Zaloguj
Wydarzenia> Aktualności> Wystawa meteorytow

Otwarcie wystawy meteorytowej

15 lutego 2013r. na obszar południowego Uralu, w okolicy Czelabińska, spadł deszcz meteorytów. Okazało się, że był on wynikiem destrukcji meteoroidu, który częściowo spłonął w dolnych warstwach atmosfery. Wieść o tym bardzo szybko obiegła cały świat, nie tylko z uwagi na odwiedziny tego nietypowego gościa, ale i na szkody jakie wyrządził. Fala uderzeniowa po wybuchu oraz spadające odłamki zniszczyły liczne obiekty i raniły wielu ludzi (ponad 1000 rannych).

To wyjątkowe, a zarazem katastroficzne wydarzenie sprawiło, że postanowiliśmy przybliżyć publiczności wiedzę na temat meteorytów. W związku z tym przygotowana została wystawa, na której podziwiać można kolekcję tych zagadkowych gości z kosmosu zgromadzoną przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB.

7 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy, któremu towarzyszyły wykłady specjalistów, zajmujących się tematyką meteorytową – dr Elżbiety Jackowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego oraz Krzysztofa Owockiego, doktoranta Instytutu Paleobiologii PAN. Nasi goście mogli dowiedzieć się czym są, jak wyglądają i skąd biorą się meteoryty. Poznali różne ich odmiany, sposoby poszukiwań i badań. Przedstawione zostały najbardziej spektakularne upadki meteorytów w dziejach Ziemi oraz ich ślady w postaci kraterów i samych kosmicznych odłamków. Po wykładach odbyła się dyskusja, podczas której publiczność mogła zadawać pytania prelegentom. Szczególnie cieszyło nas zainteresowanie najmłodszych uczestników.

Niewątpliwie przysłowiową wisienką na torcie była prezentacja oryginalnego meteorytu, który w 1994r. spadł we wsi Baszkówka, niedaleko Warszawy. Po wykładach każdy mógł podejść do okazu, aby uważnie się mu przyjrzeć, a nawet dotknąć. Towarzyszyły temu rozmowy kuluarowe ze specjalistami oraz innymi pracownikami Instytutu. Był też czas na wykonanie wyjątkowego, pamiątkowego zdjęcia, gdyż na wystawie meteoryt, z uwagi na bezpieczeństwo, zastąpiony jest wierną kopią. Była to więc jedyna okazja obcowania z autentyczną cząstką Wszechświata.

Sama wystawa stanowi część stałej ekspozycji Muzeum Geologicznego. Obejmuje okazy różnego rodzaju meteorytów: kamiennych, żelaznych, żelazno-kamiennych oraz tektytów z całego świata.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.