Zaloguj
Archiwum> 2012 - edycja XIII> Konkurs plastyczny

KONKURS PLASTYCZNY

Dotyczy uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych
Konkurs

Dziwne zjawisko – czas… Niewidoczne, niematerialne, a potężne! A gdy z nim igrać – niebezpieczne. Dla wszystkich miłośników Ziemi ma on zupełnie inny wymiar, niż dla nazwijmy to roboczo – zwykłych obywateli naszego kraju. Sto, tysiąc, czy nawet milion lat, to w liczącej 4,6 miliarda lat historii naszej planety zaledwie tylko krótkie chwile! Jak więc mamy mówić o tym, co działo się w odległej przeszłości w kambrze, dewonie, karbonie, czy też jurze, skoro ciężko nam sobie przypomnieć, co robiliśmy trzy tygodnie temu... I tu z pomocą przychodzi nam geologia – nauka tak stara, jak świat!
Żegluga po bezmiernym oceanie czasu nie jest łatwa. Ziemia wielokrotnie zmieniała swoje oblicze, zmieniali się też jej władcy. Niektórzy przetrwali do dziś (tzw. żyjące skamieniałości), jednak większość z nich woła do nas uwięziona obecnie w twardej masie kamienia. Musimy tylko usłyszeć ich głos, a dowiemy się jak wyglądało życie w swoich początkach, jak rozwijało się i zdobywało nowe środowiska (ląd, powietrze), jakie procesy formowały powierzchnię Ziemi, a w końcu, jakie były efekty globalnych katastrof i czy pozostawiły one po sobie do dziś trwałe ślady.
Usiądźmy więc wygodnie, zamknijmy oczy i... spróbujmy utrwalić na kartce papieru jedno z pradawnych wydarzeń w formie obrazka. Każdy pewnie znajdzie dla siebie coś ciekawego. Do dyspozycji mamy przecież 4,6 miliarda lat! Przed nami jeszcze tylko ostatnie odliczanie: ...3, ...2, ...1 i... pierwszy skok w przeszłość! Życzymy miłej podróży i niezapomnianych wrażeń!

Konkurs odbywa się na terenie całej Polski podzielonej na siedem regionów. Równolegle organizowany jest również na Litwie. Półfinały rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych regionów. Zwycięzcy półfinałów rywalizować będą w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODĘ XIII EDYCJI KONKURSU, natomiast autorzy trzech najlepszych prac w Polsce wyjadą na finał polsko-litewski do Wilna.

I ETAP KONKURSU - półfinały

Polega na samodzielnym przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej o opisanej powyżej tematyce zgodnie z formalnymi warunkami przyjęcia pracy.

Praca powinna zostać prawidłowo i czytelnie podpisana, najlepiej z wykorzystaniem tabelki w formularzu zgłoszeniowym. Do pracy należy dołączyć podpisany przez rodziców lub opiekunów prawnych formularz zgłoszeniowy, a następnie przekazać nauczycielowi, który powinien przesłać pracę do właściwego ośrodka organizatora.

Spośród nadesłanych prac półfinałowe komisje konkursowe w każdym regionie wybiorą prace nagrodzone i wyróżnione. Uroczystości rozdania nagród półfinałowych odbywać się będą maju w poszczególnych ośrodkach organizatora. Terminy uroczystości półfinałowych zostaną umieszczone na stronach konkursowych poszczególnych ośrodków organizatora. Najlepsza praca plastyczna z każdego z regionów zostanie zakwalifikowana do finału ogólnopolskiego.

II ETAP KONKURSU - finał ogólnopolski

W finale ogólnopolskim komisje konkursowe będą oceniać zwycięskie prace półfinałowe z każdego z regionów (7 prac). Przyznane im zostaną miejsca I-VII. Uroczystość rozdania nagród odbędzie się dnia 1 czerwca 2012 r. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Będzie ona połączona z wycieczką do Warszawy w terminie 30 maja - 1 czerwca 2012 r., fundowaną finaliście i opiekunowi, pod kierunkiem którego praca została wykonana.


III ETAP KONKURSU - finał polsko-litewski

Odbędzie się w tym roku na Litwie. Polegał będzie na rywalizacji trzech najlepszych prac z Polski i trzech z Litwy. Spośród tych prac międzynarodowa komisja konkursowa wybierze zwycięzcę polsko-litewskiego etapu konkursu. Wyjazd w terminie 2-5 czerwca 2012 r. na finał polsko-litewski dla finalistów wraz z opiekunami zorganizowany będzie przez organizatorów konkursu, a sponsorowany przez PIG-PIB i NFOŚiGW. Finaliści polsko-litewscy zostaną powiadomieni o wyjeździe miesiąc przed planowanym terminem w celu załatwienia niezbędnych formalności.

UWAGA: ORGANIZATORZY NIE ZWRACAJĄ NADESŁANYCH PRAC I ZASTRZEGAJĄ SOBIE PRAWO NIEODPŁATNEGO WYKORZYSTANIA ICH W MATERIAŁACH PROMOCYJNYCH (z podaniem autorstwa pracy).