Zaloguj
Wydarzenia> 2013> Otwarcie wystawy Islandia…
OTWARCIE WYSTAWY "ISLANDIA - WYSPA CZTERECH ŻYWIOŁÓW"

14 maja w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Islandia – wyspa czterech żywiołów”, którego dokonali kierownik muzeum dr Piotr Szrek oraz Sekretarz Naukowy PIG-PIB dr hab. Grzegorz Pieńkowski prof. nadzw. PIG-PIB.

Oficjalne otwarcie wystawy: od lewej Mark Brzeziński i Jolanta Pacześna – uczestnicy wyprawy na Islandię, przedstawiciele NSZZ Solidarność w PIG-PIB, która organizowała wyprawę oraz autorzy scenariusza wystawy; przemawiający Piotr Szrek - kierownik Muzeum Geologicznego; Lidia Adach – z-ca kierownika Muzeum Geologicznego, kurator wystawy; Grzegorz Pieńkowski - Sekretarz Naukowy PIG-PIB; Hubert Kiersznowski - uczestnik wyprawy na Islandię (fot. J. Iwańczuk).

Otwarciu wystawy towarzyszyły liczne referaty na temat Islandii widzianej oczyma geologów i nie tylko. Prelegenci w składzie: prof. dr hab. Dariusz Rott (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), dr hab. Jolanta Pacześna prof. nadzw. PIG-PIB, dr hab. Krystyna Kenig prof. nadzw PIG-PIB, mgr Hubert Kiersnowski (PIG-PIB) oraz mgr Marek Brzeziński (PIG-PIB), przybliżyli licznie zgromadzonym słuchaczom m.in. historię Islandii w oparciu o historyczne zapiski Daniela Vettera i Ferdynanda Goetla, walory przyrody islandzkiej, a także swoje impresje z pobytu na wyspie.

Pani dr hab. Jolanta Pacześna prof. nadzw. PIG-PIB, w oparciu o fotogramy przybliża zwiedzającym zagadnienia budowy geologicznej i wulkanizmu na Islandii (fot. M. Świło)

Pani dr Elżbieta Gaździcka opowiada o specyficznym klimacie i szacie roślinnej Islandii (fot. L. Adach)

Pan prof. dr hab. Dariusz Rott przedstawia opisanie XVII-wiecznej Islandii przez Daniela Vettera (fot. L. Adach)

Prezentowana ekspozycja stanowi pokłosie wyprawy geologów na Islandię w 2011 roku. W czasie podbiegunowego lata grupa pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego–Państwowego Instytutu Badawczego wyjechała na północ Europy na wyprawę turystyczno-geologiczną zorganizowaną przy pomocy Klubu Podróży „Horyzonty”. Celem wyprawy była zarówno eksploracja turystyczna Islandii, jak i poznanie głównych aspektów jej budowy geologicznej. Wyprawa rozpoczęła się lądowaniem na lotnisku Keflavík w Rejkiawiku 16 lipca 2011 roku a zakończyła 29 lipca 2011 zaokrętowaniem w Seyðisfjörður we wschodniej Islandii na prom Nörona, płynący do Törshavn na Wyspach Owczych.

Uczestnicy wyprawy przed tunelem lawowym na polu lawy Dimmuborgir w systemie wulkanicznym Krafla, w pólnocno-wschodniej Islandii (fot. K. Kupiszak)

Niezwykle bogaty materiał zdjęciowy uzyskany w czasie wyjazdu, stał się inspiracją do stworzenia wystawy ukazującej piękno i różnorodność wulkanicznej wyspy przeciętej Grzbietem Śródatlantyckim, oddzielającym Płytę Północnoamerykańską od Euroazjatyckiej. Na wystawę składa się około 120 wielkoformatowych fotogramów, prezentujących wieloaspektowość budowy geologicznej Islandii, poczynając od powstałych w wyniku procesów ryftowania szczelin tektonicznych i skarp uskokowych, poprzez typy wulkanów i zróżnicowane ich produkty, systemy i strefy wulkaniczne oraz procesy geotermalne, występujące na wyspie, a kończąc na rozległych, widowiskowych lodowcach oraz formach ich działalności. Na zdjęciach uwieczniona została również niezwykła flora klimatu koła podbiegunowego i charakterystyczna dla wyspy fauna z fokami, maskonurami oraz przedstawicielami innych, bardzo licznych na wyspie ptaków. Całość ekspozycji wzbogacają okazy minerałów i skał wulkanicznych, w tym różnego rodzaju law.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2013 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 oraz w niedziele w godzinach 10.00-14.00.
Serdecznie zapraszamy.