Zaloguj
Archiwum> 2013 - edycja XIV> Konkurs plastyczny

KONKURS PLASTYCZNY

Dotyczy uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych
Konkurs

A oto temat części plastycznej konkursu:
24 grudnia 1968 r. – to właśnie w tym dniu mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć Ziemię w całej swojej okazałości. Jej zdjęcia wykonali amerykańscy astronauci – załoga statku Apollo 8. Widać na nich piękną i spokojną „błękitną planetę”... Choć określenie to zakorzeniło się dość mocno w naszej świadomości, musimy pamiętać, że Ziemia miała w przeszłości i ma również obecnie jeszcze jedno, zgoła odmienne oblicze – drapieżne!
W jej długiej historii huk wybuchających wulkanów, syk potoków gorącej lawy, łoskot zapadających się połaci skorupy ziemskiej, czy też ryk potężnych burz i huraganów nie był niczym nadzwyczajnym. Tak rodziła się Ziemia – początkowo dzika i niegościnna, a potężne siły natury drzemiące w jej wnętrzu do dziś przypominają nam o swojej obecności – trzęsienia ziemi, fale tsunami, wulkanizm, osuwiska. Z czasem na Ziemi pojawiło się życie. Wody, powietrze i lądy stały się domem wielu zapomnianych obecnie gatunków zwierząt. Niektóre z nich osiągnęły gigantyczne rozmiary i tylko z tej choćby przyczyny nadano im po milionach lat groźnie brzmiącą nazwę – dinozaury, czyli „straszne jaszczury”.
Wszystkich uczestników konkursu prosimy o przedstawienie jednego, wybranego przez siebie „drapieżnego oblicza Ziemi” z jej przeszłości geologicznej. Postarajcie się utrwalić na obrazku większe i mniejsze dramaty, polowania i ucieczki, a także naturalne katastrofy, które wbrew pozorom miały duże znaczenie w kształtowaniu powierzchni naszej planety oraz wpływały na losy jej mieszkańców. Powodzenia!

Konkurs odbył się na terenie całej Polski podzielonej na siedem regionów. Równolegle organizowany był również na Litwie. Półfinały rozegrane zostały w obrębie poszczególnych regionów. Zwycięzcy półfinałów rywalizowali w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODĘ XIV EDYCJI KONKURSU, natomiast autorzy trzech najlepszych prac plastycznych w Polsce wzięli udział w finale polsko-litewskim, który w tym roku odbył się w Warszawie.

I ETAP KONKURSU - półfinały

Polegał na samodzielnym przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej o opisanej powyżej tematyce zgodnie z formalnymi warunkami przyjęcia pracy.

Praca prawidłowo podpisane, z dołączonym podpisany przez rodziców lub opiekunów prawnych formularzem zgłoszeniowym, przesyłane były przez nauczyciela do właściwego ośrodka organizatora.

Spośród nadesłanych prac półfinałowe komisje konkursowe w każdym regionie wybrały prace nagrodzone i wyróżnione. Uroczystości rozdania nagród półfinałowych odbyły się będą maju w poszczególnych ośrodkach organizatora. Najlepsza praca plastyczna z każdego z regionów została zakwalifikowana do finału ogólnopolskiego.

II ETAP KONKURSU - finał ogólnopolski

W finale ogólnopolskim komisje konkursowe oceniały zwycięskie prace półfinałowe z każdego z regionów (7 prac). Przyznane im zostały miejsca I-VII. Uroczystość rozdania nagród odbyła się dnia 6 czerwca 2013 r. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Była ona połączona z wycieczką do Warszawy w terminie 4-6 czerwca 2013 r., fundowaną finaliście i opiekunowi, pod kierunkiem którego praca została wykonana.


III ETAP KONKURSU - finał polsko-litewski

Odbył się w tym roku w Warszawie. Polegał na rywalizacji trzech najlepszych prac z Polski i trzech z Litwy. Spośród tych prac międzynarodowa komisja konkursowa, złożona z geologów, w tym przedstawicieli litewskiej służby geologicznej, artystów plastyków oraz przedstawicieli Ambasady Republiki Litewskiej, wybrała zwycięzcę polsko-litewskiego etapu konkursu.