Zaloguj
Wydarzenia> 2017> Wystawa pt. "Jak to z miedzią było"

WYSTAWA CZASOWA "JAK TO Z MIEDZIĄ BYŁO"

Miedź – metal o charakterystycznej czerwonej barwie, który przyciąga uwagę nie tylko pięknym kolorem, ale przede wszystkim cieszy się dużą popularnością dzięki swoim właściwościom. Przez wieki, była i wciąż jest jednym z najważniejszych metali w handlu i produkcji. Z miedzi wykonuje się przedmioty użytkowe i ozdobne. Z czasem odkrywano coraz to nowe jej zastosowania, więc zapotrzebowanie na miedź stale wzrasta.

Na świecie znanych jest ponad 1000 złóż rud miedzi, w około czterystu prowadzi się eksploatację górniczą. Jedne z największych na świecie, występujące w Polsce na monoklinie przedsudeckiej złoża rud miedzi zostały odkryte 60 lat temu przez zespół kierowany przez dr Jana Wyżykowskiego – pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego. Cztery rdzenie wydobyte w deszczowy poranek 23 marca 1957 roku z otworu w Sieroszowicach na Dolnym Śląsku zapoczątkowały wielki przełom w polskim przemyśle wydobywczym. Odkrycie uczyniło Polskę światowym potentatem w produkcji miedzi i srebra, a Dolny Śląsk – dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu wydobywczego.

Mija 60 lat odkrycia złoża Lubin-Sieroszowice, jednocześnie w tym roku przypada setna rocznica urodzin jej odkrywcy Jana Wyżykowskiego. Z tej okazji Muzeum Geologiczne PIG - PIB we współpracy z największym liderem produkcji miedzi i srebra KGHM Polska Miedź S.A. przygotowało wystawę „Jak to z miedzią było”, na którą zapraszamy serdecznie od 25 maja do grudnia 2017 roku.