Zaloguj
Wydarzenia> Archiwum> 2011 Piknik Naukowy

PIKNIK NAUKOWY 2011

Największa w Europie impreza popularnonaukowa pod gołym niebem - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - odbyła się 28 maja 2011 w Warszawie w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego. Swoją codzienną pracę i prowadzone badania zaprezentowało ponad 250 instytucji naukowych, badawczych i edukacyjnych z Polski i zagranicy, w tym Muzeum Geologiczne PIG-PIB. Ideą pikniku jest przystępne i atrakcyjne przedstawienie osiągnięć różnych dziedzin nauki. Można na nim nie tylko oglądać pokazy i słuchać wykładów, ale i samodzielnie obsługiwać interaktywne eksponaty, a nawet prowadzić eksperymenty.

Piknik Naukowy 2011

Piknik Naukowy 2011

Piknik Naukowy 2011

Piknik Naukowy 2011

Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, przygotowane przez zespół Muzeum Geologicznego, a którego pomysłodawcą i koordynatorem była Jolanta Iwańczuk, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu 9 godzin odwiedziło nas około 1400 uczestników pikniku. Docenieni zostaliśmy również przez organizatorów - uzyskaliśmy niemal maksymalną liczbę punktów przyznawanych przez Zespół Ewaluacyjny XV Pikniku Naukowego! :-).

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy była Wolność. Nawiązując do tego hasła, pracownicy Muzeum Geologicznego PIG-PIB zaproponowali „uwalnianie minerałów” uwięzionych w skale. Zabawa pt. Uwięzione w skałach dowody wolnego świata polegała na wykuciu młotkiem minerałów ukrytych w specjalnie spreparowanej skale. Dzięki tej zabawie uczestnicy mogli poczuć się jak geolodzy pracujący w terenie.

Piknik Naukowy 2011

Piknik Naukowy 2011

Kandydaci na geologów poszukują ukrytych w skale minerałów.

Piknik Naukowy 2011

Młodzież w wieku szkolnym z zapałem uczestniczyła w interaktywnej grze pt. Poszukiwanie skarbów w kopalni. W labiryntach kopalni dzieci musiały znaleźć ukryte minerały, rozwiązać rebusy oraz zagadki geologiczne. Ponieważ w naszej kopalni panowała ciemność, każdy uczestnik przy wejściu do tunelu otrzymywał czołówkę. Przejście przez wszystkie etapy gry było premiowane nagrodą.

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Rozwiązywanie zagadek geologicznych w "kopalni".

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Jak to w każdej kopalni - i tu było ciemno - konkursowicze posługiwali się "czołówkami".

Również najmłodsi uczestnicy pikniku mogli na naszym stoisku znaleźć coś dla siebie. Dla nich była przygotowana piaskownica z bursztynowymi okruchami. Zabawa polegała na przesianiu z piasku garści bursztynów. Wykonanie zadania było nagradzane geologicznym upominkiem.

Wszyscy odwiedzający nasz namiot mogli pogłębić wiedzę na temat niektórych polskich złóż dzięki wystawie plansz edukacyjnych wykonanych przez pracowników PIG-PIB w ramach cyklu Geotropy. Plansze przedstawiały wybrane złoża soli kamiennej i węgla kamiennego.

Ozdobą stoiska była trójwymiarowa Księga edukacyjna Jak powstał węgiel. Na jej kartach przedstawiono etapy powstawania węgla kamiennego. Wspaniałe płaskorzeźby oraz rysunki ukazywały proces przemiany „uwięzionej” materii roślinnej w skałę.

Zapraszamy do odwiedzenia nas w kolejnych latach!

tekst: Jolanta Iwańczuk
zdjęcia: Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska