Zaloguj
Wydarzenia> 2012> Piknik Geologiczny

IV JURAJSKI PIKNIK GEOLOGICZNY

W dniach 23 i 24 czerwca 2012 r. w Olsztynie pod Częstochową odbył się już IV Jurajski Piknik Geologiczny, przygotowany przez Państwowy Instytut Geologiczny i Gminę Olsztyn. W tym roku była to impreza zorganizowana równocześnie z Jarmarkiem Kolekcjonerów, co poszerzyło grono zwiedzających o osoby wcześniej niezainteresowane geologią, które jednak, trafiwszy tu przypadkiem, z zaciekawieniem korzystały z przygotowanych atrakcji. Jak zawsze głównym celem pikniku była popularyzacja wiedzy przyrodniczej i promocja regionu.

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

W tym roku pracownicy z Muzeum Geologicznego oraz trzech oddziałów Państwowego Instytutu Geologicznego, Warszawy, Sosnowca i Krakowa, zaprezentowali obszerną ekspozycję dotyczącą procesów wulkanicznych i skał z nimi związanych oraz amonitów jurajskich, licznie występujących w skałach regionu. Każdy mógł z bliska obejrzeć okazy różnych skał, wziąć udział w konkursach tematycznych związanych z ekspozycjami albo też samodzielnie poszukać skamieniałości w specjalnie przywiezionych na piknik skałach jurajskich. Można było również poćwiczyć wykonywanie odwiertów sondą mechaniczną, obejrzeć „wybuchy" wulkanów lub też zrobić sobie zdjęcie „w skórze" neandertalczyka. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

Zajęcia w Letniej szkole Geologii

W pierwszym dniu imprezy Polskie Radio Katowice prowadziło audycję na żywo z pikniku, podczas której pracownicy PIG-PIB mieli możliwość przybliżenia słuchaczom radia geologicznej historii Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
W stoisku przygotowanym przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego zwiedzający oglądali liczne okazy skał, w tym płytki cienkie wykonane z prezentowanych typów skał przy użyciu profesjonalnych mikroskopów. Geolodzy obydwu stoisk starali się odpowiadać na wszystkie pytania zainteresowanych i zachęcić do poznawania tajników wiedzy geologicznej.

Jak zwykle w pikniku uczestniczył Speleoklub Częstochowa, który w tym roku prezentował ekspozycję o nietoperzach, a także sprzęt jaskiniowy, a na pobliskim drzewie – techniki wspinaczkowe – każdy mógł założyć uprząż, kask i sprawdzić na własnej skórze, ile wysiłku wymaga podchodzenie na linie. W promocji regionu uczestniczyli również pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a uroki swoich okolic – północnego przyczółka Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej zaprezentował Urząd Miasta Wieluń.
Na pikniku nie zabrakło również dinozaurów – przyjechały do Olsztyna z JuraParku w Krasiejowie, a wspaniałe minerały można było kupić w stoisku firmy ABMinerals.

tekst: Monika Krzeczyńska, Magdalena Sidorczuk, Michalina Ścibisz
zdjęcia: Michalina Ścibisz