Zaloguj
Wydarzenia> 2018> Dzień BioRóżnorodności w Lipówce

DZIEŃ BIORÓŻNORODNOŚCI W LIPÓWCE

Już trzeci rok z rzędu w Kamieniołomie Lipówka w Rudnikach odbył się piknik pod hasłem Dnia BioRóżnorodności i Sportu. Ta naukowo-rekreacyjna impreza plenerowa organizowana jest z inicjatywy firmy CEMEX i gminy Rudniki, przy współpracy m. in. Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, Muzeum Geologicznego oraz Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, Muzeum Częstochowskiego i wielu innych instytucji, które z roku na rok coraz liczniej przyjmują zaproszenie do współtworzenia tego wydarzenia popularnonaukowego.

W tym roku 10 czerwca w Lipówce, w lekkiej atmosferze pikniku, licznie przybyli zwiedzający mieli możliwość zarówno zaspokoić swoją naukową ciekawość z wielu dziedzin nauk przyrodniczych, jak i oddać się licznym przygotowanym aktywnościom sportowym. Smakowali miód, owoce i przyprawy, poznawali nowe zapachy, tworzyli prace plastyczne, odbijali pieczątki i rysowali, wędrowali po kamieniołomie, brali udział w zawodach sportowych, skakali na trampolinie, zjeżdżali na zjeżdżalni, próbowali sił w żeglowaniu, przyglądali się pokazom jazdy na żużlu czy też wreszcie schładzali się w fontannach wody tryskających z strażackiego węża z regularnością gejzera z Yellowstone, co w ten piękny i upalny dzień było szczególną atrakcją!

Na stoiskach Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie prezentowane były okazy botaniczne i zoologiczne oraz prowadzone były pokazy chemiczne. Muzeum Geologiczne razem z Oddziałem Górnośląskim PIG-PIB przygotowało stoisko mineralogiczno-petrograficzne oraz paleontologiczne, na których w oparciu o kolekcje muzealne prowadzone były warsztaty, konkursy, gry i zabawy edukacyjne oraz miniwykopywaliska skamieniałości. Główną zabawą uczestników pikniku było zdobycie pieczątek na każdym ze stoisk w zamian za rozwiązanie otrzymanych tam zadań, aby zdobyć nagrodę.

Piknik trwał 6 godzin. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolekcje minerałów i skał, których każdy mógł dotknąć, porównać ich ciężar, grubość ziarna, powąchać, a nawet polizać, a także dowiedzieć się jak, z czego i w jakich warunkach środowiskowych powstały. Można było również oszacować twardość wybranych minerałów w oparciu o przygotowaną uproszczoną skalę Mohsa. Nie mniej uczestników przyciągało stoisko paleontologiczne, gdzie w oparciu o kolekcję skamieniałości jurajskich pracownicy muzeum opowiadali o środowisku morskim, w którym przed ponad 150 mln lat powstawały skały kamieniołomu Lipówka. Bezpośredni kontakt z odbiorcą w lekkiej atmosferze pikniku jest najskuteczniejszą formą rozbudzania zainteresowań i propagowania wiedzy.