Zaloguj

Konkurs geologiczno-środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" | XVII edycja 2016


Już po raz siedemnasty Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego organizuje konkurs geologiczno-środowiskowy. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wycieczki w geologiczną przeszłość naszej planety, w której przeważały śnieżne krajobrazy, lodowce i zdecydowanie ujemne temperatury!


Temat konkursu

E

poki lodowcowe występowały wielokrotnie w liczącej 4,5 miliarda lat geologicznej historii naszej planety. Ziemia w okowach lodu znajdowała się przynajmniej kilka razy: w prekambrze, raz w ordowiku, w późnym karbonie i permie, a także w plejstocenie. Nawet dzisiaj około 14% lądów zajmują lądolody lub obszary o zamarzniętym podłożu.

D

rodzy uczniowie! Tym razem proponujemy wyprawę w ekstremalne światy skute lodem, zarówno te odległe, jak i współczesne. Ubierzcie się ciepło – nie zapomnijcie zabrać czapek, szalików, rękawiczek i termosu z gorącą herbatą. To miejsca wyjątkowo niegościnne, w których temperatury rzędu –40 stopni nie są niczym nadzwyczajnym. Niektórzy na swej drodze spotkają zapewne majestatyczne, pokryte grubym futrem zwierzęta – mamuty, nosorożce, woły piżmowe. Może uda Wam się nawiązać kontakt z naszym kuzynem – neandertalczykiem, a przynajmniej zobaczycie jak żył i polował? Kto nie ma pod ręką wehikułu czasu niech odwiedzi Antarktydę, Arktykę lub dowolną współczesną krainę geograficzną, w której zlodowacenia odcisnęły wyraźnie swoje piętno. Pejzaże pełne śnieżnobiałych szczytów, lodowców i fiordów, moren i jezior polodowcowych też są bardzo urokliwe i tajemnicze...Regiony

Etap półfinałowy odbywa się na szczeblu regionalnym i organizowany jest przez Oddziały Państwowego Instytutu Geologicznego.

Proszę kliknąć na mapie w odpowiednie województwo, aby zapoznać się z tematami etapu półfinałowego w Państwa regionie oraz warunkami nadsyłania prac:


PATRONATY – SPONSORZY – WSPÓŁPRACA

W XVII edycji Konkursu patronami i sponsorami nagród są:

Pan prof. Mariusz Jędrysek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
Główny Geolog Kraju


Informacje o Konkursie

Konkurs obejmuje obszar całej Polski podzielonej na siedem regionów. Zwycięzcy półfinałów rywalizują w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODĘ XVII EDYCJI KONKURSU. Równolegle konkurs plastyczny organizowany jest na Litwie. W III etapie konkursu - finale polsko-litewskim biorą udział zwycięskie prace z finału ogólnopolskiego i litewskiego.
Konkurs rozgrywany jest w Muzeum Geologicznym w Warszawie oraz w komórkach regionalnych Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB): Oddziałach Dolnośląskim (Wrocław), Geologii Morza (Gdańsk), Górnośląskim (Sosnowiec), Karpackim (Kraków), Świętokrzyskim (Kielce) oraz w Zakładzie Regionalnym Geologii Pomorza (Szczecin). Tegoroczna edycja konkursu dzięki porozumieniu pomiędzy Polską i Litewską Służbą Geologiczną po raz kolejny ma charakter międzynarodowy: nasi laureaci biorą udział w finale na Litwie.


Regulamin
Pobierz regulamin konkursuGłówny organizator:
Muzeum Geologiczne PIG-PIB
ul. Rakowiecka 4
00-975 Warszawa

Główny koordynator Konkursu:
Monika Krzeczyńska
mkrz@pgi.gov.pl


22 459-23-09