Zaloguj
Wydarzenia> 2012> dzien_ziemi_2012

DZIEŃ ZIEMI NA POLACH MOKOTOWSKICH W WARSZAWIE

24 czerwca 2012 roku, na Polach Mokotowskich w Warszawie odbył się festyn zamykający obchody Dni Ziemi w Polsce. W imprezie udział wzięły m.in. instytucje państwowe, parki narodowe, instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea, w tym Muzeum Geologiczne i Zakład Publikacji PIG-PIB.

Program festynu został podzielony na sześć tematycznych sektorów: Sektor Wymiany Informacji, Sektor Współpracy Społecznej, Sektor Ekspozycji Przyrodniczych, Sektor Świadomego Konsumenta, Sektor Edukacji Twórczej oraz Sektor Recyklingu. W każdym z sektorów czekały na zwiedzających liczne i różnorodne atrakcje.

Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego znajdowało się w Sektorze Wymiany Informacji. W nawiązaniu do tegorocznego hasła obchodów Dnia Ziemi - "Dobra energia dla wszystkich”, pracownicy Muzeum Geologicznego PIG-PIB przygotowali ekspozycję poświęconą surowcom energetycznym (kopalnym paliwom) oraz geotermii – źródłom energii pochodzącym z głębi Ziemi. Wystawa składała się z części posterowej i pokazowej.

Na prezentowanych planszach znalazły się informacje o genezie paliw kopalnych, ich występowaniu na obszarze Polski, zastosowaniu i wpływie na środowisko. Odwiedzający mogli bliżej zapoznać się z zagadnieniem geotermii i jej praktycznym wykorzystaniem np. w ciepłownictwie. Wśród dorosłych szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza część ekspozycji dotycząca gazu łupkowego, przygotowana wspólnie przez Wydział Geologii UW oraz PIG-PIB.

Część posterową uzupełniały różnego rodzaju węgle, ropa naftowa, łupki (skały macierzyste dla tworzenia się ropy naftowej i gazu ziemnego), inne skały ilaste oraz piaskowce (skały w których gromadzą się węglowodory). Okazy geologiczne można było szczegółowo obejrzeć, powąchać (ropa naftowa) czy też sprawdzić ich porowatość poprzez polanie wodą.

Dla najmłodszych sporą atrakcję stanowiły makiety przedstawiające wypływ wód geotermalnych oraz ropy naftowej na powierzchnię Ziemi.

Na stoisku nie zabrakło publikacji popularno-naukowych PIG-PIB (mapy, przewodniki geoturystyczne, książki o skałach i minerałach), które chętnie nabywane były przez odwiedzających. Dużym powodzeniem cieszyły się liczne konkursy wiedzy z zakresu nauk o Ziemi, w których chętnie brały udział dzieci i młodzież, a nawet osoby dorosłe. Na każdego z uczestników konkursu czekała nagroda – atrakcyjny okaz geologiczny, kalendarz lub folder edukacyjny.

Sprzyjająca spacerom pogoda przyciągnęła na dzień Ziemi tłumy zwiedzających, a nasze stoisko zainteresowało wielu zwiedzających.

tekst: Lidia Adach i Agata Olszyńska

Dzień Ziemi 2012

Nasze stoisko.

Dzień Ziemi 2012

Źródła geotermalne w miniaturze.

Dzień Ziemi 2012

Gdzie gromadzi się ropa naftowa?