Zaloguj
Wydarzenia> 2014> Warsztaty geologiczno-filmowe
WARSZTATY GEOLOGICZNO – FILMOWE W RAMACH KONKURSU „MŁODZI O ŁUPKACH”

W dniach 14-15 kwietnia 2014r. w siedzibie Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie odbyły się warsztaty geologiczno – filmowe dla młodzieży szkolnej łączące wiedzę o gazie ziemnym z formacji łupkowych z zajęciami z zakresu tworzenia scenopisów i scenariuszy filmowych. Uczestnictwo w warsztatach było nagrodą dla autorów 15 najciekawszych scenariuszy na film krótkometrażowy nt. gazu w łupkach. Zwycięskie scenariusze wyłoniono spośród 64 prac konkursowych przygotowanych przez 100 uczniów pochodzących z 12 województw Polski. Przy wyborze prac zwracano uwagę na kreatywność, walory edukacyjne filmu, spójność fabuły/miejsca akcji/charakterystyki bohaterów, możliwość realizacji filmu oraz wkład pracy włożony w przygotowanie scenariusza. Przejście przez sito eliminacji nie było łatwe. Wybrano scenariusze odznaczające się pomysłowością i inwencją twórczą autorów. Gaz łupkowy pojawił się jako motyw przewodni filmu obyczajowego, kostiumowego, a nawet thrillera z elementami science fiction.

Organizatorem i gospodarzem warsztatów był Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, realizatorem Fundacja Instytut Innowacji. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 50 osób, w tym 26 uczniów wraz z 13 opiekunami. Program warsztatów podzielono na dwie części tematyczne.

W ramach części geologicznej uczestnicy warsztatów, podzieleni na dwie grupy wiekowe: uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i opiekunowie, zwiedzili ekspozycję Muzeum Geologicznego.

Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja edukacyjna dla młodzieży nt. występowania i poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, przygotowana przez dr Mirosława Lidzbarskiego z PIG - PIB. Prezentacji towarzyszyła pogadanka. Prelegent odpowiadał na liczne pytania zadawane przez uczniów.

Dla nauczycieli przeznaczona została prezentacja Anity Starzyckiej z PIG – PIB dotyczącą aspektów geologicznych, technologicznych, prawnych i środowiskowych poszukiwania oraz eksploatacji gazu łupkowego. Prelegentka zapoznała nauczycieli z głównymi założeniami projektu informacyjno – edukacyjnego nt. węglowodorów z formacji łupkowych realizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny - PIB. Wszyscy uczestnicy warsztatów mieli również możliwość zobaczenia i dotknięcia skały łupkowej oraz obejrzenia filmu animowanego pt. „Od morza do złoża. Jak powstał gaz łupkowy” przedstawiającego historię gazu łupkowego i świat sprzed ponad 400 mln lat.

Gościem warsztatów był aktor Maciej Wilewski, który opowiadał jak na co dzień wygląda praca aktora i plan filmowy polskiej kinematografii. Dalszą część filmową warsztatów przeprowadził Krzysztof Królak. Zaznajomił uczniów z budową scenariusza filmowego i omówił strukturę narracyjną opowieści filmowych. Następnie nakręcił wraz z uczniami wymyślone sceny filmowe. W ramach miniprodukcji filmowej wyłoniono grupę aktorów, reżysera, realizatorów dźwięku i operatorów kamery. Scenerię filmu stanowiła główna sala wystawowa Muzeum Geologicznego. Dzięki nakręceniu scen młodzież mogła przekonać się na czym polega montaż filmowy i jak wykorzystywać poszczególne efekty dźwiękowe i specjalne. Zwieńczeniem części filmowej była prezentacja gotowego filmu z udziałem uczniów.

Na zakończenie wydarzenia geologiczno - filmowego uczniowie i opiekunowie otrzymali imienne certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w warsztatach oraz nagrody rzeczowe w postaci publikacji książkowych i broszur informacyjnych poświęconych tematyce gazu łupkowego.

Autorzy tekstu: Michalina Ścibisz – Kosanowska i Fundacja Instytut Innowacji Autorzy zdjęć: Agnieszka Szczypiorska i Antoni Fałkowski