Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Wigierski Park Narodowy> Dzień I
  
    Punkt 1.1     
    Punkt 1.2     
    Punkt 1.3     
    Punkt 1.4     
    Punkt 1.5     
CIMOCHOWIZNA II – przekop przez morenę czołowa akumulacyjną
Punkt wycieczkowy 1.4 (WPN 1.4)

Długość trasy – ok. 1,5 km,
czas dojścia – ok. 20 min,
czas pobytu w punkcie – 1 godz.

Z punktu WPN 1.3 kierujemy się na południe dalej zielonym szlakiem. Mijamy zabudowania wsi Cimochowizna oraz wody Jeziora Wigry. Dochodzimy do skrzyżowania dróg, skręcamy w prawo idąc dalej zielonym szlakiem. Droga prowadzi w las. Na skraju lasu, w przekopie przez pagórek, można zobaczyć budowę geologiczną formy będącej czołową moreną akumulacyjną (Rys. WPN1.4.1) (Fot. WPN1.4.1) ) (lokalizacja GPS 54o3’25.77”N/ 23o3’49.26”E). W ścianach przekopu tkwią większe i mniejsze głazy narzutowe. Jest to przykład formy akumulacji lodowcowej.

Skąd takie nagromadzenie głazów w osadach lodowcowych?

Od około 2,6 mln lat temu w Skandynawii rozwijały się masy lądolodu, które pokonując obniżenie niecki Bałtyckiej, docierały m.in. na teren Polski. Lądolód wykonywał olbrzymią pracę transportową niosąc w sobie materiał skalny różnej wielkości. Pochodził on z podłoża, po którym lądolód się przesuwał. W przypadku zlodowaceń północnopolskich były to głównie skały ze Skandynawii. Takie przywleczone przez lądolód skały nazywamy głazami narzutowymi lub po prostu narzutniakami. W literaturze geologicznej można też spotkać nazwę eratyki, z języka greckiego oznaczającą coś obcego, nie tutejszego.

W wyniku procesu ablacji wytapiany materiał skalny gromadził się przed czołem mas lodowych. Powstawały formy moren czołowych zbudowane są między innymi z uwolnionych z lodu głazów narzutowych. Badaniem typów skał, ich właściwości fizycznych i chemicznych zajmuje się petrografia.

Wśród głazów narzutowych możemy m.in. rozpoznać granity – magmowe skały głębinowe zbudowane głownie z minerałów kwarcu i skaleni. Kwarc tworzy ziarna nieforemne o barwie szarej, niekiedy przezroczysty, ma tłusty połysk. Skalenie występują w postaci dużych tabliczkowych ziaren o gładkich płaszczyznach i szklistym połysku. Barwy skaleni od mlecznobiałych po szare, różowe i czerwone.

Inną skałą tworzącą narzutniaki są porfiry – magmowe skały wylewne zbudowane, podobnie jak granit z kwarcu i skaleni. W przypadku porfirów widoczne są duże kryształy kwarcu i skaleni zatopione w cieście skalnym najczęściej koloru czerwonego zbudowanym z drobnych kryształów tych samych minerałów.

Możemy również spotkać narzutniaki zbudowane ze skał osadowych – piaskowców (przy dotyku są szorstkie i mogą się kruszyć na drobne ziarna piasku kwarcowego) oraz wapieni (zwykle jasnej barwy, gładkich w dotyku i reagujących – burzących z 3% roztworem HCl).

Rzadziej spotyka się wśród narzutniaków skały przeobrażone (metamorficzne) – gnejsy i granitognejsy, które powstały w skorupie ziemskiej w warunkach wysokiego ciśnienia i dużej temperatury z granitu. Cechą rozpoznawczą gnejsów jest często kierunkowe ułożenie minerałów, jakby linijne, wskazujące na upłynnienie.

SPIS ILUSTRACJI

  • Rys. WPN 1.4.1 – Schemat powstania moreny czołowej akumulacyjnej. (Rys. M. Krzeczyńska, K. Pochocka-Szwarc)
  • Fot. WPN 1.4.1.. – Przekop drogi przez czołową morenę akumulacyjną. (Fot. M. Krzeczyńska)