Zaloguj
Archiwum> 2011 - edycja XII

O konkursie
Relacje z uroczystości
część plastyczna:

Dawno, dawno temu, w jednym z wielu systemów planetarnych Drogi Mlecznej narodziła się Ziemia... Ktoś pewnie powie: „Taki tam, zawieszony w czarnej przestrzeni kosmosu kawał skały, krążący nieustannie w odległości 150 mln km od Słońca... Nuda.” Tylko tyle? To cała historia? Dla ludzi, którzy nigdy nie będą w stanie poznać – i co ważniejsze – zrozumieć Ziemię, z pewnością tak. My jednak musimy zrobić przynajmniej jeden krok dalej i zagłębić się w jej przepastne kamienne archiwum...
Człowiek to dumny gospodarz Ziemi – przywykliśmy uważać ją za swoją własność, chętnie korzystamy z jej surowców naturalnych. Co prawda, od momentu wynalezienia pierwszych narzędzi kamiennych upłynęło sporo czasu – dziś latamy nawet w kosmos, ale biorąc pod uwagę liczącą 4,6 miliarda lat historię naszej planety, władamy nią zaledwie przez krótką chwilę! To Ziemia warstwami skał tworzy swoje jedyne, wiarygodne archiwum. Mimo dynamicznych i burzliwych wydarzeń z jej dziejów zachowało się w nim zdumiewająco wiele informacji o przeszłości. Pozostały dokumenty trwałe, choć czasami niekompletne, niekiedy zaskakujące ale pewniejsze od ludzkich, gdyż całkowicie obiektywne. My tylko uczymy się je odczytywać...
Tym razem zachęcamy uczestników konkursu do poszperania w teczkach „kamiennego archiwum Ziemi”. Przedstawcie w formie plastycznej wybrane przez siebie wydarzenie utrwalone obecnie w skałach budujących naszą planetę. Może ktoś z Was sprawdzi, jak wyglądała Ziemia w swoim dzieciństwie? Kto ją zasiedlał w poszczególnych okresach geologicznych? Jak siły przyrody zmieniały jej oblicze? Może znajdziecie jakieś niezwykłe minerały, unikatowe skamieniałości? A może narysujecie swoją wyprawę geologiczną podczas której odkryliście coś ciekawego? Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace! Życzymy miłej zabawy podczas ich tworzenia i sukcesu w konkursie!

część teoretyczna:

Rola surowców mineralnych w codziennym życiu człowieka.

Człowiek to dumny gospodarz Ziemi - przywykliśmy uważać ją za swoją własność. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że w liczącej 4,6 miliarda lat historii naszej planety, władamy nią zaledwie przez krótką chwilę... Od niepamiętnych czasów korzystamy też z jej bogactw naturalnych. Który z wielu surowców mineralnych Ziemi ma Twoim zdaniem największy wpływ na codzienne życie współczesnego człowieka? W swojej pracy skoncentruj się na jednym przykładzie. Uzasadnij swój wybór.

Geologia człowieka.

Przyzwyczailiśmy się do obecności minerałów w naszym codziennym życiu. Obserwujemy je podczas letnich wycieczek, wizyt w muzeach geologicznych, a niektóre z nich połykamy nawet w formie tabletek... Osobom wybierającym temat nr 2 chcemy jednak zaproponować coś niezwykłego – wyprawę w głąb naszego ciała! Jakie minerały można w nim spotkać? Mamy nadzieję, że przygotowanie pracy konkursowej w formie „geologicznego przewodnika po ludzkim ciele” będzie dla Was zajęciem pasjonującym. Temat jest trudny, ale warto się z nim zmierzyć. Powodzenia!

Moje prywatne „kamienne archiwum Ziemi”.

Tak to już jest, że szukamy czasami rzadkich okazów geologicznych gdzieś daleko, a prawdziwe rarytasy są w zasięgu naszej… nogi? Może w okolicy Twojego zamieszkania jest jakaś interesująca, zapomniana skałka, głaz narzutowy, czy też stare wyrobisko w którym znajdujesz minerały i/lub skamieniałości? Przedstaw w formie pisemnej sprawozdanie z wycieczki do jednego, wybranego przez Ciebie stanowiska. Co interesującego można w nim zobaczyć? Dlaczego Twoim zdaniem zasługuje ono na szczególną uwagę? Pamiętaj, że nie chodzi nam o opisy ustanowionych już wcześniej pomników przyrody geologicznej, czy słynnych i wielkich kamieniołomów. Zabierz nas na wyprawę do miejsc nieznanych!