Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Lekcje> Lekcja 5

ŹRÓDŁA I WODY MINERALNE POLSKI

5.1. Źródła: powstawanie i rodzaje

Zazwyczaj źródła mają stałą temperaturę, równą w przybliżeniu średniej w ciągu roku temperaturze powietrza w danym obszarze. Wyjątkiem są źródła termalne.
Wydajność źródła mierzy się ilością wody wypływającej w jednostce czasu. Zazwyczaj podaje się ją w l/s lub l/min.

Powstawanie źródeł

Miejsce wypływu źródła związane jest głównie z układem nieprzepuszczalnych warstw skalnych w powiązaniu z rzeźbą terenu. Wody opadowe przesączają się przez warstwy przepuszczalne, zasilając głębsze poziomy wodonośne. Napotykając warstwy nieprzepuszczalne, spływają po nich pod wpływem siły ciężkości lub pod naporem ciśnienia hydrostatycznego. W miejscu, gdzie strop skał nieprzepuszczalnych wychodzi na powierzchnię, np. na stoku górskim lub w dolinie, tworzy się źródło.

Rodzaje źródeł

Podział źródeł oparty jest ba różnych kryteriach:

1. Ze względu na pochodzenie wody źródlanej wyróżnia się:

  • źródła meteoryczne - zasilane wodą opadową
  • źródła juwenilne - zasilane wodami, które powstały w głebi Ziemi jako hydrotermalne w końcowym etapie krzepnięcia magmy

2. Ze względu a kierunek siły motorycznej, która powoduje przepływ wody podziemnej wyróżnia się:

  • źródła descenzyjne (inne nazwy: spływowe, grawitacyjne) - woda swobodnie spływa pod działaniem siły ciężkości z obszaru zasilania do miejsca wypływu (punkt wycieczkowy SW 1.1)
  • źródła ascenzyjne (przelewowe, wstępujące) - woda pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego podnosi się w pustkach skalnych (porach lub szczelinach) w końcowym odcinku do góry i wypływa na powierzchnię

3. Ze względu na charakter procesów geologicznych, które formują podziemną część źródła, wyróżnia się:

  • źródła warstwowe – najczęściej mało wydajne źródła spływowe lub obfite źródła przelewowe, występują jako grawitacyjne, rzadko powstają jako artezyjskie, które występują w głębokich dolinach erozyjnych rzek górskich;
  • źródła uskokowe – zarówno spływowe, jak i przelewowe; woda jest transportowana na powierzchnię ziemi przez uskok tektoniczny;
  • źródła szczelinowe – charakteryzują się zmienną wydajnością i znacznym zanieczyszczeniem spowodowanym dużą prędkością przenikania wód opadowych w głąb ziemi;
  • źródła krasowe – spływowe, przelewowe bądź lewarowe; największe z nich, dające początek rzekom, to wywierzyska. Występują jak szczelinowe, bardzo podobnie, woda przez szczeliny skalne trafia do podziemnych korytarzy, kanałów i kawern, skąd może w pewnych miejscach wypływać na powierzchnię (JKC 3.4).

Ze względu na położenie i stosunek do morfologii terenu wyróżnia się:

  • źródła grzbietowe – występujące na grzbietach wzniesień i gór;
  • źródła zboczowe – położone na zboczach dolin (SW 1.1);
  • źródła stokowe – położone na stokach wzniesień i gór;
  • źródła krawędziowe – wypływające u podnóża krawędzi morfologicznej;
  • źródła podzboczowe i podstokowe – występują u podnóża zboczy i stoków gór i wzniesień (SW 1.4);
  • źródła tarasowe – położone na tarasach dolin rzecznych;
  • źródła dolinne – położone w dolinach rzek;
  • źródła podwodne – występujące w dnie rzek i jezior;
  • źródła klifowe – występujące u podnóża klifów.

Ze względu na charakter utworów, w których występują, wyróżnia się:

  • źródła zwietrzelinowe – wypływające z pokrywy zwietrzelinowej;
  • źródła skalne – wypływające bezpośrednio z niezwietrzałych skał;
  • źródła osuwiskowe – wypływające u podnóża osuwisk;
  • źródła sandrowe – wypływające na obszarach sandrowych;
  • źródła morenowe – wypływające z utworów morenowych (SW 1.1, 2.1, 2.2).

5.2. Wody mineralne

Woda mineralna (lub inaczej zmineralizowana) to naturalna woda, która zawiera ponad 1 g rozpuszczonych składników mineralnych (stałych) w 1 dcm3 (1 l).
Akratopegami nazywamy wody o zawartości minerałów 0,5-1 g/ dm3 (punkt wycieczkowy SW 1.1). Wszystkie wody, które zawierają mniej tych składników nazywamy wodami zwykłymi (słodkimi). Wodami termalnymi nazywamy wody o temperaturze powyżej 20oC, a wodami leczniczymi wody, które są czyste bakteriologicznie, mają niewielkie wahania składu chemicznego i temperatury oraz posiadają właściwości lecznicze potwierdzone badaniami klinicznymi. Nie każda woda mineralna jest wodą leczniczą. Niektóre wody mineralne mogą być szkodliwe (zarówno jeśli chodzi o spożycie, jak i o kąpiel).

Wody mineralne mogą mieć różny skład chemiczny. Sześć podstawowych jonów występujących w składzie chemicznym wód mineralnych to: chlorkowy Cl-, wodorowęglanowy HCO3-, siarczanowy SO42- , sodowy Na+, wapniowy Ca2+ i magnezowy Mg2+. W zależności od ilości poszczególnych składników woda nosi określoną nazwę, którą tworzy się, zaczynając od największej z ilości anionów, poprzez niższe zawartości anionów aż do największej z zawartości kationów i dalej – niższych zawartości kationów. I tak: jeśli w wodzie najwięcej jest anionu chlorkowego Cl-, mniej wodorowęglanowego HCO3-, dużo sodowego Na+, mniej magnezowego Mg+2, to wodę wtedy nazwiemy chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowo-magnezową. Często nazwę wody redukuje się jedynie do głównego anionu występującego w niej; w opisanym wyżej przypadku, wodę nazywalibyśmy wodą chlorkową.

Występowanie wód mineralnych o różnym składzie chemicznym i różnej zawartości składników wiąże się ze zróżnicowaną budową geologiczną Polski, zależy od rodzaju skał przez które wody przepływają, od tektoniki, od istnienia w przeszłości wulkanów.

Ogólnie

wody lecznicze w Polsce możemy podzielić na kilka typów:

  • wody chlorkowe, głównie typu Cl-–Na+, zwane solankami, czasami anion chlorkowy zastępowany jest przez anion bromkowy lub jodkowy; (punkt wycieczkowy SW 2.5)
  • wody wodorowęglanowe HCO3–, naturalnie zgazowane dwutlenkiem węgla CO2, zwane szczawami lub wodami kwasowęglowymi;
  • wody siarczanowe SO42- i siarczkowe H2S;
  • wody radoczynne tj. zawierające radon;
  • wody termalne o niskiej i wysokiej mineralizacji;
  • wody swoiste (woda swoista, zwana też wodą specyficzną to woda lecznicza zawierająca co najmniej jeden składnik farmakologicznie czynny, np. żelazo, fluor itd.) typu: żelaziste, fluorkowe, arsenowe, borowe, krzemowe, manganowe, bromkowe, jodkowe.

Wody mineralne mają rozpuszczone w sobie gazy. Mogą to być: azot, metan, dwutlenek węgla, siarkowodór i radon. Trzy ostatnie z wymienionych mają znaczenie w lecznictwie uzdrowiskowym.

Wody mineralne występują w następujących regionach Polski: niżowym (obejmującym większą część Polski – północną i środkową prócz Białostocczyzny), sudecki, przedkarpacki (kotlina Sandomierska, okolice Krakowa, kotlina Oświęcimska), zewnątrzkarpacki (Beskidy i Pogórza) i wewnątrzkarpacki (Tatry i Podhale).

W regionie niżowym spotykamy przede wszystkim wody chlorkowe (solanki), które występują w przepuszczalnych utworach (piaskowce, piaski, wapienie, margle) kredy, jury, triasu lub permu (czasem w starszych formacjach) na głębokościach przeważnie powyżej 500 m. Z głębokością wzrasta ich mineralizacja (zasolenie) od niskich wartości (< 35 g/l do wysokich > 100 g/l) oraz temperatura wody (do 30-50 a nawet 68oC – Uniejów). Na Kujawach i w południowej Wielkopolsce występują też wody siarczanowe i siarczkowe. Uzdrowiska położone na Niżu jak: Połczyn, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Świnoujście, Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec, Konstancin (SW 2.5), Nałęczów czy Augustów i Gołdap czerpią wody mineralne z opisanych głębokich poziomów. W dużej części Niżu w utworach kredy dolnej i jury dolnej wody mineralne mają temperaturę powyżej 35oC, a więc są wodami termalnymi. Występują na dużych głębokościach rzędu 1600-2500 m. Eksploatuje się je dla celów leczniczych i rekreacyjnych w Maruszy koło Grudziądza (z głębokości ponad 1600 m o temp. 44˚ C), w Uniejowie w Łódzkiem (z głęb. 2000 m o temp. 68˚C) i Mszczonowie na południowym Mazowszu (z głęb. 1714 m, temp. 42,5˚ C). W Ciechocinku wody mają temperaturę 26-37oC.

W regionie sudeckim występują głównie szczawy. Wody mineralne w Sudetach eksploatowane są dla celów leczniczych w Kotlinie Kłodzkiej (uzdrowiska: Lądek (S 1.3), Długopole, Polanica, Duszniki, Kudowa (S 2.3)), Kotlinie Wałbrzyskiej (Szczawno), Kotlinie Jeleniogórskiej (Cieplice) i w Górach Izerskich (Świeradów, Czerniawa). Wody termalne występują w Lądku i Cieplicach, radoczynne w Świeradowie, Czerniawie i Lądku oraz Sosnówce i Kowarach. Szczawy związane są ze skałami górnego karbonu, permu, triasu i kredy, które bardzo często poprzecinane są strefami uskokowymi.

W regionie przedkarpackim wody występują w Goczałkowicach (chlorki z domieszką anionów jodu i bromu w utworach karbonu), Krzeszowicach, Krakowie – Matecznym i Swoszowicach (wody siarczkkowe z siarkowodorem z gipsonośnych utworów miocenu), Busku i Solcu na Ponidziu (solanki z utworów jurajskich) i Horyńcu na Roztoczu Południowym (solanki z utworów dewonu, karbonu i jury).

W regionie zewnątrzkarpackim wody mineralne występują w czterech rejonach: Beskidzie Śląskim (uzdrowisko Ustroń), Beskidzie Sądeckim i zachodniej części Beskidu Niskiego (uzdrowiska Szczawnica, Piwniczna, Żegiestów, Krynica, Muszyna, Wysowa, ponadto Głębokie, Łomnica, Wierchomla, Tylicz i Złockie), pogórzu Beskidu Niskiego (Wapienne, Iwonicz i Rymanów) oraz w rejonie Bieszczad (nieeksploatowane). Są to szczawy i solanki oraz wody wodorowęglanowe. Uzyskiwane są ze sfałdowanych utworów fliszowych wieku od jury do miocenu. Ponadto w Porębie Wielkiej i w Rabce (północno-zachodnie obrzeżenie Gorców) występują wody termalne (chlorki) o temperaturze 28oC i 42oC.

W regionie wewnątrzkarpackim stwierdzono występowanie wód termalnych o niskiej mineralizacji (3 g/l) i temperaturze ponad 70oC. Ujęto je w kilku otworach na Podhalu: Bańska, Biały Dunajec, Furmanowa, Chochołów i Bukowina Tatrzańska. Są to wody wodorowęglanowo-chlorkowe i chlorkowo-siarczanowe o temperaturze do 72oC, pochodzące z mezozoicznych osadów płaszczowin tatrzańskich i zalegających na nich trzeciorzędowych osadów węglanowych i fliszowych. Na Jaszczurówce koło Zakopanego występują naturalne wody termalne, pierwotnie o temperaturze ok. 20,5°C, odkryte w 1839 r. Baseny powstały tu już w latach 1861. Temperatura cieplic spadła w 1957 r. do ok. 18,5°C po działaniach wiertniczych, które doprowadziły do połączenia źródeł termalnych z wodami Olczyskiego Potoku. Dziś kąpieliska są zamknięte, powstanie tu w przyszłości ośrodek edukacyjny TPN. W Bukowinie Tatrzańskiej, na bazie otworu wiertniczego powstało kąpielisko obejmujące 20 basenów z wodą termalną o temperaturze 30-36oC. Jest to woda typu siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowego o mineralizacji 1,5g/dm3. Zawiera sód (Na), wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarkę (S), magnez (Mg) oraz chrom (Cr). Podobnie, w Białce Tatrzańskiej powstał zespół basenów, który wykorzystuje wody termalne pochodzące z głębokości 2500 m, których temperatura przy wypływie wynosi 72oC.

Mineralne wody stołowe, butelkowane produkuje się na bazie wód o niskiej mineralizacji (do 4 g/dm3). Podajemy poniżej najważniejsze rozlewnie wód mineralnych. W regionie zewnątrzkarpackim wytwarzane są one w Węgierskiej Górce (Żywiec Zdrój), Ustroniu (Czantoria), Szczawnicy (Szczawniczanka), Szczawie (Hanna), Piwnicznej (Piwniczanka), Muszynie (Muszynianka), Krynicy (Kryniczanka, Jan i Zuber), Wysowej (Wysowianka), Rymanowie (Celestynka i Klaudynka). W regionie sudeckim: w Gorzanowie koło Bystrzycy Kłodzkiej produkuje się Cyrankę i Mineral, w Długopolu Zdrój również koło Bystrzycy – Długopolankę, w Polanicy – Staropolankę i Wielką Pieniawę, w Oleśnicy koło Wrocławia – wodę Konrad, we Wrocławiu – Zdrój. W Augustowie produkuje się Augustowiankę, w Busku Buskowiankę, w Myszkowie na Jurze – wodę Jurajską, w Kłobucku koło Częstochowy – Zagórzankę, w Ciechocinku – Krystynkę i Kujawiankę, w Kołobrzegu – Perłę Bałtyku, w Połczynie – Perłę Połczyńską.

Lecznice znaczenie wód mineralnych

Wody mineralne stosowane są jako wody kąpielowe i wody pitne. Kąpiele przeznaczone są do lecznictwa chorób układu krążeniowo-oddechowego, dermatologicznych i układu ruchu. Kuracja pitna stosowana regularnie uzupełnia niedobory mikro- i makroelementów w organizmie. Wody mineralne poprzez zawartość w sobie składników mineralnych powodują poprawę metabolizmu (przemiany materii) oraz ogólnej kondycji, przynoszą ulgę w leczeniu wielu rodzajów chorób oraz poprawiają ogólne samopoczucie. Uodporniają organizm na choroby. Pomagają w oczyszczeniu organizmu i usunięciu z niego toksyn. Nie wszystkie wody mineralne nadają się jednak do powszechnego spożycia w dowolnych ilościach. Czynnikiem ograniczającym jest mineralizacja ogólna, duże nasycenie dwutlenkiem węgla, zawartością sodu, chlorków, siarczanów, jodków i fluorków. Dlatego też przeważnie w uzdrowiskach lekarz przepisuje określone ilości wody mineralnej do spożycia dziennego. Przeciętna kuracja trwa 21 dni. W tym czasie przyjmuje się porcję wody wynoszącą zwykle od 200 do 300 mililitrów trzy razy dziennie. Po raz kolejny kurację można powtórzyć po 3 miesiącach.

Wody chlorkowo-sodowe zwalczają stany zapalne dróg oddechowych oraz niwelują dolegliwości neurologiczne po urazach. Potas reguluje akcję serca. Magnez działa pozytywnie na układ krążenia i układ nerwowy. Zalecane są do picia też w nieżytach żołądka, przewlekłych zaparciach, niedoborach elektrolitów. Nie powinny ich pić osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z niewydolnością nerek i układu krążenia.

Wody wodorowęglanowe działają przeciwzapalnie na układ pokarmowy. Mają też działanie odczulające. Zalecane są w nadkwaśności żołądka, kamicy nerkowej, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Nie mogą ich spożywać osoby z chorobą wrzodową żołądka w stanach zaostrzenia oraz osoby z niewydolnością nerek i układu krążenia.

Wody siarczkowe są niezastąpione są w leczeniu łojotokowego zapalenia skór oraz łuszczycy. Siarczany mają działanie żółciopędne, poprawiają perystaltykę jelit.

Wody siarczkowo-siarczanowe są wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych trzustki, pęcherzyka żółciowego, cukrzycy, otyłości, zaparciach i nieżytach dróg oddechowych. Nie należy ich stosować w chorobie wrzodowej, astmie i nadkwaśności.

Wody zawierające związki arsenu stosowane są tylko pod kontrolą lekarza.

Wody bogate o fluor stosuje się przy leczeniu próchnicy.

Wody bogate w związki bromu i jodu działają odkażająco na skórę, wspomagają wydzielanie śluzu w oskrzelach (kuracja wodna lub syropy).

Wody ze związkami boru działają antyseptycznie, w większych stężeniach są toksyczne.

Wody ze związkami krzemu (krzemionka) sprzyjają utwardzaniu tkanki łącznej, działają na skórę i włosy.

Wody bogate w związki żelaza (Fe2+) są katalizatorem w procesie syntezy hemoglobiny.

Wody termalne doskonale nadają się do pielęgnacji skóry - usuwają odbarwienia, ujędrniają i odświeżają.

Do naturalnych surowców wykorzystywanych w lecznictwie uzdrowiskowym, prócz wód mineralnych należą „błota lecznicze”, głównie torfy z torfowisk wysokich, które po przerobieniu i oczyszczeniu noszą nazwę borowin. Są one eksploatowane w ponad 10 miejscach w Polsce, m.in. w Czarnym Dunajcu i Ludźmierzu na Podhalu, Szarowie koło Krakowa i Niedrzwicy koło Gołdapi.

HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 24 Oct 2024 08:33:00 GMT Server: Oracle-Application-Server-10g/10.1.2.2.0 Oracle-HTTP-Server Connection: close Transfer-Encoding: chunked Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1 200 OK

OK

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, you@your.address and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.


Oracle-Application-Server-10g/10.1.2.2.0 Oracle-HTTP-Server Server at geoportal.pgi.gov.pl Port 80