Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Góry Świętokrzyskie> Dzień III
  
    Punkt 3.1     
    Punkt 3.2     
    Punkt 3.3     
    Punkt 3.4     
JASKINIA „RAJ”
Punkt wycieczkowy 3.1 (GŚ 3.1)
Trasa trzeciego dnia wycieczki

Rys.GS.3.1.1

Długość trasy dojazdu - 10 km.
Czas trwania dojazdu - 15 min.
Długość trasy pieszej – ok. 2 km.
Czas pobytu w punkcie wycieczkowym – ok. 1,5 godziny.

Opis trasy dojazdu:

Wyjeżdżamy z Kielc ulicą Krakowską w kierunku Krakowa (droga wojewódzka nr 762). Po minięciu Słowika i Zgórska, przed podjazdem na Czerwona Górę, skręcamy w prawo (drogowskaz) i dojeżdżamy do parkingu na skraju lasu. Tu wysiadamy i idziemy pieszo asfaltową alejką ok. 10 min. i dochodzimy do budynku, w którym znajduje się wejście do jaskini i sala wystawowa (lokalizacja GPS 50°49' 22,40"N/20°30'12,13"E).

Zwiedzanie jaskini odbywa się wyłącznie z przewodnikiem po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji . Jaskinie można zwiedzać w miesiącach od stycznia do listopada, od wtorku do niedzieli włącznie w następujących godzinach: styczeń - kwiecień - 10-17, maj - czerwiec - 9-19, lipiec - sierpień - 9-18, wrzesień - Listopad - 10-17.

Informacje o jaskini: długość naturalnych korytarzy – 240m, długość trasy turystycznej 180 m, temperatura we wnętrzu jaskini – 8-10°C.

Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach środkowego dewonu (ok. 360 mln lat temu). Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie w paleogenie i czwartorzędzie. W namuliskach jaskini znaleziono szczątki zwierząt z epoki lodowej – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego oraz krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu.

Zwiedzanie jaskini zaczynamy od Komory Wstępnej. W jej stropie której znajdował sie otwór, którym weszli odkrywcy. Kolejna, Komora Złomisk, jest największą salą w jaskini. Widać tu ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami. Na uwagę zasługuje kolumna naciekowa o nazwie Harfa. Sala Kolumnowa ma ciekawą szatę naciekową – różnych kształtów kolumny i stalaktyty. Dno pokrywają jeziorka, misy martwicowe i pola ryżowe. Wielką rzadkością są pizoidy, czyli luźne nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi. Przerzucony nad niewielkim jeziorkiem mostek prowadzi do Sali Stalaktytowej. Występują tu setki stalaktytów w rożnych stadiach rozwoju. Ich liczba sięga ponad 200 szt./m2. Na spągu występują stalagmity oraz nacieki zespolone, tworzące ciekawe formy, np. kolumnę naciekową zwaną "Pagodą". Kolejnym fragmentem jaskini jest Sala Wysoka ze stropem - 8 m ponad poziomem chodnika. Przechodząc dalej ponownie trafiamy do Komory Wstępnej, zamykając pętlę trasy turystycznej.

Wracamy do autokaru i jedziemy w kierunku Chęcin.

SPIS ILUSTRACJI

  • Rys.GŚ.3.1.1 – Mapa trasy trzeciego dnia wycieczki w Góry Świętokrzyskie.