Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Góry Świętokrzyskie> Dzień I
  
    Punkt 1.1     
    Punkt 1.2     
    Punkt 1.3     
    Punkt 1.4     
KIELCE – KARCZÓWKA
Punkt wycieczkowy 1.3 (GŚ 1.3)
Trasa pierwszego dnia wycieczki

Rys.GŚ.1.1.1a

Długość trasy dojazdu - ok. 3,5 km.
Czas trwania dojazdu - 15 min.
Czas trwania wycieczki pieszej – ok. 2 godziny.

Opis trasy dojazdu:

Trasa wycieczki po Karczówce

Rys.GŚ.1.3.1

Mapa geologiczna Wzgórza Karczówka

Rys.GŚ.1.3.2

Wracamy do skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej. Skręcamy w prawo w ul. Jagiellońską i jedziemy ok 400 m do skrzyżowana z ul. Karczówkowską. Skręcamy w prawo i jedziemy pod górę ok. 300 m. Dojeżdżamy na plac przed szlabanem. Wysiadamy z autokaru i idziemy ok. 400 m do kościoła Św. Karola Boromeusza* , stanowiącego 3 przystanek edukacyjnej ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej (Rys.GŚ.1.3.1.). Autokar jedzie na ulicę Bernardyńską, gzie na skrzyżowaniu z ul. Grabinów oczekuje na uczestników wycieczki.

Wzgórze Karczówka stanowi zachodni kraniec Pasma Kadzielniańskiego. Zbudowane jest w dolnej części z wapieni środkowego dewonu (żywetu), zwanych wapieniami skalistymi, ponieważ budują skałki sterczące nad powierzchnią terenu kadzielniańskich. Szczytową część wzgórza budują masywne wapieni kadzielniańskie (Rys.GŚ.1.3.2).

Kalcyt. Karczówka

Fot.GŚ.1.3.1

Galena z kalcytem. Laskowa

Fot.GŚ.1.3.2

Baryt. Karczówka

Fot.GŚ.1.3.3

Piryt. Karczówka

Fot.GŚ.1.3.4

Wapienie te są silnie spękane tektonicznie. Spękania wypełnione są głównie kalcytem (Fot.GŚ.1.3.1), któremu towarzyszy kruszec ołowiu – galena (Fot.GŚ.1.3.2), tworząc system żył biegnących poprzecznie do rozciągłości wzgórza. Długość żył osiąga 500 m a szerokość od kilkudziesięciu cm do 4 m. Rzadziej w żyłach występują takie minerały, jak: baryt (Fot.GŚ.1.3.3), piryt (Fot.GŚ.1.3.4), chalkopiryt i sfaleryt. Powstanie żył mineralnych związane jest z dwoma etapami ruchów tektonicznych. Żyły starsze, kalcytowe, pozbawione kruszców powstały w orogenezie waryscyjskiej. Żyły młodsze zawierające galenę, baryt i inne kruszce związane są z ruchami orogenezy alpejskiej. W wyniku procesów wietrzenia wapienie dewonu jak i tworzący żyły kalcyt były rozpuszczane i usuwane. Pozostały tylko minerały trudno rozpuszczalne, jak galena i baryt oraz ilasto-piaszczyste produkty wietrzenia – żółte i czerwone iły, gliny oraz piaski. Wypełniały one kieszenie krasowe, leje czy korytarze jaskiń powstałych w wapieniach. W ten sposób z nagromadzenia okruchów i brył galeny powstały tzw. złoża wtórne, bogatsze i łatwiejsze do eksploatacji od złoża pierwotnego, czyli żył w obrębie twardych wapieni (Rys.GŚ.1.3.3).

Schematyczny przekrój geologiczny przez kruszconośne żyły w wapieniach dewonu.

Rys.GŚ.1.3.3

„Szpara” górnicza. Stanowisko 4 Ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej na Karczówce.

Fot.GŚ.1.3.5

Zarówno pierwotne jak i wtórne złoża galeny były eksploatowane na Wzgórzu Karczówka i jego okolicy już od późnego średniowiecza. Ostatnią kopalnią rudy był szyb Św. Barbary pracujący pod zarządem austriackim w czasie I wojny światowej. Ślady tej eksploatacji zachowały się do chwili obecnej jako rowy i zagłębienia zwane przez dawnych górników „szparami” (Fot.GŚ.1.3.5) (lokalizacja GPS 50o52’5.27”N/20o35’11.51”E), pozostałości szybu Św. Barbary oraz zrekonstruowana kapliczka gwarków, czyli dawnych górników. Huta ołowiu mieściła się w pobliskim Białogonie.

Kościół Św. Karola Boromeusza na Karczówce

Fot.GŚ.1.3.6

Figura Św. Barbary wykonana z bryły galeny

Fot.GŚ.1.3.7

Wchodzimy do kościoła Św. Karola Boromeusza (Fot.GŚ.1.3.6). Wzniesiony z prostych brył geometrycznych zespół klasztorny zwieńczają pokryte spatynowaną blachą miedzianą barokowe hełmy wieży i sygnaturki. Ciekawym jest także barokowy zespół schodów prowadzących do klasztoru. Ich okładzinę, balustradki i bramki wykonano z czerwonego triasowego i szarego piaskowca jurajskiego. Z przedsionka przechodzimy do kruchty, z której prowadzą wejścia do kościoła i kaplicy Św. Barbary. W kościele na szczególną uwagę zasługuje wczesnobarokowy ołtarz główny wykonany w marmurze chęcińskim. Pozostałe wyposażenie wnętrza są późniejsze, rokokowe. Z kościoła przechodzimy do kaplicy. W rokokowym ołtarzu umieszczono XVII-wieczny posąg patronki górników Św. Barbary (Fot.GŚ.1.3.7). Wykonano go z nietypowego materiału jakim był rzadko spotykanej wielkości samorodek galeny. O legendarnej historii tego znaleziska opowiadają umieszczone na zachodniej ścianie kaplicy tablice. Tutejszy mieszkaniec i górnik Hilary Mala w 1646 r. znalazł w szybach górniczych Karczówki samorodki galeny. Wykonano z nich figurę Najświętszej Marii Panny, która obecnie znajduje się w kieleckiej Bazylice Katedralnej, figurę Św. Barbary i Św. Antoniego. Przy ołtarzu stoją dwa osiemnastowieczne świeczniki marmurowe, wykonane ze zlepieńca zygmuntowskiego. W początkowym okresie swej historii kościół służył głównie górnikom i hutnikom kruszcu ołowiu, mieszkającym w okolicach Karczówki i Białogonu.

Kapliczka gwarków. Stanowisko 5 Ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej na Karczówce

Fot.GŚ.1.3.8

Z kruchty można wejść na wieżę kościelną będącą wspaniałym punktem widokowym na całe Góry Świętokrzyskie. Ich panoramę możemy także podziwiać z tarasu widokowego przed kościołem. Idziemy drogą leśną ku zachodowi. Przebiega tędy czerwony szlak turystyczny z Kielc do Chęcin. Mijamy po prawej stronie kamień z tablica i krzyżem poświęconym pamięci zamordowanego tu w 1946 r. księdza St. Ziółkowskiego. Po 200 m dochodzimy do kładki nad „szparą” (Fot.GŚ.1.3.5). Jest to stanowisko 4 Północno-zachodnie pole górnicze Karczówki obejmujące szereg wyrobisk w formie „szpar” i szybików.

Schodzimy ścieżką w dół na skraj lasu porastającego zachodnie zbocze Karczówki. Po 350 m dochodzimy do ulicy Bernardyńskiej, przy której postawiono w 2012 r. kapliczkę gwarków (Fot.GŚ.1.3.8). Jest to 5 przystanek ścieżki stanowiący rekonstrukcję XIX-wiecznego pomnika, zniszczonego w czasie I wojny światowej.

SPIS ILUSTRACJI

  • Rys.GŚ.1.3.1 – Trasa wycieczki po Karczówce. Źrodło: Wrólewski T., 2012. Śladami dewońskiego morza i kieleckich gwarków. Urząd Miasta Kielce.
    Objaśnienia: 1 – granica Rezerwatu Krajobrazowego Karczówka; 2 – trasa edukacyjnej Ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej; 3 – stanowiska ścieżki; 4 – trasa przejazdu autokaru; 5– trasa wycieczki pieszej
  • Rys.GŚ.1.3.2 – Mapa geologiczna Wzgórza Karczówka. Źrodło: Czarnocki J., 1956. Surowce mineralne Gór Świętokrzyskich. Rudy żelaza i kruszce. Prace Geologiczne, tom 5, zeszyt 1.
    Objaśnienia: 1 – czwartorzęd: piaski i gliny; 2 – trias: iły pstre; 3 – perm: zlepieńce; 4 – karbon: łupki krzemionkowe; 5 – dewon (fran): łupki margliste; 6– dewon (fran i żywet): wapienie skaliste; 7 – szyby poszukiwawcze za kruszcami w obrębie żył kalcytowo-kruszcowych; 8 – upady warstw; 9 – uskoki tektoniczne; 10 – zabudowania klasztoru.
  • Rys.GŚ.1.3.3 – Schematyczny przekrój geologiczny przez kruszconośne żyły w wapieniach dewonu. Źrodło: Rubinowski Z., 1995. Geologia, minerały i górnictwo złóż kruszców ołowiu typu karczówkowskiego w okolicach Kielc. W: Karczówka. Wyd. Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Kielce.
    Objaśnienia: A – przekrój przez żyły wietrzejące przy powierzchni; B – odtworzenie domniemanych wyrobisk górniczych; 1 – wietrzeniowe osady krasowe: iły, gliny, piaski, rumosz skalny, okruchy i bloki kalcytu, galeny i barytu (wiek osadów ?paleogen); 2 – żyły alpejskich kalcytów kruszconośnych z galeną, barytem i sfalerytem; 3 – skaliste wapienie dewonu środkowego i górnego; 4 – żyły bezkruszcowych kalcytów waryscyjskich; 5 – szybiki poszukiwawczo-eksploatacyjne; 6 – „szpary” górnicze.
  • li>Fot.GŚ.1.3.1 – Kalcyt. Karczówka. Kolekcja prywatna Fijałkowskich (fot. E. Bąk).
  • Fot.GŚ.1.3.2 – Galena z kalcytem. Laskowa. Zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach (fot. P. Król)
  • Fot.GŚ.1.3.3 – Baryt. Karczówka. Kolekcja prywatna Fijałkowskich (fot. E. Bąk)
  • Fot.GŚ.1.3.4 – Piryt. Karczówka. Kolekcja prywatna Fijałkowskich (fot. E. Bąk)
  • Fot.GŚ.1.3.5 – „Szpara” górnicza. Stanowisko 4 Ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej na Karczówce. (fot. J. Malec)
  • Fot.GŚ.1.3.6 – Kościół Św. Karola Boromeusza na Karczówce (fot. J. Malec)
  • Fot.GŚ.1.3.7 – Figura Św. Barbary wykonana z bryły galeny. (fot. J. Malec)
  • Fot.GŚ.1.3.8 – Kapliczka gwarków. Stanowisko 5 Ścieżki geologiczno-kruszcowo-górniczej na Karczówce (fot. J. Malec)