Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Góry Świętokrzyskie> Dzień VI
  
    Punkt 6.1     
    Punkt 6.2     
    Punkt 6.3     
    Punkt 6.4     
    Punkt 6.5     
WIÓRY
Punkt wycieczkowy 6.2 (GŚ 6.2)
Trasa szóstego dnia wycieczki

Rys.GS.6.1.1

Długość trasy dojazdu - 17 km.
Czas trwania dojazdu - 45 min.
Czas pobytu w puncie – ok. 30 minut.

Opis trasy dojazdu:

Mapa z lokalizacją punktów wycieczkowych w Wiórach (GŚ 6.2) i Dołach Opacich (GŚ 6.3)

Rys.GS.6.2.1

Ze Starachowic udajemy się drogą nr 42 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego. W miejscowości Michałów skręcamy w prawo w drogę nr 756. W miejscowości Pawłów skręcamy w prawo w kierunku Kałkowa. Przejeżdżamy Kałków i Godów i dojeżdżamy do parkingu przy zaporze wodnej w Wiórach na rzece Świślinie (Rys. GS 6.2.1). Obok parkingu znajdują się tablice informacyjne oraz plenerowa ekspozycja okazów skał.

Zdjęcie zapory wodnej we Wiórach w trakcie budowy. Pod lasem widoczne są odsłonięcia czerwonych piaskowców triasowych z tropami kręgowców

Fot.GS.6.2.1a

Zdjęcie zapory wodnej we Wiórach obecnie. Pod lasem widoczne są odsłonięcia czerwonych piaskowców triasowych z tropami kręgowców

Fot.GS.6.2.1b

Znajdujemy się w dolinie rzeki Świśliny, na której wybudowano ziemną zaporę wodną (Fot. GS 6.2.1a, Fot. GS 6.2.1b). W czasie budowy zapory okazało się że skały po obu stronach doliny są silnie spękane i mają dużo szczelin. Aby zapewnić spiętrzenie wody poza zaporą konieczne stało się zatem uszczelnienie skał podłoża. W tym celu oba zbocza doliny trzeba było wyrównać, zrywając część skał, a w szczeliny wpompować wiele tysięcy metrów sześciennych specjalnej zaprawy uszczelniającej podobnej do betonu. W czasie tych prac prowadzonych przez prawie 30 lat budowniczowie zapory eksploatując i usuwając część skał odsłonili unikalne ślady zwierząt sprzed 230 milionów lat.

W początkach okresu triasowego, w warunkach półsuchego i suchego klimatu, utworzyły się skały o czerwonym zabarwieniu, noszące z tego powodu nazwę „pstry piaskowiec”. W rejonie w którym jesteśmy płynęły w tym czasie rzeki o charakterze okresowym, bardzo odmienne od współczesnej Świśliny. Rzeki te miały bardzo szerokie koryta, co nadawało im charakter rzek roztokowych z dużą (okresowo) siłą przepływu i tendencjami do gwałtownych wezbrań. Pozostawiły one po sobie warstwy piaskowców z widocznymi przekątnymi warstwowaniami rynnowymi. Szczególnie dobrze widoczne są one po zachodniej stronie doliny, na wysokości korony tamy, przy budynku z parkingiem. Można tam obserwować charakterystyczne następstwo cienkich warstw piaskowców i mułowców, powstałe w czasie powtarzających się powodzi. W warstwach tych znaleziono również najbogatszy na świecie zespół tropów zwierząt z epoki wczesnego triasu. Są to tropy niezwykle dobrze zachowane; na niektórych odcisnęły się nawet łuski pokrywające łapy oraz faktura skóry podeszwy stopy (Fot. GS 6.1.1). Zwierzęta, które pozostawiły tropy, należały do różnych grup (patrz punkt wycieczkowy GŚ 6.1): były to kilkumetrowe gady naczelne (archozaury – wspólni przodkowie dinozaurów i krokodyli, a także dominujące wówczas wielkie drapieżne raizuchyFot. GS 6.1.2), gady ssakokształtne (Fot. GS 6.1.4), niewielkie gady podobne do jaszczurek i płazy (Fot. GS 6.1.3). Większość przybywała zapewne do rzeki jako do wodopoju. Część z nich, takie jak ogromne 3 metrowe płazy (termospondyleFot. GS 6.1.3), były związane z rzeką na stałe jako ze środowiskiem życia. Niekiedy tropy występują tak licznie, że mają charakter tzw. zdeptanej ziemi.

Poza tropami zachowały się również kości tych zwierząt. Są one jednak nieliczne i źle zachowane, bowiem po śmierci zwierząt rzeka rozwlekała szkielety, jednocześnie je niszcząc. Oryginalne okazy są na stałe wyeksponowane w Ekomuzeum w Starachowicach (patrz punkt wycieczkowy GŚ 6.1). Kilka z nich można też zobaczyć w miejscu ich znalezienia, po zachodniej stronie przy parkingu koło korony tamy, gdzie znajduje się także punkt informacji turystycznej z tablicami. Aby spróbować znaleźć coś samodzielnie należy przejść koroną tamy na przeciwległy brzeg doliny. Jest tam niewielkie odsłonięcie czerwonych piaskowców i mułowców (lokalizacja GPS 50°57’30.15”N/21°11’43.65”E). Przy dobrym oświetleniu można dostrzec tropy, a przy dużej uwadze i odrobinie szczęścia także kawałki pokruszonych kości.

Patrząc z tego stanowiska w kierunku parkingu po przeciwległej stronie, ponad czerwonymi skałami triasowymi, można zaobserwować pofalowaną powierzchnię pola. Jest to charakterystyczny dla północnej części regionu świętokrzyskiego krajobraz związany z występowaniem tu pokrywy osadów lessowych. Lessy są związane z niedawnymi czasami ostatnich zlodowaceń, kiedy to sprzed czoła lądolodu zalegającego w północnej części Polski, wiatry wywiewały najdrobniejsze drobiny mineralne (pyły) i osadzały je na północnych stokach Gór Świętokrzyskich. Lessy składają się głównie z drobin kwarcu, ale dzięki domieszkom skaleni i węglanów stanowią bardzo żyzną glebę, chętnie uprawianą przez rolników.

Wracamy na parking i jedziemy na północ zgodnie z biegiem rzeki Świśliny.

SPIS ILUSTRACJI

  • Rys.GŚ.6.2.1 – Mapa z lokalizacją punktów wycieczkowych w Wiórach (GŚ 6.2) i Dołach Opacich (GŚ 6.3).
  • Fot.GŚ.6.2.1 – Zdjęcie zapory wodnej we Wiórach w trakcie budowy (a) i obecnie (b). Pod lasem widoczne są odsłonięcia czerwonych piaskowców triasowych z tropami kręgowców. (fot. P. Szrek)