Zaloguj
Finał

  
    Wyniki finałów     
    Relacja z finałów     
    Galeria zdjęć     
    Przebieg finałów     

Relacja z finałów ogólnopolskich konkursu w 2014 r.

W dniu 4 czerwca 2014 r. odbyły się ogólnopolskie finały XV edycji konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu: „Od pionierów życia do gazu łupkowego” nawiązywało do niezwykle istotnych zagadnień związanych z wykorzystaniem zasobów naturalnych i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego ludzkości.

Na finały ogólnopolskie uczestnicy wraz z opiekunami przyjechali dzień wcześniej. Organizatorzy przygotowali program kulturalny, w ramach którego, pomimo siąpiącego deszczu, finaliści zwiedzali z przewodnikiem Warszawę. Następnie udali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę mogli obcować z różnymi dziedzinami nauki. Na zakończenie wycieczki uczestnicy podziwiali wiszące ogrody BUW, po czym udali się do hotelu na odpoczynek przed czekającym ich pełnym emocji dniem finałowym.

Finały odbyły się w siedzibie Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Finał części plastycznej konkursu polegał na ocenie przez komisję konkursową, złożoną m.in. z przedstawicieli ZPAP, prac plastycznych, które wygrały etap półfinałowy w każdym z siedmiu regionów. Autorzy tych prac mieli szansę zawalczyć jeszcze o dodatkową nagrodę – nagrodę publiczności – wykonując na miejscu rysunek wybranego okazu muzealnego.

Finały dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miały, jak co roku, postać turniejów rozgrywanych oddzielnie dla każdej grupy wiekowej. Trudne pytania przygotowane przez organizatorów nie sprawiły jednak wielkiego problemu świetnie przygotowanym finalistom. Najlepszych uczestników konkursu na poziomie ponadgimnazjalnym czekała dodatkowa – poza nagrodą rzeczową – niespodzianka. Otrzymali oni indeks kierunku inżynieria geologiczna na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Wszyscy uczestnicy finałów mieli okazję zwiedzić Muzeum Geologiczne z przewodnikami oraz wysłuchać nawiązującego do hasła konkursu wykładu o powstaniu i eksploatacji gazu łupkowego.

Po uroczystościach finałowych na uczestników czekał ciepły posiłek i słodki poczęstunek.

Relacja z finałów polsko-litewskich konkursu, które w 2014 r. odbyły się w Wilnie

W 2014 r. VIII finał polsko-litewski części plastycznej konkursu odbył się w Wilnie podczas trzydniowej wycieczki (w terminie 5 – 8 czerwca 2014 r.) polskich finalistów na Litwę. W uroczystości wzięły udział trzy uczennice – laureatki etapu ogólnopolskiego oraz trzy laureatki konkursu na Litwie.
Podczas pobytu na Litwie uczestnicy konkursu i ich opiekunowie brali udział nie tylko w uroczystościach finałowych, które odbyły się w dniu 6 czerwca, lecz także mieli bardzo bogaty program kulturalny i rozrywkowy ze zwiedzaniem Wilna i Troków włącznie. Podczas uroczystości finałowych zaprezentowano film, a dr hab. Włodzimierz Mizerski wygłosił pogadankę z prezentacją multimedialną, poświęconą problematyce występowania i eksploatacji gazu łupkowego na świecie i w Polsce. W uroczystościach finałowych wziął udział Dyrektor Litewskiej Służby Geologicznej – profesor Jonas Satkunas, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy oraz Instytutu Polskiego w Wilnie. Podczas obrad jury podjęto decyzję o przyznaniu I miejsca Karolinie Wójcik – uczennicy klasy VI Szkoły Podstawowej w Warszawie. Podkreślono wielką rolę edukacyjną, jaką odgrywają poszczególne edycje konkursu oraz celowość kontynuacji tego przedsięwzięcia. Instytut Polski w Wilnie od przyszłego roku włączy się aktywnie w propagowanie tego konkursu na Litwie. Cały wyjazd przebiegł w niezwykle serdecznej atmosferze, za co uczestnicy polskiej delegacji wyrazili szczególne podziękowania dyrektorowi służby geologicznej oraz ich opiekunce podczas pobytu na Litwie – Pani Indre Virbickiene, pracownicy tej służby.
Uczestnicy wyprawy na Litwę mieli okazję zwiedzić stare miasto w Wilnie (nie mogło się obyć bez wizyty w Ostrej Bramie i na cmentarzu na Rosie), wspięli się na górę Gedymina, odwiedzili wieżę telewizyjną, gdzie na wysokości 168 metrów raczyli się lodami, próbowali regionalnych specjałów. 7 czerwca odbyła się wycieczka do odległych o 25 kilometrów od Wilna Troków. Uczestnicy zwiedzili zamek książąt litewskich oraz miejscową fabrykę czekolady (gdzie mieli okazję własnoręcznie wykonać czekoladowe ciastka). Szczęśliwym trafem, w tym dniu obchodzono święto miasta Troki, pełno więc było stoisk z pamiątkami, regionalnymi potrawami, a także różnorakich wydarzeń artystycznych. Na zakończenie pobytu w regionalnej restauracji raczono się karaimskimi kibinami (rodzaj wielkich pierogów z różnym nadzieniem). 8 czerwca z żalem pożegnano gościnne Wilno, obiecując sobie powrót tak szybko, jak to będzie możliwe.
Wkrótce serwis fotograficzny

tekst: Włodzimierz Mizerski