Zaloguj
Archiwum> 2013 - edycja XIV

Uważa się, że wiek Ziemi wynosi około 4,6 miliarda lat. W tak długim czasie środowisko przyrodnicze podlegało wielkim przemianom: powstawały i ginęły miliony gatunków roślin i zwierząt, wypiętrzały się i obracały się w pył wielkie łańcuchy górskie, a kontynenty dzieliły się i wędrowały po całym globie, by zderzyć się ponownie i tworzyć nowe lądy. Efekty tych procesów składają się na dziedzictwo naturalne, dla którego zagrożeniem stała się dzisiaj działalność człowieka. Poprzez konkurs chcemy pobudzić wyobraźnię młodych ludzi i zwrócić ich uwagę na poważne problemy i zagrożenia, którym oni w przyszłości będą musieli stawić czoła.

Zakończyła się już XIV edycja konkursu
Drapieżne oblicza Ziemi

Dobiegła już końca XIV edycja konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro, która w roku 2014 odbyła się pod hasłem Drapieżne oblicza Ziemi. W tej edycji na konkurs napłynęło prawie 4800 prac, z czego 502 to prace gimnazjalistów, 395 – prace uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a pozostałe 3896 – prace plastyczne uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. W siedmiu ośrodkach organizatora zorganizowano uroczystości rozdania nagród półfinałowych, a zwycięzcy półfinałów w trzech kategoriach wiekowych pojechali do Warszawy na finały ogólnopolskie i polsko-litewskie.

Wyjazd połączony był z wycieczką do stolicy, podczas której laureaci zwiedzili Muzeum Ewolucji i zobaczyli z bliska Pałac Kultury i Nauki i wybrali się z przewodnikiem na spacer po Warszawie. Nie ominęli również Centrum Nauki Kopernik, gdzie przez 3 godziny czym oddali się szaleństwom zdobywania wiedzy w niekonwencjonalny sposób. Na zakończenie dnia udali się do ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie z dachu budynku mieli możliwość podziwiania panoramy Wisły wijącej się szeroką wstęgą przez stolicę.
W piątek – w Dzień Dziecka odbyły się Finały Ogólnopolskie konkursu. Uczestnicy konkursu wiedzy – gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych walczyli o laur zwycięstwa podczas turniejów wiedzy (na każdym z poziomów wiekowych oddzielnie). Ich zmagania oceniały komisje konkursowe składające się z przedstawicieli świata nauki - pracowników merytorycznych Instytutu. Laureatom przyznano miejsca od I do VII w finale ogólnopolskim konkursu.
W przypadku konkursu plastycznego ogólnopolska komisja konkursowa, w której pracach uczestniczyli koordynatorzy konkursu z poszczególnych ośrodków organizatora, artysta plastyk oraz kierownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB oceniła prace plastyczne zwycięskie na etapie półfinałowym. Trzy najlepsze, wzięły następnie udział w finale polsko-litewskim, który odbył się bezpośrednio po etapie ogólnopolskim. W skład komisji tego etapu konkursu plastycznego weszli Radca Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce, przedstawiciel Związku Polskich Artystów Plastyków, Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego, Przedstawiciel firmy ESRI Polska - sponsora konkursu oraz Sekretarz Naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego.

Konkurs w tym roku odbył się pod patronatem Głównego Geologa Kraju – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Pana Piotra Woźniaka, Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego, a edycjom w poszczególnych regionach patronowali również wojewódzcy kuratorzy oświaty, prezydenci miast i wojewodowie.

Głównymi sponsorami XIV edycji konkursu, podobnie jak kilku poprzednich, był Państwowy Instytut Geologiczny oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uczestnikom konkursu gorąco dziękujemy za udział, laureatom serdecznie gratulujemy. O kolejnej edycji konkursu wkrótce powiadomimy!!!

Konkurs odbywał się etapowo:

I etap - półfinały
II etap - finał ogólnopolski
III etap - finał polsko-litewski

i z podziałem na kategorie wiekowe:

szkoła podstawowa - uczniowie klas IV-VI - konkurs plastyczny
gimnazjum - konkurs wiedzy
szkoły ponadgimnazjalne - konkurs wiedzy

Zapraszamy wszystkich konkursowiczów i opiekunów do współredagowania niniejszej strony - przysyłajcie swoje relacje, opinie, wspomnienia i zdjęcia na adres naszaziemia@pgi.gov.pl - czekamy niecierpliwie!