Zaloguj
Wydarzenia> Archiwum> 2010 Dzień Ziemi

Obchody Dnia Ziemi 2010 na Polach Mokotowskich w Warszawie

Tegoroczne obchody Dni Ziemi odbyły się 25 kwietnia na Polach Mokotowskich. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego PIB, jak co roku, przygotowało ekspozycje przybliżającą zagadnienia związane z geologią. Na naszym stoisku odbywały się konkursy i quizy. Można tez było otrzymać foldery i materiały edukacyjne przygotowane przez pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego.

Po raz pierwszy, na wniosek Głównego Geologa Kraju – Henryka Jacka Jezierskiego – działania instytucji związanych z geologią, prezentujących się na Polach zostały zintegrowane. Powstało hasło przewodnie „Tropami życia na Ziemi” dla wszystkich stoisk związanych z geologią: Ministerstwa Środowiska, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Instytutu Geologicznego. Przygotowana wspólnie ulotka informacyjna o „geologicznych” stoiskach była rozprowadzana w trakcie imprezy. Dzięki niej uczestnicy mogli „podróżować” śledząc załączoną na mapce trasę i informacje o różnorodnych geologicznych atrakcjach organizowanych w poszczególnych stoiskach.

Muzeum Geologiczne przygotowało kolorowe plansze informacyjne tworzące wystawę posterową powiązaną ze specjalnie przygotowaną na Dni Ziemi wystawą. Można było prześledzić prapoczątki i ewolucję człowieka współczesnego na specjalnej tablicy genealogicznej przygotowanej przez Jolantę Smoleń, jak również obejrzeć kopie czaszek Australopithecus boisei, Homo erectus (człowiek wyprostowany), Homo neandertalhensis (neandertalczyk) i „Człowieka z Cro-Magnon” (kromaniończyk - wczesny Homo sapiens). Już z daleka ekspozycja czaszek naszych przodków przyciągała odwiedzających Pola Mokotowskie. Cofając się w otchłań prehistorii zaprezentowano odlewy tropów pierwszych kręgowców z Gór Świętokrzyskich wraz z planszą objaśniającą te najnowsze, sensacyjne odkrycie w Państwowym Instytucie Geologicznym, w których uczestniczył autor tej części ekspozycji Piotr Szrek.

Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego i Muzeum Geologicznego

Na stoisku można było znaleźć ciekawą lekturę.

Modele czaszek przodków człowieka

Dzieje człowieka ilustrowały kopie czaszek praprzodków.

Modele czaszek przodków człowieka

Zarys ewolucji człowieka współczesnego przygotowany przez Jolantę Smoleń.

Aby ułatwić zrozumienie przemian, jakie zachodziły w dziejach życia na Ziemi przedstawiono plansze z najważniejszymi globalnymi wymieraniami, które ukształtowały obecne oblicze naszej planety. Warto pamiętać że ponad 99% gatunków, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi, już nie istnieje. Przemiany miały charakter łagodnych przejść z jednych form w inne, jak również globalnych katastrof, które niszczyły całe grupy organizmów. Ich miejsce nie pozostawało puste, zasiedlane było przez nowe gatunki. Wiele czynników decydowało o wyginięciu lub przetrwaniu. Dzisiejsze rośliny i zwierzęta, w tym my ludzie, należą do tych którzy przetrwali. Ta część ekspozycji została opracowana merytorycznie przez Izabelę Ploch i graficznie również przez Monikę Krzeczyńską.

Do wszystkich prezentowanych informacji pozwalała odnieść się przygotowana przez zespół Muzeum Geologicznego tabela stratygraficzna, w której zilustrowano przemiany w świecie zwierząt i roślin na tle ważnych wydarzeń w historii Ziemi. Tabela cieszy się dużym zainteresowaniem i jest poszukiwaną przez nauczycieli pomocą dydaktyczną. Wystawę doskonale uzupełniały skamieniałe okazy wymarłych zwierząt i roślin z Muzeum Geologicznego Państwowego Instytuty Geologicznego PIB, tak różnych od współcześnie występujących. Zorganizowane przez pracowników Muzeum konkursy i quizy z licznymi „geologicznymi” nagrodami przyciągały tłumy dorosłych i dzieci chcących wziąć w nich udział. Stoisko Muzeum Geologiczne było bezustannie oblegane i pracownicy Muzeum organizujący w nim atrakcje: Monika Krzeczyńska, Izabela Ploch, Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska i Piotr Szrek nie mieli momentu wytchnienia. Udział w takich imprezach jak Dni Ziemi ukazuje ogromne zainteresowanie barwną i ciekawą dziedziną jaką jest geologia, gdzie przeszłość odnosi się do teraźniejszości.


tekst: Izabela Ploch
zdjęcia: Andrzej Szymkowiak