać zmieniona ręcznie). W tym momencie
użytkownik może zmienić wartości opłaty ogółem i opłat dla poszczególnych wierzycieli. Korekta
zostaje zapisana po naciśnięciu przycisku Zapisz (8).Została dodana możliwość tworzenia korekty opłaty dla innej kopaliny niż pierwotna.
Wyświetlanie poprzednich opłat
Po dokonaniu korekty możliwe jest wyświetlenie poprzednich opłat. W tym celi należy
nacisnąć przycisk Pokaż poprzednie opłaty (5) - na liście opłat pojawią się opłaty z wszystkich
poprzednich korekt. Korektę można wykonać dla innego typu kopaliny niż pierwotna dlatego została dodana kolumna z informacją o typie kopaliny. Wyświetlonych rekordów nie można edytować. Dla każdej poprzedniej opłaty użytkownik może przejść do okienka podglądu uwag - należy nacisnąć przycisk Podgląd. Powrót z trybu podglądu poprzednich do opłat do listy opłat aktualnych następuje po naciśnięciu przycisku Zamknij (10).
Wybór kopaliny dodatkowej
Istnieje możliwość dodania kopaliny dodatkowej, aby to zrobić należy wybrać kopalinę z listy rozwijanej(1) i przycisnąć przycisk Dodaj Kopalinę dodatkową.
Anuluj
Przycisk który anuluje wszystkie zmiany w sekcji opłat.
Zapis
W momencie zapisu danych, następuje wyświetlenie ostrzeżeń o różnicy pomiędzy sumą
wprowadzonych opłat a opłatą ogółem oraz o różnicy pomiędzy sumą wydobycia dla wierzycieli a
wydobyciem ogółem.
Tryb edycji
Po przejściu do okna poprzez naciśnięcie opcji Edytuj opłatę w tabeli z okna zbiorczej listy
opłat eksploatacyjnych wypełnione są od razu pola opłaty ogółem, korekty (jeśli dostępne) i listy opłat - można od razu przejść do edycji danego rekordu. Poza tym, działanie okna jest analogiczne do działania w trybie dodawania.
![]() Rysunek 65. Okno opłat eksploatacyjnych.
Zasady naliczania opłat
Przed dniem 01.01.2012 w procesie naliczania opłat nie obowiązują żadne dodatkowe zasady związane z wysokością naliczonej kwoty. Oznacza to, że każda naliczona kwota ogółem powyżej 0 PLN jest konieczna do spłaty. Z chwilą, gdy Użytkownik zapisze formularz opłat, a suma spłat nie będzie się równała naliczonej kwocie System wyświetli odpowiedni komunikat. System informuje również w sytuacji, gdy zostanie przekroczony termin spłaty. Po dniu 01.01.2012 obowiązuje dodatkowa reguła w naliczaniu opłaty. Jest ona związana z kwotą minimalną, poniżej której System nie ostrzega o braku spłaty lub częściowym braku spłaty. Kwota ta wynosi 300 PLN. Jeżeli suma naliczonych opłat za dany okres i dla danego złoża/magazynu/składowiska nie przekracza kwoty minimalnej, to System przy zapisie i po każdorazowym wejściu do formularza opłat wyświetla odpowiedni komunikat. Również na ekranie zbiorczym opłat Status opłaty dla tych wierszy ma wartość: nie dotyczy. Wszystkie komunikaty, które pojawiają się w momencie zapisu naliczonych i uiszczonych opłat, są również widoczne po powtórnym wejściu do formularza, tak, aby Użytkownik miał zawsze jasną informację, co do stanu opłat.
Przed dniem 01.01.2012 dla wszystkich kopalin o typie współwystępująca pobierane są stawki jak dla kopaliny głównej. Po dniu 01.01.2012 dla kopalin pochodzących ze złóż węglowodorów o typie współwystępująca pobierane są stawki jak dla kopaliny towarzyszącej.
Przy wybranym typie lokalizacji: - ląd - System nalicza opłaty przypisując 40% należności dla wierzyciela NFOŚ, a pozostałą kwotę dla wierzycieli w postaci gmin. - morze - System nalicza opłaty przypisując 100% należności dla wierzyciela NFOŚ. Przy tym wyborze lokalizacji nie istnieją gminy powiązane z koncesją. W momencie dokonywania edycji wygenerowanej wcześniej opłaty System kieruje się lokalizacją, dla jakiej ta opłata została wygenerowana. Jeśli w międzyczasie lokalizacja została zmieniona, to dopiero wybranie przycisku Wylicz opłatę jest dla Systemu sygnałem, że naliczenie ma się kierować nowo ustawioną lokalizacją.
W związku z rozbudową systemu MIDAS w okresie pierwszego półrocza 2016 roku, uległ zmianie mechanizm wyliczania opłat eksploatacyjnych. Od 01.01.2016 został zmieniony algorytm wyliczania opłat dla węglowodorów, w nowym algorytmie opłata jest dzielona na NFOŚ(10%), gminy(60%), powiaty(15%) i województwa(15%). Opłata jest wyliczana procentowo w zależności od instytucji a także jest zależna od wydobycia (jeśli wydobycie większe niż próg wydobycia to stawka = x , jeśli wydobycie jest mniejsze lub równe niż próg wydobycia obowiązuje stawka = y). |