Zaloguj
Wydarzenia> 2012> Festiwal Nauki

XVI FESTIWAL NAUKI w Muzeum Geologicznym PIG-PIB

Jakie skały budują naszą planetę? Co możemy z nich wyczytać o przeszłości Ziemi na podstawie skamieniałości, także tych niewidocznych gołym okiem? Jakie bogactwa kryje polska ziemia? Odpowiedzi nie tylko na te pytania, znaleźć można było w dniach 21-30 września 2012 r. podczas imprez zorganizowanych przez Muzeum Geologiczne w ramach XVI Festiwalu Nauki w Warszawie.
Ten, zorganizowany pod patronatem rektorów uczelni warszawskich, prezydium Polskiej Akademii Nauk i prezydenta m.st. Warszawy festiwal, tak jak w poprzednich latach, miał na celu popularyzację nauki głównie wśród dzieci i młodzieży. W organizacji imprezy wzięły udział wyższe uczelnie, instytuty naukowe, muzea i stowarzyszenia.

Pracownicy Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego przygotowali ciekawe warsztaty i lekcje pokazowe, na których można było choć trochę „dotknąć” geologii. Warsztaty stanowiły znakomitą okazję do lepszego zapoznania się z rodzajami skał budującymi skorupę ziemską. Na podstawie przygotowanych kolekcji uczestnicy warsztatów uczyli się identyfikacji skał w oparciu o widoczne makroskopowo cechy oraz przy użyciu najprostszych narzędzi. Jeden z wykładów poświęcony był najmłodszym osadom, związanych z „pobytem” lądolodów na obszarze Polski. Można było dowiedzieć się jakie „pamiątki” pozostawił po sobie lodowiec i skąd pochodzą ogromne głazy narzutowe znajdowane na obszarach nizinnych.

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Mali badacze mikroskamieniałośc

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Prezentacja surowców występujących na obszarze Polski (lekcja "Sezam polski")

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Uczestnicy lekcji „Tajemnice węgla” po zakończonych zajęciach mogli sprawdzić swoją wiedzę o węglu rozwiązując quiz

Dużym zainteresowaniem cieszyła się lekcja pokazowa poświęcona surowcom, które wydobywamy z głębi ziemi. W trakcie zajęć można było dowiedzieć się jakie bogactwa kryją się pod powierzchnią naszego kraju, do czego są wykorzystywane i jak ogromne znaczenie mają w naszym codziennym życiu. Lekcji towarzyszyła promocja książki Pana Mirosława Rutkowskiego pod tytułem „Sezam polski, w poszukiwaniu podziemnych skarbów’. Osobne warsztaty poświecone były jednemu z najcenniejszych bogactw surowcowych jakim jest węgiel. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się jak powstał węgiel, jakie są jego rodzaje i czy dziś można spotkać rośliny, które rosły w najważniejszych okresach węglowych na obszarze Polski. Na zajęciach można było podziwiać piękne okazy paleontologiczne w postaci zachowanych szczątków i odcisków roślin karbońskich.
Skamieniałości zawsze budzą ogromne zainteresowanie wśród amatorów geologii. Dlatego też na tę edycję Festiwalu przygotowaliśmy bogaty program, w którym uczestnicy mieli możliwość obcowania z pięknymi okazami makroskamieniałości z kolekcji dydaktycznych Muzeum Geologicznego oraz nauczyć się je rozpoznawać. Atrakcją okazały się warsztaty pod znamiennym tytułem „Niewidzialne skamieniałości”. Uczestnicy mogli przekonać się jakie ciekawe mikroskamieniałości można znaleźć w skałach, pozornie pozbawionych śladów życia. Chętnie uczestniczyli w rozpoznawaniu mikroskamieniałości i z ciekawością oglądali wypreparowane okazy pod mikroskopem.

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Dzieci dokonują identyfikacji mikroskamieniałości

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Trwają geologiczne warsztaty plastyczne

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

"Teatr cieni" zwierząt plejstoceńskich

Dla najmłodszych sporą atrakcję stanowiły warsztaty pod tytułem „Sztuka plejstoceńskich myśliwych”, na których uczestnicy mogli dowiedzieć się jak i dlaczego tworzono rysunki naskalne. Warsztaty miały formę zabawy. Swoisty teatr cieni z użyciem fotografii autentycznych rysunków naskalnych miał na celu zapoznanie słuchaczy z sylwetkami zwierząt żyjących na terenie Europy w plejstocenie. Kolorowanka „Tęcza plejstoceńskich barw” przybliżyła uczestnikom kolorystykę i nazwy pigmentów używanych w malarstwie naskalnym. Dużą atrakcją okazało się malowanie na kamieniach, tak jak robili to nasi praprzodkowie. W podziękowaniu za zainteresowanie i aktywny udział w imprezach festiwalowych dla każdego uczestnika Festiwalu przygotowaliśmy drobne upominki w postaci okazów skał, minerałów i skamieniałości.

Jedną z imprez festiwalowych, w których Muzeum Geologiczne PIG-PIB wzięło udział był piknik geologiczny przy Wydziale Geologii UW.

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Jak zrobić "wybuchający" wulkan z papieru...

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

...czyli zastosowanie origami w geologii.

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

A oto eksplozja modelu wulkanu podczas pikniku przy Wydziale Geologii UW.

Na stoisku Muzeum przygotowano na tę okazję wystawę prezentującą zjawiska i procesy związane z wulkanizmem. Zwiedzający mieli okazję dowiedzieć się jak zbudowane są różne typy wulkanów, jak przebiega erupcja oraz jakie są jej produkty. Dzięki wystawie skał magmowych zwiedzający mogli sami zobaczyć jak wygląda lawa po zastygnięciu, dlaczego pumeks unosi się na wodzie i dlaczego pyły i popioły wulkaniczne są tak niebezpieczne dla ludzi i maszyn. Przygotowane zostały również atrakcje dla najmłodszych, którzy mogli samodzielnie złożyć wulkan techniką origami lub pokolorować wybrane, prehistoryczne zwierzęta. Podczas pikniku dużym zainteresowaniem cieszył się wulkan przygotowany przez Wydział Geologii UW. Mimo niesprzyjającego wiatru wybuchał regularnie, co godzinę, strzelając wysoko w niebo rozżarzonymi iskrami. Piknik odwiedziło wielu zwiedzających, którzy przychodzili całymi rodzinami. Każdy znalazł podczas imprezy coś dla siebie.

tekst: Jolanta Smoleń, Marlena Świło
zdjęcia: Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska