Korzystanie z zasobów witryny internetowej Projektu SOPO - http://osuwiska.pgi.gov.pl (a także stron umieszczonych obecnie lub w przyszłości pod tym aliasem oraz ich podstron) oraz aplikacji „System Osłony Przeciwosuwiskowej SOPO” tam zamieszczonej oznacza akceptację bez żadnych ograniczeń i zastrzeżeń niniejszego Regulaminu.
Na potrzeby niniejszego Regulaminu wskazane poniżej pojęcia będą miały następujące znaczenie:
Regulamin – niniejsze zasady, zakres i warunki korzystania z zasobów witryny internetowej Projektu SOPO (http://osuwiska.pgi.gov.pl) oraz aplikacji „System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO”.
„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” - utworzony przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy na zamówienie Ministra Środowiska ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, system informatyczny zbierający, przechowujący i udostępniający dane na temat występowania ruchów masowych ziemi i terenów nimi zagrożonych na obszarze Polski.
Dane przestrzenne aplikacji SOPO – dane odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do określonego położenia obszaru objętego powierzchniowymi ruchami masowymi ziemi (osuwiskami) oraz terenami zagrożonymi (mapy MOTZ).
Usługi danych przestrzennych – usługi będące operacjami, które mogą być wykonywane przy użyciu oprogramowania komputerowego na danych zawartych w zbiorach danych przestrzennych lub na powiązanych z nimi kartami rejestracyjnymi.
Zbiór danych przestrzennych – rozpoznawalny ze względu na wspólne cechy zestaw danych przestrzennych.
Karta rejestracyjna – zbiór informacji i danych geologicznych odnoszących się bezpośrednio do obszaru objętego powierzchniowym ruchem masowym ziemi (osuwiska) lub terenu zagrożonego (w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi - Dz.U. 2007, Nr121, poz.840).
Organ administracji publicznej – podmioty o których mowa w art. 5 § 2 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego
Usługodawca – Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, który tworzy i utrzymuje „System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” w ramach zadań własnych Państwowej Służby Geologicznej (w imieniu i na zlecenie Ministra Środowiska).
Usługobiorca – osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która korzysta z zasobów aplikacji „System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO”.
Niniejszy Regulamin określa zasady, zakres i warunki korzystania z zasobów witryny internetowej http://osuwiska.pgi.gov.pl oraz aplikacji„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO”:
Wszelkie informacje zawarte w zbiorze danych aplikacji oraz kartach rejestracyjnych osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi gromadzone są sukcesywnie [
Usługobiorca jest zobowiązany do zapoznania się z treścią Regulaminu przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO”. Potwierdzenie zapoznania się z treścią Regulaminu jest równoznaczne z oświadczeniem Usługobiorcy, że go rozumie i akceptuje bez zastrzeżeń.
Usługobiorca oraz inne Organy administracji zobowiązane są do korzystania z aplikacji„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” w sposób zgodny z obowiązującym prawem, normami społecznymi i obyczajowymi oraz postanowieniami niniejszego Regulaminu.
Rodzaje i zakres świadczonych usług
Usługi danych udostępnione w „Systemie Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” obejmują:
usługę wyszukiwania - tj. wyszukiwania danych związanych z powierzchniowymi ruchami masowymi ziemi (osuwiskami) oraz terenami zagrożonymi (dostęp powszechny i nieodpłatny)
usługę przeglądania - tj. wyświetlania, nawigowania, powiększania i pomniejszania, przesuwania zobrazowanych zbiorów (dostęp powszechny i nieodpłatny)
usługa pobierania – tj. pobierania i utrwalania w formie wydruku danych związanych z powierzchniowymi ruchami masowymi ziemi (osuwiskami) oraz terenami zagrożonymi z zachowaniem zasad cytowania (dostęp powszechny i nieodpłatny)
usługę wyszukiwania, przeglądania i pobierania kart rejestracyjnych – tj. wyszukiwania, wyświetlania i utrwalania w formie wydruku danych zawartych w kartach rejestracyjnych osuwisk oraz terenów zagrożonych (dostęp nieodpłatny dla administracji publicznej)
Dostęp do usług o których mowa w rozdziale III pkt. 1, 2 i 3 jest powszechny i nieodpłatny.
Dostęp do usług o których mowa w rozdziale III pkt.4 będzie możliwy (od 2016 r) po zakończeniu aktualnie trwającego Etapu Projektu SOPO i po kompletnej weryfikacji danych z kart.
Usługobiorca ma prawo korzystać z zasobów aplikacji„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” tylko do celów niezarobkowych i niekomercyjnych, wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego określonego przepisami ustawy o prawie autorskim.
Usługobiorca nie ma prawa przetwarzać, zwielokrotniać, sprzedawać, udostępniać lub w jakikolwiek inny sposób wprowadzać do obrotu lub rozpowszechniać treści zawartych w aplikacji„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO”, w całości bądź we fragmentach, w szczególności przesyłać lub udostępniać jej w systemach i sieciach komputerowych lub jakichkolwiek innych systemach teleinformatycznych.
Wykorzystanie danych zawartych w aplikacji SOPO w zakresie innym niż na własny użytek (komercyjnym) oraz ich ewentualne dalsze przetwarzanie wymaga uzyskania zgody/odrębnej licencji Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Dostęp do zbiorów danych i usług, o których mowa w rozdziale III pkt. 1, 2, 3 i 4 jest nieodpłatny wyłącznie dla podmiotów wykonujących zadania organów administracji publicznej w zakresie niezbędnym do realizacji tych zadań.
Wykorzystanie danych zawartych w aplikacji SOPO w zakresie innym niż realizacja zadań publicznych oraz ich ewentualne dalsze przetwarzanie wymaga uzyskania zgody/odrębnej licencji Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Podmiot, któremu udostępniono dane, jest zobowiązany do ich zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych lub nieuprawnioną zmianą ich zawartości oraz przed ich wykorzystaniem niezgodnym z celem, dla którego zostały uzyskane, odpowiada za bezpieczeństwo i integralność uzyskanych danych. W związku z tym podmiot ten jest zobowiązany posiadać zabezpieczenia techniczne i organizacyjne gwarantujące ochronę udostępnionych danych w ww. zakresie.
Przy korzystaniu z zasobów aplikacji„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” zabronione jest:
wykorzystywanie wirusów, botów, robaków bądź innych kodów komputerowych, skryptów lub programów, które przerywają, niszczą lub ograniczają działanie zasobów aplikacji„System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” lub infrastruktury technicznej albo w inny sposób umożliwiają nieuprawnione korzystanie lub dostęp do infrastruktury technicznej systemu
wykorzystywanie kodów komputerowych, skryptów lub programów automatyzujących korzystanie z usług udostępnionych przez „System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO”.
Karty rejestracyjne osuwisk zawarte w aplikacji SOPO stanowią zbiór danych, które można wykorzystywać w następujących celach:
uzyskania informacji o terenach zagrożonych ruchami masowymi niezbędnych do planowania przestrzennego zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
uzyskania informacji o terenach zagrożonych ruchami masowymi niezbędnych do zapobiegania degradacji i dewastacji gruntów rolnych i leśnych zgodnie z Ustawą z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych
prowadzenia rejestru terenów zagrożonych ruchami masowymi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi
prowadzenia monitoringu zagrożeń geologicznych przez państwową służbę geologiczną zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze
wydawania decyzji o warunkach zabudowy zgodnie z obowiązującymi przepisami
wsparcia procesu decyzyjnego w sprawie zagrożenia infrastruktury budowlanej i drogowej wskutek procesów ruchów masowych zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2011 r. w sprawie gmin, w których stosuje się zasady odbudowy, remontów oraz rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, a także szczególne zasady zagospodarowania terenów oraz zasady i tryb nabywania nieruchomości, w związku z osunięciem ziemi
wsparcia procesu decyzyjnego przez jednostki zarządzania kryzysowego
wstępnego rozpoznania charakterystyki osuwiska przy sporządzaniu projektów robót geologicznych lub innych dokumentów planistyczno-projektowych.
Dane zawarte w kartach rejestracyjnych osuwisk są w trakcie weryfikacji, stąd ich treść może ulegać zmianom do czasu zakończenia aktualnie trwającego Etapu Projektu SOPO (do końca 2015 r.).
Dane zawarte w kartach są aktualne na dzień sporządzania Karty (data sporządzenia karty).Usługodawca zwraca uwagę, że każdorazowe wykorzystanie tych danych w przyszłości (po w/w dacie) może wymagać ich weryfikacji.
Dane zawarte w kartach rejestracyjnych osuwisk i terenów zagrożonych są pozyskiwane w wyniku prac terenowych i kameralnych.
Dane morfometryczne (parametry liczbowe) są w większości danymi zgeneralizowanymi i uśrednionymi na podstawie przyjętych i stosowanych obliczeń matematycznych.
Dane dotyczące stopnia aktywności osuwisk są aktualne wyłącznie na dzień wykonania danej karty.
Dane dotyczące miąższości koluwiów są na ogół danymi szacunkowymi (dane te nie były weryfikowane i potwierdzone wierceniami).
Dane dotyczące podłoża osuwiska są na ogół danymi pochodzącymi z dostępnych map geologicznych (dane te nie były weryfikowane i potwierdzone wierceniami).
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy nie ponosi odpowiedzialności za:
błędną interpretacją i/lub przetwarzanie tych danych
wykorzystanie danych niezgodne z ich przeznaczeniem (Rozdział VII. ust. 1)
wykorzystanie danych niezgodne z ich standardem i szczegółowością (np. do celów rozpoznania szczegółowej wgłębnej budowy geologicznej osuwiska, oceny stateczności zbocza/stoku – m.in. przy wykonywaniu różnych dokumentacji geologiczno-inżynierskich, geotechnicznych lub innych oraz projektów zabezpieczenia lub stabilizacji osuwiska).
Zawartość witryny i aplikacji „System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” jest chroniona prawem autorskim.
Zasady cytowania danych zawartych w aplikacji SOPO znajdują się na witrynie SOPO – zakładka Sposób cytowania
Niniejszy Regulamin obowiązuje od dnia opublikowania.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy obowiązującego prawa, w tym w szczególności ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2011 r. Nr 163, poz. 981), ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) oraz Kodeksu cywilnego.
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za brak dostępu do witryny lub aplikacji Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” z przyczyn niezależnych od Usługodawcy.
Usługodawca ze względów bezpieczeństwa oraz z powodu jakichkolwiek innych przyczyn ma prawo czasowo zawiesić dostęp do witryny i aplikacji „System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO” na okres niezbędny do usunięcia niepożądanych okoliczności.
Z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, Usługodawca nie odpowiada za szkody powstałe w związku z korzystaniem z aplikacji „System Osłony Przeciwosuwiskowej - SOPO”, bądź w związku z jej niewłaściwym działaniem, błędami, brakami, zakłóceniami i defektami,
Niniejszy Regulamin może być w każdym czasie i w dowolnym zakresie zmieniany. Zmiany obowiązują od momentu opublikowania ich na właściwej stronie internetowej Usługodawcy.