Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Góry Świętokrzyskie> Dzień VI
  
    Punkt 6.1     
    Punkt 6.2     
    Punkt 6.3     
    Punkt 6.4     
    Punkt 6.5     
WYSTAWA PALEONTOLOGICZNA W MUZEUM PRZYRODY I TECHNIKI EKOMUZEUM IM. JANA PAZDURA W STARACHOWICACH
Punkt wycieczkowy 6.1 (GŚ 6.1)
Trasa szóstego dnia wycieczki

Rys.GS.6.1.1

Czas zwiedzania wystawy paleontologicznej – ok. 1 godzina.

Opis trasy dojazdu:

Muzeum Przyrody i Techniki zostało powołane do życia 1 stycznia 2001 roku decyzją Rady Powiatu Starachowickiego. Jest zatem pierwszym muzeum powstałym w XXI wieku w Polsce. Placówka obejmuje obszar 8 hektarów, na którym zlokalizowane są obiekty dwóch chronologicznie następujących po sobie zakładów wielkopiecowych. Głównym obiektem muzeum jest wielki piec z 1899 roku wraz z całym ciągiem technologicznym (w tym z jedną z największych na świecie XIX-wiecznych maszyn parowych). Jest to jedyny tak kompletnie zachowany obiekt przemysłowy z tego czasu na świecie.

Wejście Główne do Muzeum znajduje się od ul. Marszałka Piłsudskiego (parking przed wejściem). Dla osób niepełnosprawnych ruchowo wejście od strony ulicy Wielkopiecowej. Wejścia dla grup odbywają się o pełnych godzinach od ulicy Piłsudskiego. Jedna grupa nie może liczyć więcej niż 25 osób. Grupy zorganizowane (powyżej 15 osób) proszone są o wcześniejszą rezerwację telefoniczną bądź mailową.

Tropy gadów z odciskami łusek. Okaz pochodzi z Wiór (GŚ 6.2)

Fot.GS.6.1.1

Raisuch – dominujący gad triasowy

Fot.GS.6.1.2

Termospondyle – płazy z Wiór

Fot.GS.6.1.3

Triasowy gad ssakokształtny

Fot.GS.6.1.4

Dinozaury – twórcy tropów z Sołtykowa: scelidozaur wielki teropod (z przodu) i zauropod.

Fot.GS.6.1.5

Dylofozaur (teropod) i scelidozaur (dinozaur roślinożerny)

Fot.GS.6.1.5

W pomieszczeniu zabytkowej kotłowni znajduje się wystawa paleontologiczna, która prezentuje tropy kopalnych zwierząt. Na podstawie tych tropów i współczesnej wiedzy paleontologicznej odtworzono naturalnej wielkości rekonstrukcje płazów i gadów (w tym dinozaurów), które żyły w regionie Gór Świętokrzyskich w okresach permu, triasu i jury. Naturalnej wielkości modele zostały wykonane przez znaną artystkę Martę Szubert. Miary realizmu dopełniają foto-panoramy z wyobrażeniem środowiska naturalnego dla prezentowanych okazów oraz ścieżki dźwiękowe, pozwalające przenieść się odbiorcy o miliony lat w przeszłość. Większość tropów pochodzi z dwóch punktów wycieczkowych – rezerwatu w Sołtykowie (GŚ 5.3) – tropy dinozaurów wczesnej jury i stanowiska we Wiórach (GŚ 6.2) – tropy gadów triasowych. Warto więc obejrzeć zarówno pięknie zachowane tropy, jak i rekonstrukcje zwierząt które je pozostawiły. Ponadto ekspozycja zaznajamia zwiedzających z podstawami ewolucji kręgowców lądowych, wielkimi wymieraniami, związkami zwierząt ze środowiskiem naturalnym, zmianami klimatycznymi w przeszłości geologicznej. Wystawa posiada liczne objaśnienia i plansze, oprowadza po niej przewodnik. (Fot. GS 6.1.1; Fot. GS 6.1.2; Fot. GS 6.1.3; Fot. GS 6.1.4; Fot. GS 6.1.5; Fot. GS 6.1.6;).

Opcjonalnie można zwiedzić Zakład Wielkopiecowy jako obraz hutnictwa przełomu XIX i XX wieku, a także rekonstrukcje osady dymarskiej z początku naszej ery, w której organizowane są cykliczne pokazy wytopu żelaza w piecach typu kotlinkowego (konieczne wcześniejsze zasięgnięcie informacji o terminach pokazów). Ich uczestnicy mogą nie tylko zapoznać się z charakterem pracy starożytnych Kuźników, lecz także elementami kultury materialnej i duchowej ówcześnie żyjących ludzi.

Ponadto corocznie organizowane są imprezy popularno-naukowe: „Żelazne Korzenie” i festyn historyczny „Od Prasłowian do Polaków”.

SPIS ILUSTRACJI

  • Fot.GŚ.6.1.1 – Tropy gadów z odciskami łusek. Okaz pochodzi z Wiór (GŚ 6.2). (fot. G. Pieńkowski)
  • Fot.GŚ.6.1.2 – Raisuch – dominujący gad triasowy. (fot. G. Pieńkowski)
  • Fot.GŚ.6.1.3 – Termospondyle – płazy z Wiór. (fot. G. Pieńkowski)
  • Fot.GŚ.6.1.4 – Triasowy gad ssakokształtny. (fot. G. Pieńkowski)
  • Fot.GŚ.6.1.5 – Dinozaury – twórcy tropów z Sołtykowa: scelidozaur wielki teropod (z przodu) i zauropod. (fot. G. Pieńkowski)
  • Fot.GŚ.6.1.6 – Dylofozaur (teropod) i scelidozaur (dinozaur roślinożerny). (fot. G. Pieńkowski)