Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Wigierski Park Narodowy> Dzień III
  
    Punkt 3.1     
    Punkt 3.2     
    Punkt 3.3     
    Punkt 3.4     
PUNKT WIDOKOWY NA ZATOKĘ CIESZKINAJKI
Punkt wycieczkowy 3.1 (WPN 3.1)

Części jeziora – plosa, profil i obserwacja odsłonięcia geologicznego w Rosochatym Rogu, rodzaje głazów narzutowych, eratyki przewodnie, suchary – wysychające jeziora.

Długość trasy dojazdu – ok. 13 km,
czas dojazdu 20 min;
długość trasy dojścia: 750 m,
czas trwania wycieczki – ok. 30 min.

Opis trasy dojazdu:

Wyjeżdżamy z Suwałk, przez Krzywe i Stary Folwark dojeżdżamy do Ryżówki (11 km), gdzie skręcamy w prawo z drogi nr 653. Przejeżdżamy przez Magdalenowo i Czerwony Folwark. W okolicy Mikołajewa, na skrzyżowaniu drogi z zielony szlakiem stoi krzyż. Tu wysiadamy z autokaru i idziemy zielonym szlakiem w stronę brzegu jeziora (Zatoka Cieszkinajki) ok. 750 m. Autokar wraca do Czerwonego Folwarku, gdzie na krzyżówce z drogą do Magdalenowa będzie czekał na uczestników wycieczki.

Z tego miejsca (lokalizacja GPS 54o3’4.56”N/ 23o7’37.81”E) rozpościera się malownicza panorama na urozmaiconą morfologię Półwyspu Rosochaty Róg oraz na głębię jeziora – zwężenie zwane Plosem Szyja (Fot. WPN3.1) . Dochodzimy do oznaczenia szlaku papieskiego „Tajemnice Światła”, którym podążamy około 500 m.

Znajdujemy się u nasady masywnego Półwyspu Rosochaty Róg. Z tego punktu widać Ploso Szyja oraz zalesiony Półwysep Wysoki Węgieł, miejsce nie dostępne dla turystów.

Ploso Szyja to fragment jeziora Wigry, w którym osiąga największą głębokość 74,2 m. Odcinek ten ma długość około 2,2 km przy szerokości zaledwie od 0,7 km do 1 km. Dno Plosa Szyja znajduje się na głębokości 50-60 m. Jeśli dodamy miąższość osadów w rynnie (około 10m) i wysokość zboczy ponad lustrem wody (około 25 m) to otrzymujemy bezwzględną głębokość rynny rzędu 80 do 100 m. Ploso to część jeziora stanowiąca odrębną misę. Może oznaczać też głębię lub głęboką część koryta, występującą pod stromym, podcinanym brzegiem. Brzegi jeziora mają większości pierwotny charakter, nie zmieniony przez człowieka.

Jezioro jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków i ryb, w dużej ilości chronionych. W 1975 roku jezioro Wigry zostało wpisane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody na listę akwenów świata.

Udostępnienie jezior do ruchu turystycznego powoduje następujące skutki: zmianę linii brzegowej, zmianę właściwości fizyko-chemicznych i biologicznych wody, degradację brzegów i roślinności nadbrzeżnej, co powoduje znikanie wielu gatunków zwierząt i prowadzi do wzmożonego zarastanie zbiornika.

SPIS ILUSTRACJI

  • Fot. WPN 3.1. – Widok na zatokę Cieszkinajki. (Fot. M. Krzeczyńska)