Zaloguj
Edukacja> Lekcje internetowe

LEKCJE INTERNETOWE

TROPAMI POLSKICH DINOZAURÓW

Dinozaury były największymi zwierzętami, jakie chodziły po Ziemi. Ich szczątki początkowo uważano za pozostałości legendarnych smoków lub olbrzymów. Odkąd poznano ich rzeczywistą naturę, stały się najpopularniejszymi z wymarłych zwierząt. Z lekcji dowiesz się, jak naukowcy badają i klasyfikują tropy i gdzie wokół nas szukać pozostałości dinozaurów. Wspólnie się, jak mogły wyginąć dinozaury i czy podobna zagłada grozi naszemu światu.

tu znajdziesz lekcję!

MORZA ZAKLĘTE W SKAŁACH

Sto pięćdziesiąt milionów lat temu, pod koniec okresu jurajskiego lub - jak mówią geolodzy - w późnej jurze, rozlegle obszary kontynentu europejskiego zajmowały płytkie, ciepłe morza. Większa część terytorium Polski znajdowała się wówczas pod wodą. W tym rozległym zbiorniku morskim tworzyły się różnego rodzaju skały osadowe, głównie wapienne, zawierające liczne skamieniałości. Stanowią one doskonałe źródło informacji o morzach, w których powstawały. Dzięki nim możemy rekonstruować środowisko dawnych mórz oraz klimat minionych epok. A w jaki sposób? Tego dowiesz się z niniejszej lekcji!

tu znajdziesz lekcję!

TAJEMNICZY ŚWIAT JASKIŃ

Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, na której woda występuje we wszystkich trzech stanach skupienia: jako lód, ciecz i gaz. W każdej z tych postaci ma ogromną siłę, zarówno twórczą, jak i niszczycielską. Jednym z efektów jej działania są jaskinie i groty, które fascynują człowieka od zarania ludzkości. Podziemne pustki to zupełnie inny świat niż ten, w którym żyjemy na co dzień. Tu zawsze panuje noc, tu wszystko jest spokojne i ciche. Pozornie niezmienne środowisko jaskiń rządzi się jednak swoimi prawami. Z tej lekcji dowiesz się prawie wszystkiego o tym tajemniczym świecie!

tu znajdziesz lekcję!

TROPIKALNE PLAŻE NAD BAŁTYKIEM

Nasze obecne środowisko życia kształtowało się w panujących aktualnie warunkach klimatycznych przez tysiące lat. W nim nauczyliśmy się żyć, korzystać z dóbr natury, w nim żyją też inni mieszkańcy naszej planety - inne zwierzęta oraz rośliny. Efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym i z naszego punktu widzenia - bardzo korzystnym, gdyż bez niego na Ziemi nie mogłoby powstać i rozwinąć się życie. Skąd więc tyle zamieszania wokół tego zjawiska? Problemem nie jest efekt cieplarniany, lecz zmiany jego nasilenia!

tu znajdziesz lekcję!