Zaloguj
Konkurs> Kraków

Konkurs geologiczno-środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" | XVII edycja 2016
Województwo małopolskie i podkarpackie

Witamy Państwa na stronie konkursowej Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Sosnowcu organizującego etap półfinałowy konkursu dla województw MAŁOPOLSKIEGO i PODKARPACKIEGO


Temat konkursu

ZIEMIA W OKOWACH LODU

E

poki lodowcowe występowały wielokrotnie w liczącej 4,5 miliarda lat geologicznej historii naszej planety. Ziemia w okowach lodu znajdowała się przynajmniej kilka razy w prekambrze, raz w ordowiku, późnym karbonie i permie, a także w plejstocenie. Nawet dzisiaj około 14% lądów zajmują lądolody lub obszary o zamarzniętym podłożu, a prawie 4% całej powierzchni oceanów wiąże cienka warstwa lodu, która ulega sezonowym wahaniom.

D

rodzy uczniowie! Tym razem proponujemy wyprawę w ekstremalne światy skute lodem, zarówno te odległe, jak i współczesne. Ubierzcie się ciepło – nie zapomnijcie zabrać czapek, szalików, rękawiczek i termosu z gorącą herbatą. To miejsca wyjątkowo niegościnne w których temperatury rzędu –40 stopni nie są niczym nadzwyczajnym. Mamy nadzieję, że obserwacja dziewiczych, śnieżnych krajobrazów Ziemi w starszych okresach geologicznych, czy też podczas najmłodszego plejstoceńskiego zlodowacenia, wynagrodzi Wam wszystkie trudy związane z podróżą. Niektórzy na swej drodze spotkają zapewne majestatyczne, pokryte grubym futrem zwierzęta – mamuty, nosorożce, woły piżmowe. Może uda Wam się nawiązać kontakt z naszym kuzynem – neandertalczykiem, a przynajmniej zobaczycie jak żył i polował? Kto nie ma pod ręką wehikułu czasu niech odwiedzi Antarktydę, Arktykę lub dowolną krainę geograficzną w której zlodowacenia odcisnęły wyraźnie swoje piętno. Pejzaże pełne śnieżnobiałych szczytów, lodowców i fiordów, większych i mniejszych moren, jezior polodowcowych, czy też mieniących się w słońcu barwami tęczy gór lodowych wystających ponad powierzchnię oceanów, też są bardzo urokliwe i tajemnicze... Raporty z wypraw prześlijcie nam w formie prac plastycznych (młodzież ze szkół podstawowych) i pisemnych (młodzież ze szkół ponadpodstawowych – patrz tematy do wyboru, komunikaty). Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!


Wyniki

Część plastyczna

Poniżej znajdują się wyniki części plastycznej konkursu, adresowanej do uczniów szkół podstawowych.

Wyniki części plastycznej

Ze wszystkimi laureatami skontaktujemy się telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nagrody w tym roku prześlemy do Państwa pocztą lub kurierem.


Część teoretyczna

Poniżej przedstawiamy listę laureatów części teoretycznej.

Wyniki części teoretycznej

O zajętym miejscu zdecydował test wiedzy geologicznej, który uczniowie pisali podczas półfinału 17 maja 2016 w Krakowie. Laureaci pierwszych miejsc, oprócz nagród rzeczowych, jadą na finał ogólnopolski do Warszawy. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!


Szanowni Państwo,

Bardzo zależy nam, by docierać do jak największej ilości uczniów i nauczycieli. Dlatego będziemy wdzięczni jeśli poświęcą Państwo kilka minut na wypełnienie poniższej ankiety, która pozwoli nam określić najlepszy sposób rozpowszechniania informacji o konkursie.

Ankieta

Półfinał

Test wiedzy

Ponieważ na tym etapie największe emocje wśród uczniów zakwalifikowanych do półfinału wzbudza zakres pytań na teście, podajemy kilka przykładowych pytań jakie pojawiły się w poprzednich latach.
Z zagadnień ogólnogeologicznych pytaliśmy np. o to czy: bazalt jest skałą wylewną czy głębinową, jaki jest wzór chemiczny kwarcu, czym dla mineraloga jest sól kamienna, o niektóre minerały ze skali Mohsa. Pytaliśmy także o strefy w budowie kuli ziemskiej, w jakim okresie geologicznym powstał masyw krystaliczny Tatr, kiedy miało miejsce największe wymieranie w dziejach ziemskiego życia i w jaki sposób powstał wszechświat.
Pytania dotyczą też zawsze aktualnego tematu konkursu. Kiedy tematem tym były początki życia na ziemi pytaliśmy o prekambryjską Dickinsonię i zespół skamieniałości z którego pochodzi, kiedy tematem były latające stworzenia pytaliśmy np. co oznacza nazwa Archeopteryx, od którego rzędu dinozaurów pochodzą ptaki i ile palców w ręce ma nietoperz.
W tym roku należy oczekiwać pytań związanych z lodowcami (np. formy rzeźby), mamutami, i globalnym ociepleniem. Pojawi się neandertalczyk, ale zapytamy też o inne ludzkie gatunki. Będą pytania bardzo łatwe, tak aby nikt nie wyjechał bez punktu. Będą też pytania trudniejsze, bo jednak musi się pojawić zwycięzca więc nie mogą wszyscy dostać maksymalnej ilości punktów! No i nie chcielibyśmy się narazić na zarzut, że test był zbyt prosty. Proszę zajrzeć na strony innych oddziałów, koledzy i koleżanki publikują swoje testy z poprzednich lat.
Zdajemy sobie sprawę, jaki zakres wiedzy geologicznej obejmuje program nauczania geografii w szkole i wiemy, że zakres pytań na naszym teście wykracza zdecydowanie poza ten program. Ale konkurs adresowany jest do pasjonatów geologii. W poprzednich latach zwycięzcy bez problemu zdobywali w teście 70-80% punktów. Dodamy jeszcze, że choć bardzo lubimy czytać książki i zawsze staramy się dawać jako nagrody literaturę popularnonaukową z zakresu Nauk o Ziemi, to odpowiedzi na wszystkie pytania naszego testu znaleźć można w Wikipedii!


Kontakt do organizatora regionalnego

Oddział Karpacki PIG-PIB
ul. Skrzatów 1
31-560 Kraków
Maciej Borowiec
mboro@pgi.gov.pl

12 290-13-52