WIGIERSKI PARK NARODOWY
Lokalizacja obszaru
Wigierski Park Narodowy (WPN) położony jest w północno-wschodniej Polsce, na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na niżu Europy, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 300 tysięcy hektarów. Obszar objęty Parkiem znajduje się na terenie Pojezierza Litewskiego i wchodzi w skład Pojezierzy Wschodniobałtyckich.
Pod względem administracyjnym teren Parku obejmuje gminy Suwałki, Krasnopol. Nowinka i Giby znajdujące się w granicach województwa podlaskiego.
Ochrona Przyrody
Wigierski Park Narodowy utworzony został 1 stycznia 1989 roku. dla ochrony unikalnego krajobrazu młodoglacjalnego z jeziorami, torfowiskami, licznymi pagórkami polodowcowymi oraz równinami sandrowymi porośniętymi Puszczą Augustowską. Obszar objęty Parkiem znajduje się na terenie Pojezierza Litewskiego i wchodzi w skład Pojezierzy Wschodniobałtyckich. Na terenie Parku znajduje się 14 obszarów ochrony ścisłej (623,17 ha). Obszar Wigierskiego Parku Narodowego jest objęty programem Natura 2000 w granicach Obszaru Specjalnej Ochrony – Puszcza Augustowska oraz dwóch Specjalnych Obszarów Ochrony takich jak: Ostoja wigierskia oraz (fragmentarycznie) Puszcza Augustowska. Przez południową i środkową część tego obszaru przebiega Korytarz Ekologiczny Puszcza Augustowska, a przez część północno-wschodnią – Korytarz Ekologiczny Puszcza Augustowsko-Romincka.
Rzeźba polodowcowa okolic jeziora Wigry
Około 23 tys. lat temu lądolód po raz ostatni pokrył obecne tereny Polski NE. Jego czoło dotarło wówczas do linii obecnej doliny Biebrzy i południowej części pojezierza Mazurskiego. Po około 4 tys. lat czasza tego lądolodu zaczęła zdecydowanie się zmniejszać. Lądolód „wycofywał‘’ się na północ, aż jego czoło ustabilizowało się na jakiś czas na linii na południe od Płociczna i Bryzgla. Jednakże nie był to całkowicie zamierający lądolód, bowiem w zapisie geologicznym jest wiele śladów, które świadczą, iż były „epizody” dynamicznej, transgresyjnej działalności tego lądolodu.
W masie lądolodu płynęły lodowe rzeki tworząc rynny lodowcowe. Powstawały formy takie jak: moreny czołowe akumulacyjne i spiętrzone czy ozy, które uczniowie zobaczą podczas wycieczki
(Rys. WPN wstęp 0)
(Rys. WPN wstęp 1)
.
Kierunek nasunięcia lądolodu zapisany jest w rozmieszczeniu obecnych form, zarówno tych pozytywnych (wzgórza moren czołowych akumulacyjnych i spiętrzonych) jak i negatywnych (rynny lodowcowe). Aktywne masy lodowe wywierały także naciski boczne na krawędzie i zbocza obniżeń, dolin i wysoczyzn, w wyniku czego powstały formy glacitektoniki. W najbliższym otoczeniu jeziora Wigry zaburzająca działalność lądolodu zaznaczyła się formami powierzchni w okolicach Cimochowizny, Zatoki Hańczańskiej, półwyspu Wysoki Węgieł oraz półkoliście wygiętych moren czołowych w okolicach Rosochatego Rogu i Mikołajewa.
W miarę jak masy lądolodu się topiły – deglacjacja (frontalna, arealna), jego czoło cofało się na północ, odsłaniając spod swojej masy znaczne obszary terenu. Obniżenia rynien, którymi już nie płynęły lodowe rzeki, często były wypełnione bryłami i martwego lodu
(Rys. WPN wstęp 2)
.
Wody roztopowe, płynąc od czoła lądolodu tworzyły piaszczyste sandry, na których obecnie rośnie Puszcza Augustowska. Jednak w strefie blisko czoła lądolodu (w okolicy dzisiejszego Bryzga, wytapiane były znaczne ilości błota morenowego w postaci „pokryw” żwirowo – gliniastych tworzące obecnie powierzchnię terenu lekko nachyloną na południe od Bryzgla. Powstawały także niewielkie moreny czołowe akumulacyjne zbudowane ze żwirów i głazów oraz piasków. Obecne wyspy Ordów i Ostrów są formami czołowo-morenowymi.