Zaloguj
Wydarzenia> 2017> Dzień Ziemi 2017
OBCHODY DNIA ZIEMI NA POLU MOKOTOWSKIM

4 czerwca na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się tradycyjny festyn zamykający obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce. W tym roku przebiegał on pod hasłem „W kierunku natury”. W imprezie udział wzięły m.in. instytucje państwowe, parki narodowe, instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea.

Program festynu został podzielony na pięć tematycznych stref: Stefę Instytucji i Organizacji, Strefę Edukacji nt. Bioróżnorodności, Strefę Ekspozycji Bioróżnorodności Strefę Świadomego Konsumenta, oraz Strefę Recyklingu. W każdej ze stref czekały na zwiedzających liczne i różnorodne atrakcje.

Stoisko Muzeum Geologicznego PIG – PIB znajdowało się w Strefie Instytucji i Organizacji, gdzie wraz z IBL, IMGW i IOŚ-PIB stworzyło sektor jednostek resortowych Ministerstwa Środowiska. Elementem łączącym Instytucje była wspólnie przygotowana gra edukacyjna „Naturalnie Natura”, ciesząca się niezwykłą popularnością wśród gości festynu.

Nawiązaniu do tegorocznego hasła pracownicy Muzeum Geologicznego przygotowali ekspozycję na temat ochrony georóżnorodności w Polsce. W części posterowej ekspozycji zwiedzający mogli zapoznać się z działalnością Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytut Badawczego na rzecz ochrony stanowisk i obiektów geologicznych w Polsce. Część posterową uzupełniały okazy geologiczne ze zbiorów Muzeum, w tym m.in. skamieniałości mamutów (kość udowa z Pyskowic i ząb trzonowy znaleziony na terenie Garwolina) tropy takie jak trop dinozaura kolczastego oraz najstarszy na świecie trop lądowego czworonoga z Gór Świętokrzyskich, a także okaz amonita z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To właśnie okazy geologiczne wzbudzały największe zainteresowanie wśród odwiedzających stoisko Muzeum Geologicznego. Szerszych informacji na temat znalezisk paleontologicznych i geologicznych atrakcji Polski udzielali eksperci nie tylko z Muzeum, ale i całego PIG-PIB.

Na stoisku zaprezentowane zostały ponadto publikacje popularno-naukowe z oferty wydawniczej PIG-PIB takie jak: mapy turystyczno-geologiczne, przewodniki geoturystyczne, książki oraz foldery edukacyjne dotyczące różnorodnych zagadnień z zakresu nauki o Ziemi.