Zaloguj
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

MUZEUM HISTORII NATURALNEJ W LONDYNIE – WCZORAJ I DZIŚ

Urszula Hara

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ma swoją długą historię sięgającą II połowy XVIII wieku tj. 1753 roku i łączy się bezpośrednio z osobą Hansa Sloane doktora nauk medycznych, wielkiego kolekcjonera i podróżnika, którego wielką żądzą była identyfikacja i opisanie jak największej ilości gatunków.

Obecny monumentalny budynek muzeum o konstrukcji katedry zaprojektowany został przez Alfreda Waterhousa, który pracował nad jego projektem przez 14 lat, aby 18 kwietnia, 1881 otworzyć bramy Muzeum dla zwiedzających. W ciągu pierwszych 2 tygodni muzeum odwiedziło 40 tys. gości. Muzeum, w którym zgromadzonych jest 70 mln obiektów natury takich jak zwierzęta, ptaki, rośliny, minerały i skamieniałości odwiedzane jest przez ok. kilka mln gości rocznie.

Dwie najważniejsze funkcje muzeum to: prowadzenie badań naukowych oraz przekazywanie rezultatów tych badań poprzez kolekcje.

Lekcja poświęca trochę uwagi Mary Annig (1799-1846), największej postaci w odkryciach nad kręgowcami, gdzie w miejscowości Lyme Regis, dokonała ona pierwszego odkrycia Ichthyosaura w 1815 roku.

Ważną postacią, która odegrała istotną rolę w pracach nad skamieniałościami była osoba Richarda Owena zwanego „człowiekiem dinozaurem”. To on na początku XIX wieku w latach 1824-1833 opisał 3 dinozaury (Megalosaurus, Iguanodon i Hylaeosaurus). Pracował także nad pterozaurami, wśród których opisał 16 gatunków oraz ichthyzaurami (10 gatunków).

Prezentacja nawiązuje do wyprawy Darwina do Ameryki Południowej, która przyniosła dużo kopalnych szkieletów wymarłych kręgowców jak pancerniki i torbacze. Owen pracował także nad bogatym materiałem kostnym, z terytorium Australii, wśród których opisał wymarłe ssaki marsupiales (Thylacoleo, Diprotodon, prymitywne kopytne Hyracotherium oraz nielatające ptaki Nowej Zelandii Moa (Dinornis) oraz Dodo (Didus). Tę wybitną, ale zarazem kontrowersyjną postać najlepiej charakteryzuje wypowiedź amerykańskiego paleontologa Stephena J. Goulda, który powiedział „Owen był złożoną postacią , kochaną za swoje poczucie humoru i urok osobisty lecz narażoną na hipokryzję i ignorancję przez powstającą nową generację naturalistów, którzy dali wielkie poparcie Darwinowi, a odrzucili Owena, kiedy sami mieli władzę”.

Lekcja przedstawia krótko sylwetkę Charlesa Roberta Darwina (1809-1882), oraz jego idee, który od dziecka kolekcjonował obiekty natury: takie jak jaja ptaków, muszle, owady, oraz chrząszcze, które stanowiły istotny element w jego bogatych kolekcjach. Słynna podróż Darwina na statku HMS Beagle do Ameryki Południowej, przyniosła duże kolekcje okazów, które Muzeum Historii Naturalnej w Londynie przedstawiło w formie wystawy stałej w 2008 roku.

Prezentacja przedstawia jedną z sal muzeum przystosowaną do lekcji interaktywnych dla młodzieży, oraz kilka innych obiektów znajdujących się w Muzeum jak m.in. odlew szkieletu diplodoka, mierzący 24.4 metrów i przekazany Muzeum w Londynie od Carnegie Muzeum w Pittsburgu.

Lekcja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Grupa może liczyć maksymalnie 50 osób.