Zaloguj
Wydarzenia> 2012> Piknik Naukowy

PIKNIK NAUKOWY 2012

Dwunastego maja 2012 odbyła się kolejna już XVI edycja Pikniku Naukowego. Tak jak w ubiegłym roku, Piknik odbył się w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie. W gronie 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy promujących naukę (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch), znalazł się także Państwowy Instytut Geologiczny, reprezentowany przez Muzeum Geologiczne.

Zgodnie z hasłem przewodnim całej imprezy - „Energia”, mottem przewodnim naszego stoiska była „Energia z głębi ziemi”. Mimo nie najlepszej pogody tego dnia, nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Główną atrakcja był „czynny wulkan”. Uczestnicy pikniku przy pomocy bardzo prostych środków (zabarwiony ocet oraz soda oczyszczona) mogli samodzielnie doprowadzić do erupcji. Zabawy było co niemiara, pryskająca na boki „lawa” zabarwiła ziemię przed namiotem na czerwono.

Kolejną atrakcją przeznaczoną głównie dla najmłodszych piknikowiczów były ogromne puzzle przedstawiające układ kontynentów w poszczególnych erach geologicznych. Na przykładzie trzech okresów (od późnego dewonu, przez późną jurę, aż do miocenu) pokazano wędrówkę kontynentów.

Osoby zainteresowane geologią mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat głębinowych i wylewnych skał magmowych, zwiedzając przygotowaną przez nas wystawę tych skał. Po obejrzeniu wystawy można było pod okiem fachowca potrenować rozpoznawanie skał z kolekcji szkoleniowej.

Ozdobą stoiska był ogromny baner przedstawiający budowę wewnętrzną wulkanu. Nie zabrakło też fachowych informacji o wulkanach - w niezwykle przystępny sposób została przedstawiona budowa wulkanu, rodzaje wulkanów oraz typy ich erupcji.

Na młodzież czekała gra terenowa „Podróż w głąb ziemi”. W "tunelu wulkanicznym", przygotowano liczne zadania o tematyce wulkanicznej, takie jak łączenie podobnych skał w pary, czy rozwiązywanie rebusów. Podczas wędrówki uczestnicy zabawy mogli sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę a także ciekawie spędzić czas. Wykonanie tych zadań nagradzane było drobnym geologicznym upominkiem - minerałem.

Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszego stoiska i do zobaczenia na 17 Pikniku Naukowym w 2013 roku, zapraszamy!

Piknik Naukowy 2012

Nasze stoisko z wejście do tunelu.

Piknik Naukowy 2012

Przygotowywania do wybuchu.

Piknik Naukowy 2012

Po wybuchu.

Piknik Naukowy 2012

Dobieranie skał w pary.

Piknik Naukowy 2012

Rozwiązywanie rebusów.

Piknik Naukowy 2012

„Jak się nazywa ten wulkan?”