Zaloguj
Wydarzenia> 2013> dzien_ziemi_2013
DZIEŃ ZIEMI 2013

Obchody Światowego Dnia Ziemi przebiegały w tym roku podczas ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady - proste zasady". Także pod tym hasłem odbył się w niedzielę, 28 kwietnia, festyn na Polu Mokotowskim, tradycyjnie zamykający obchody Dni Ziemi w Polsce.

Podczas Dnia Ziemi promowane było właściwe postępowanie z elektroodpadami, główny nacisk położony został na konieczność segregowania odpadów oraz korzyści wynikające z recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Tradycyjnie podczas festynu zorganizowano wielką zbiórkę elektrośmieci Remondis, czyli zbiórkę odpadów przeznaczonych do przetworzenia (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, szkło i opakowania z tworzyw).

Mimo, że w tym roku nie dopisała pogoda i przez niemal cały czas padał deszcz, a wszystkie stoiska tonęły w błocie, pozytywnie zaskoczyła olbrzymia frekwencja zwiedzających. Czekały na nich liczne atrakcje, przygotowane przez instytucje państwowe, parki narodowe, instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea. Wystawcy zaprezentowali swoje oferty w sześciu sektorach: kolorowego recyklingu; edukacji twórczej z warsztatami i instalacjami artystycznymi; ekspozycji edukacyjnych, gdzie zaprezentowały się jednostki Lasów Państwowych; wymiany informacji; współpracy społecznej, który skupił liczne organizacje pozarządowe oraz świadomego konsumenta, tworzący Stół Darów Ziemi z tradycyjnymi polskimi produktami oraz wyrobami z ekologicznych produkcji.

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy był obecny w sektorze wymiany informacji. Czołowe instytucje związane z ochroną środowiska zaprezentowały tu swoje osiągnięcia, dorobek naukowy, publikacje, jak również rozmaite ciekawostki, wystawy i konkursy. Oprócz Państwowego Instytutu Geologicznego udział w nim wzięły m.in. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Badawczy Leśnictwa, Urząd m.st. Warszawy oraz Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Państwowy Instytut Geologiczny zaprezentował ekspozycję przygotowaną przez pracowników Muzeum Geologicznego PIG-PIB, dotyczącą składowania i segregacji odpadów. Jej elementem była wystawa posterowa poświęcona znaczeniu budowy geologicznej podczas typowania obszarów pod składowiska odpadów. Przedstawione zostały również inne czynniki decydujące o lokalizacji składowisk. Uczestnicy festynu mogli dowiedzieć się, w jaki sposób odpady oddziałują na środowisko, jak monitoruje się ich wpływ oraz jakie są sposoby ich rekultywacji. Dzieci i młodzież chętnie brały udział w konkursach tematycznych, dostosowanych do wieku uczestników, m.in. o odpowiednim segregowaniu odpadów. Największym zainteresowaniem cieszyło się rozwiązywanie tematycznych rebusów. Na każdego z uczestników konkursu czekała nagroda - okaz geologiczny lub folder edukacyjny. Najmłodsi uczyli się, w jaki sposób segregować odpady. Na pytania uczestników festynu odpowiedzi udzielali i konkursy przeprowadzali przedstawiciele Muzeum Geologicznego oraz Programu Ochrona Georóżnorodności i Geoturystyka PIG-PIB. Z kolei pracownicy Działu Publikacji prezentowali wybrane publikacje popularnonaukowe Państwowego Instytutu Geologicznego (mapy geologiczno-turystyczne oraz książki o skałach i minerałach).

Impreza została zorganizowana przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny w Warszawie oraz Lasy Państwowe. Dofinansowanie uzyskała ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obchodom Dni Ziemi towarzyszyły, jak zawsze liczne spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, konkursy, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz zabawy i koncerty. W konkursie na Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2012 laureatem został pan Jarosław Pająkowski. Konkurs służy popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie. Odbył się także coroczny konkurs fotograficzny "Parki Narodowe", który jest jednym z ważniejszych konkursów związanych z fotografią przyrodniczą w kraju. Wystawa pokonkursowa prac, nadsyłanych w dwóch kategoriach „Przyroda" i "Człowiek”, prezentowana będzie w Kampinoskim Parku Narodowym (wernisaż wystawy odbędzie się 8 maja).

Więcej informacji o Dniu Ziemi…

Tekst i zdjęcia Maja Kowalska