Zaloguj
Zrozumieć Ziemię> Wycieczki> Wigierski Park Narodowy> Dzień II
  
    Punkt 2.1     
    Punkt 2.2     
    Punkt 2.3     
KEM „U JAWORA” – przykład formy lodowcowej
Punkt wycieczkowy 2.2 (WPN 2.2)

Długość trasy dojazdu – ok. 2,5 km,
czas dojazdu – 5 min.
Czas pobytu w punkcie – ok. 1 godz.

Opis trasy dojazdu:

Przejazd autokarem tą samą drogą, czyli w kierunku Gawrych Rudy. Po przejechaniu odcinka o długości około 2,5 km wycieczka zatrzymuje się przy pensjonacie „U Jawora”. Tutaj znajduje się bar, WC, plaża z pomostem – do skorzystania po uzgodnieniu z właścicielem.

Obok budynku pensjonatu, po prawej stronie znajduje się wieża widokowa WPN. Uczestnicy wycieczki wchodzą na wieżę, z której można obejrzeć następujące elementy ukształtowania powierzchni: obniżenie terenu wypełnione wytopiskowym Jeziorem Okrągłym na północy oraz Zatokę Wigierki na południu (Fot. WPN2.2.1) . Jak wspomniano w poprzednim punkcie, wody tej zatoki wypełniają wąską (ok. 400 m) rynnę polodowcową o głębokości około 50 m.

Patrząc z wieży widokowej w kierunku wschodnim widzimy zabudowania pensjonatu i wspinającą się pod górę drogę do Gawrych Rudy. Po prawej stronie od drogi widnieje dosyć stromy stok i jego krawędź. Łąki i pastwiska, widoczne nieco na prawo za zabudowaniami pensjonatu, znajdują się na lekko nachylonej powierzchni i dochodzą prawie pod samą krawędź wyniesienia z zabudowaniami. Widok z wieży w kierunku zachodnim zasłaniają drzewa.

Pagórek na którym stoi wieża jest od strony południowej rozkopany (Fot. WPN2.2.2) Można zapoznać się zatem z jego budowa geologiczną (po uprzednim uzgodnieniu tego z właścicielem pensjonatu).

Pagórek na którym znajduje się wieża widokowa jest kemem.

Jak powstaje kem?

W obniżeniach na powierzchni lodu, często o kształcie owalnym (Rys. WPN2.2.1a) , znajdują się niewielkie zbiorniki wód stojących lub z niewielkim przepływem. W obniżeniach tych (podobnie, jak w kałuży) składane są zazwyczaj mułki i piaski (Rys. WPN2.2.1b) . Wytapianie okalających zbiorniki ścian lodowych prowadzi do osiadania brzeżnych partii osadów kemowych. W czasie cofania się lodowca pozostają bryły martwych lodów (Rys. WPN2.2.1c) zaś po ich całkowitym stopieniu – wytopiska (Rys. WPN2.2.1d) , jak te wypełnione obecnie wodami płytkich jezior – np. jeziora Okrągłego.

SPIS ILUSTRACJI

  • Fot. WPN2.2.1. – Widok na Zatokę Wigierki. (Fot. M. Krawczyk)
  • Fot. WPN 2.2.2. – Wieża widokowa, poniżej odsłonięcie w kemie „U Jawora”. (Fot. J. Rychel)
  • Rys. WPN 2.2.1. – Schemat powstawania kemu. (Rys. M. Krzeczyńska, K. Pochocka-Szwarc)