Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Górny Śląsk i Jura> Dzień IV
  
    Punkt 4.1     
    Punkt 4.2     
    Punkt 4.3     
JASKINIA „MAGAZYN”
Punkt wycieczkowy 4.3 (JKC 4.3)

Powtórzenie zagadnień dotyczących budowy i genezy jaskiń.

Długość trasy wycieczki – 2 km,
czas trwania wycieczki: 1 godz.

Opis trasy wycieczki:

Po wyjściu z kamieniołomu kierujemy się stromą ścieżką biegnącą w prawo pod górę (Rys. JKC 4.2.1) . Podążamy dalej za znakami szlaku ścieżki geologicznej, początkowo wzdłuż krawędzi wyrobiska, następnie oddalając się od niego – wzdłuż zbocza Góry Kielniki. Po prawej stronie mijamy dość głęboki, nie wypełniony osadami lej krasowy (Fot. JKC 4.3.1) . Jest to jeden z dwóch otworów Jaskini „Magazyn”. Mijamy go i do wnętrza jaskini wchodzimy drugim otworem – po kamiennych schodach (50°44'41,31"N/19°17'15,56"E) (Fot. JKC 4.3.2) .

Znajdujemy się w dość obszerne sali. Na stropie i ścianach widać wyraźnie zniszczoną polewę i ślady innych form naciekowych (Fot. JKC 4.3.3) . Czarną barwę wnętrzom nadaje sadza powstała w wyniku palenia ognisk w jaskini. W głębi sali odchodzi niski korytarzyk. Na jego końcu widać światło – to drugi otwór – w leju krasowym, obok którego przechodziliśmy.

Jaskinia ta, podobnie jak jaskinia „Głęboka” w Górze Zborów, została w dużym stopniu przekształcona przez człowieka. Kiedyś dno jaskini wypełnione było namuliskiem i znajdowało się prawdopodobnie o około 1 m wyżej niż dziś. Stąd również wydobywano szpat, którego liczne fragmenty jeszcze niedawno znaleźć można było w sali przyotworowej. W okresie eksploatacji kamieniołomu Kielniki Jaskinia „Magazyn” służyła za miejsce składowania materiałów służących eksploatacji kamienia – stąd jej nazwa. Pomimo licznych zniszczeń w sali można zauważyć fragmenty zachowanego oryginalnego wnętrza, szczególnie w licznych wnękach ścian (Fot. JKC 4.3.4) .

Po wyjściu z jaskini schodzimy ze zbocza góry wąską ścieżką w lesie, po około 50 m docieramy do leśnej drogi, w którą skręcamy w prawo i podążamy za znakami szlaku geologicznego. Wkrótce docieramy do Góry Cegielnia i znaną nam już drogą wracamy do autokaru i kończymy geologiczna przygodę z Jurą Krakowsko-Częstochowską.

powrót na górę strony