Gospodarka człowieka w leśnej głuszy …
Puszcza Augustowska stanowiła w przeszłości część rozległych, dziewiczych lasów rosnących pomiędzy Litwą-Mazowszem a Rusią. Do XIII wieku jej teren był zamieszkiwany przez Jaćwingów. Po ich eksterminacji ponowne zasiedlanie puszczy rozpoczęło się dopiero w XV wieku. Wtedy podzielono lasy na tzw. puszcze, czyli leśnictwa: Puszczę Perstuńską, Przełomską, Merecką i inne. W połowie XVI wieku weszły one w skład dóbr królewskich i były terenem łowów na grubego zwierza: tury, żubry, łosie, jelenie, dziki, niedźwiedzie, wilki. Tereny puszczańskie były stopniowo zagospodarowywane od XVI do początku XIX wieku. Działalność kamedułów wigierskich, osiadłych w XVII w. w pobliskim klasztorze w Wigrach, przyczyniła się do kolonizacji terenów wokół jeziora Wigry. Wtedy też zaczęto eksploatować puszczę: wycinano drzewa, które następnie spławiano rzekami do portów bałtyckich; wyrabiano cenne wówczas towary jak: smołę, potaż, dziegdzieć i węgiel drzewny, wytapiano rudy darniowe a z barci zbierano miód. Rozległy kompleks puszczański był widownia wielu historycznych zdarzeń
Starą mapę okolic jeziora Wigry przedstawia
(Rys. WPN2.3.3)
Mapa pochodzi w 1931, ale podkład sytuacyjny jest jeszcze starszy prawdopodobnie z początków XX wieku (nazwy miejscowości po rosyjsku). Kółeczkami zaznaczono powierzchnię porośniętą puszczą. Na uwagę zwracają puste, wycięte powierzchnie lasu na północ od Słupi i na południe od doliny Czarnej Hańczy w miejscu, które obecnie leży w sercu Wigierskiego Parku Narodowego. Natomiast na południe od Bryzga, w okolicy Zielonej Karczmy, miejsca po wyrębie drewna już wówczas istniały i wyglądają na mapie podobnie jak dziś.
Za Bartnym Dołem kolejka wyjeżdża z lasu na otwarta przestrzeń. W odległości około 400 m mijamy zabudowania wsi Bryzgiem oraz południowy brzeg Jeziora. Trasa kolejki oddala się od jeziora i zmienia się zdecydowanie krajobraz.
Zielona Karczma – tutaj kończy się prawie 10 km trasa kolejki. Wokół rozpościera się obraz o zupełnie odmiennej morfologii, niż ta którą można było podziwiać w ciągu poprzednich punktów wycieczkowych. Płaska powierzchnia terenu jest słabo nachylona w kierunku południowym. Bliżej Bryzgla można zaobserwować znaczne ilości żwirów a niekiedy głazów, których ilość maleje w kierunku południowym. Są to części stożków zbudowanych z błota morenowego, które powstały w bezpośredniej bliskości czoła lądolodu. Stad też nagromadzenie żwirowego materiału. Jest to sandr augustowski, rozległa forma, porośniętego obecnie Puszczą Augustowską.
Około 19-20 tys. lat temu tak mogły wyglądać okolice dzisiejszego Bryzga, Krusznika
(Fot. WPN2.3.2)
. Zdjęcie przedstawia współczesne czoło lądolodu na Islandii. Płaska równina przed czołem mas lodowca to powierzchnia tworzącego się sandru.
Planowana wycieczka przewiduje przejazd tylko w jedną stronę do Zielonej Karczmy. Tutaj dawniej znajdowała się duża składnica drewna. Obecnie jest wiata, obok bar Zielona Karczma czynny sezonowo. Autobus może czekać na uczestników wycieczki pod lasem, przy drodze z Bryzga do Tobołowa.
Na zakończenie 2 dnia wycieczki proponowany jest dojazd do Bryzga (około 2 km) – WPN 2.4 – do punktu widokowego „Widok”
(Fot. WPN2.3.3)
, w którym znajduje się bar, pole biwakowe, dojście do wody, miejsce piknikowe – do skorzystania po ustaleniu z właścicielem. Z tego miejsca rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na południową część Jeziora Wigry – Wyspy morenowe Ordów i Ostrów oraz cały Plos Bryzglowski.