Opis trasy wycieczki:
Do Kudowy wjeżdżamy od strony Karłowa ul. 1 Maja. Następnie na skrzyżowaniu w centrum miasta, skręcamy w prawo w ul. Zdrojową, gdzie po ok. 80 m, po prawej stronie mijamy Park Zdrojowy. Samochód osobowy lub niedużego busa, możemy zatrzymać na parkingu mieszczącym się wzdłuż ulicy po prawej stronie. Niestety z reguły miejsca parkingowe są zajęte przez mieszkańców
i turystów, dlatego proponuje się przejazd autokarem ok. 300 m dalej, gdzie obok Muzeum Dawnych Rzemiosł znajdziemy większy parking.
Kudowa-Zdrój jest jednym z najstarszych sudeckich uzdrowisk, a swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitym źródłom wody mineralnej. Miejscowość leży u podnóża Gór Stołowych i Wzgórz Lewińskich, których zbocza stanowią naturalną barierę przed północnymi i północno-wschodnimi wiatrami, dlatego panujący tu klimat jest łagodniejszy niż na pozostałym obszarze Ziemi Kłodzkiej i również korzystnie wpływa na zdrowie.
Tutejsze źródła wód znane były już od 1580 roku. Cieszyły się one uznaniem nie tylko za lecznicze właściwości, ale ich smak ceniono na równi z winem. Ludwik z Nachodu w XVI wieku napisał o nich: „kudowskie szczawy dobre w smaku, zdrowe i przedkładane nad wino...” .
W Parku Zdrojowym znajduje się zabytkowy obiekt pijalni wód, o ciekawym półkolistym kształcie wraz z przylegającą do niego halą spacerową oraz łazienkami. Został on zbudowany na początku XX w. i jest dziś najładniejszą i największą pijalnią wód mineralnych na Dolnym Śląsku
(Fot. S 2/6)
. Pijalnia nawiązuje stylem do architektury znajdującego się naprzeciwko Sanatorium "Zameczek" z łamanym dachem, charakterystycznym dla dawnego budownictwa dolnośląskiego. Wewnątrz pijalni, na ścianach znajdują się m.in. obrazy przedstawiające widoki starego zdroju autorstwa węgierskiego malarza A. Molnara.
Do pijalni doprowadzona jest woda z 3 ujęć wód mineralnych: „Jędrzej Śniadecki”, „Leon Marchlewski”, „Stanisław Moniuszko”. Są to szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowe z niewielką zawartością radonu i arsenu. Obok budynku pijalni znajduje się najstarsze ujęcie wody mineralnej w Kudowie-Zdroju pochodzące z 1587 r. – studnia o średnicy 1,2 m, głębokości 2,85 m, w dolnej części obudowana beczką modrzewiową, do której napływa woda z dużą zawartością CO2. Wydajność ujęcia wynosi 30 l/min.
Woda z pozostałych 5 ujęć pompowana jest do zbiorników podziemnych i wykorzystywana do kąpieli. Wody mineralne rejonu Kudowy-Zdrój zaliczane są do szczaw wodorowęglanowo-sodowo-wapniowych i zawierają niewielką ilość arsenu, boru, radonu i dwutlenku węgla. Szczególnie cenione są ze względu na występowanie rzadkiego jonu wodoroarsenianowego HAsO4.
Terminem szczawy określane są wody mineralne nasycone wolnym dwutlenkiem węgla (CO2) w ilości przekraczającej 1000 mg/l. Źródła wód mineralnych w rejonie Kudowy-Zdroju należą do typu źródeł szczelinowych, a ich skład związany jest głównie z występującymi tutaj głęboko w podłożu skałami krystalicznymi. Obszarem zasilającym wody, są tereny położone na południowy wschód od uzdrowiska, zbudowane z granitów kudowskich. Zasadniczy skład chemiczny wód kształtuje się na znacznych głębokościach, gdzie wzbogacają się one w sód, potas i arsen, a następnie, przepływając przez zalegające wyżej skały osadowe, wzbogacane są w wapń.
Wszystkie obiekty uzdrowiska mieszczą się na terenie malowniczego Parku Zdrojowego, który jest doskonałym miejscem spacerowym dla kuracjuszy. Leczone są tu przede wszystkim schorzenia układu krążenia oraz nerwice. Korzystając z okazji warto spróbować.