Punkt wycieczkowy 2.1 (S 2.1) TŁUMACZÓW-RADKÓW
Wycieczka po północno-zachodniej części Ziemi Kłodzkiej rozpoczyna się w Tłumaczowie na granicy polsko-czeskiej (przejście graniczne) w obrębie Wzgórz Ścinawskich, a następnie przejeżdża do Radkowa. Uczniowie zapoznają się z budową geologiczną tego rejonu całkowicie odmienną od wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Poznają historię geologiczną wulkanów i pustyń czerwonego spągowca (dolnego permu). Zwiedzą dwa odsłonięcia – nieczynny kamieniołom w Tłumaczowie oraz odsłonięcie skał osadowych permu dolnego na zboczu wzgórza Guzowata ponad zalewem w Radkowie.
Podstawa programowa - gimnazjum
posługiwanie się mapą topograficzną, turystyczną, geologiczną; poznanie skał wulkanicznych – ryolitu (inaczej porfir) i trachybazaltu (melafir) oraz osadowych – piaskowca, mułowca, marglu; omówienie wulkanizmu sudeckiego związanego z orogenezą warsyscyjską.
Podstawa programowa - liceum
obserwacja odsłonięcia geologicznego; omówienie wpływu budowy geologicznej na rzeźbę terenu; wprowadzenie do zagadnień paleogeografii i paleoklimatologii – odtwarzanie klimatu i środowiska w dawnych epokach geologicznych.
|